FRENCHFIELD (2)FRENCHFIELD (2)

FRENCHFIELD (2)

Location

Frenchfield, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom, CA11 8TZ

Date

Saturday 14 to Sunday 15 September 2019

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Douglas & Lucinda Weymouth
Contact Douglas & Lucinda Weymouth
Phone: 01931 713 245
Mobile: 07836 238808 (D) 07753656440 (L)

Event Secretary - Mrs Lucinda Weymouth

Event Secretary - Mrs Katharine Martin

Mobile: 7543559284

Entries Secretary - Mrs Tanya Adamson
Contact Mrs Tanya Adamson
Phone: 01738 880245 (before 20:00)
Mobile: 07814 056874 (before 20:00)

Event schedule

Entries open

3 August 2019

Entries close

28 August 2019

Ballot date

17 August 2019

Ballot period

September
Douglas & Lucinda Weymouth

Event Organiser

Bampton Hall Bampton, Penrith, Cumbria, CA10 2RQ

Contact Details
Mrs Lucinda Weymouth

Event Secretary

Mrs Katharine Martin

Event Secretary

Contact Details
  • Mobile: 7543559284
Mrs Tanya Adamson

Entries Secretary

Contact Details
John Collier

SJ Course Designer

Douglas Weymouth

Course Builder

Douglas Weymouth

Course Designer

John Grossick

Photographer

Contact Details
Event name: FRENCHFIELD (2) *NEW* Date: Sep 8-9 2018 Location: Frenchfield, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.51
BE100 - Section G1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IN GOOD TIME Mrs Sally Gillespie 0 16 30.3 0.00 0.00 30.30
10 CHEQUORED ELF Mr Sam Harrison 0 2 30 0.00 6.00 36.00
11 CORILLION Miss Madeline Sanderson 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
12 KARLTON Mr Jack Thomas Watson 0 2 34.5 0.00 6.40 40.90
13 THUNDERBALL Mr Tom Clark 0 0 29.5 12.00 4.80 46.30
14 CETRICK Miss Caroline Basnett 0 0 28.8 0.00 24.00 52.80
15 GRANTSTOWN VISION Mr Stephen James Runciman 0 2 37 0.00 16.80 53.80
16 RAMIRO MASTER B Miss Gabrielle Riddell 0 0 35.8 16.00 12.40 64.20
17 DYNAMO Mrs Louise Morrison 0 0 32.3 4.00 30.00 66.30
18 BELLES BAY SUPREME Miss Emma Hawksby 0 0 31 4.00 33.60 68.60
19 DONT TELL THE HUSBAND II Mrs Marion Vernon 0 0 36 0.00 58.80 94.80
2 DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 14 28 4.00 0.00 32.00
3 JB HOT SHOT Mr Jack Mantel 0 12 32 0.00 0.00 32.00
4 KILLOWEN ECHO Mrs Vicki struthers 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 QUIVA DU BUISSON Z Miss Lorna Riley 0 8 33.3 0.00 0.00 33.30
6 COCO SILVANO Mr Harry Mutch 0 2 31.8 0.00 2.40 34.20
7 HEGGLELANE HOUSTON Mr Steven Renton 0 2 32.8 0.00 2.00 34.80
8 AFTER THE BEAT Miss Grace Lumley 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
9 OAKINGHAM RAPHAEL Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 0 30.8 4.00 1.20 36.00
E R3 MILO VIII Miss Megan Laurie 0 0 39.8 4.00 E E R3
R THE KERRYMAN II Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 0 37.8 4.00 R R
R OREO DYNAMITE TANCERKA Miss Natasha Burrows 0 0 32 4.00 R R
W CRISPEN Mrs Kirsty Hogg 0 0 36.8 W W W
Optimum XC Time - 4.51
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALLANAGH QUELLISSIMA Mrs Jennifer Bowman 0 16 22.8 0.00 0.40 23.20
10 SBT BALLINACREE Miss Alison Kennedy 0 2 34.5 0.00 1.20 35.70
11 FINNERTY Miss Elizabeth Walker 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
12 DEACON QUE Miss Becky Paul 0 0 34 4.00 0.00 38.00
13 BURNLEA VIVA LA VIDA Miss Emily Galbraith 0 2 39.3 0.00 0.00 39.30
14 ALFIE XXVIII Miss Emma Hawksby 0 0 35 4.00 1.60 40.60
15 GRAFFITE V Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 0 34.8 4.00 2.00 40.80
16 CUMBRIAN FARMER Miss Shona Murdoch 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
17 SEECHAUN BOY Miss Hannah Sykes 0 0 33.8 4.00 4.00 41.80
18 RACHAN WONDERFUL WESTEND BOY Miss Gabrielle Riddell 0 0 30 14.00 10.40 54.40
19 KILLYCANNON CRUISE Mrs Sarah Clark 0 0 26.5 0.00 30.00 56.50
2 BLAINROE BINDY Mrs Yvette Harrison 0 14 22.3 4.00 0.00 26.30
20 AIR ROW Z Mr Steven Renton 0 0 29.3 0.00 29.20 58.50
21 LEGGO Miss Charlotte Allwood 0 0 30.3 0.00 30.80 61.10
22 FERDI Miss Charlotte Allwood 0 0 40.3 0.00 34.40 74.70
3 DADDY BOY Mrs Lorna Mary Bedford 0 12 26.5 0.00 0.00 26.50
4 HARBOUR BRIDGE Miss Robyn Gray 0 10 28.3 0.00 0.00 28.30
5 GOLDIES INDIANA Mrs Nydia Chandler 0 8 25.8 4.00 0.00 29.80
6 ENIGMA VIII Mr Harry Mutch 0 6 32.5 0.00 1.20 33.70
7 BORTHWICKSHIELS STEELAWAY Mr Joshua Wareing 0 4 34.5 0.00 0.00 34.50
8 RS FELLEDGE QUINN Miss Holly Charlton 0 0 27.3 8.00 0.00 35.30
9 STATHAM BAYGO Mr Denis Matthews 0 2 29.8 0.00 5.60 35.40
E MAYSTONE MEDUSA Miss Selena Uttley 0 0 31.5 E E E
E AR BORTHWICK AMBER Ms Charlotte Nevison 0 0 38.5 E E E AR
E R3 CARR SIDE CALAMITY Miss Caitlin Gribbon 0 0 29.3 0.00 E E R3
E UR TOUCHWOOD II Miss Samantha Martin 0 0 25.5 4.00 E E UR
E UR SUPREME PEARL Miss Louise Forrest 0 0 31.3 0.00 E E UR
R KNOCKILLAREE HARVEY Miss Imogen Sherry 0 0 30.5 8.00 R R
R INTERALIA Mr Daniel Scott 0 0 35 0.00 R R
W LGS LITTLE LEGEND Mrs Kirsty Hogg 0 0 30.5 W W W
W INDIGO MIST Miss Annabel Carthy 0 0 41.5 W W W
W DONNADONI B Miss Laura Collins 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.51
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 16 32 0.00 0.00 32.00
10 LUCKY XIII Mrs Kerry Armstrong 0 0 39.3 4.00 8.40 51.70
11 SIX OCLOCK SOMEWHERE Miss Thandi Smith 0 0 38.3 16.00 0.00 54.30
12 DONT TAKE LIBERTIES Mr Connor Darby 0 0 39 8.00 8.80 55.80
13 DOW JONES LITTLE DIAMOND Ms Eleanor Colton 0 2 41.8 0.00 24.80 66.60
14 TINKAS SECRET Miss Jemima Cross 0 0 38.3 4.00 30.80 73.10
2 CHIRAZ III Mrs Nicola Wilson 0 14 30 4.00 0.00 34.00
3 WOLKE MIDNIGHT Mr David Llewellyn 0 12 33.5 0.00 1.60 35.10
4 KILTEALY PROPHET Mrs Amy Aspden 0 10 35.5 0.00 2.40 37.90
5 MR KNOW IT ALL Mrs Philippa Heler 0 2 30.3 0.00 12.00 42.30
6 PATSY IV Miss Kirsty Walker 0 2 41.8 0.00 1.60 43.40
7 HI DYKE REBEL Miss Deborah Gate 0 0 32.3 8.00 4.00 44.30
8 VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 0 39 4.00 2.00 45.00
9 CASTANETTA MIRAH Ms Barbara Palmer 0 2 42.5 0.00 8.80 51.30
E AR BLACK HILL MOONSHINE Mrs Katie Reddihough 0 0 42 4.00 E E AR
E R3 FLIGHTY FLORA Miss Allana Wilson 0 0 34.8 4.00 E E R3
R SECRET AFFAER VII Miss Nina Clark 0 0 34.5 4.00 R R
W GLENN Miss Niamh Richardson 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.51
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHOWCASE Miss Leanne Graves 0 16 22.8 0.00 0.00 22.80
10 DUKE OF DARLINGTON Miss Storm Straker 0 0 29.3 0.00 28.80 58.10
11 JESSOP FLYING OFFICER Miss Bryony Parkinson 0 0 42.8 8.00 8.40 59.20
12 STARFIRE Miss Poppy Currie 0 0 45 17.00 5.20 67.20
13 ROCKROSE DESTINATION Miss Sonya Cunningham 0 0 36 0.00 35.60 71.60
14 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 0 38.3 4.00 65.60 107.90
2 COMMODORE Miss Sarah Rowell 0 14 23 0.00 1.20 24.20
3 PRF ELITE BALOUBET Mrs Nicola Wilson 0 12 30.8 0.00 0.00 30.80
4 KODAK Miss Sadie Jackson 0 10 31.3 0.00 0.00 31.30
5 LLANBABO WIZARD Miss Beth Goddard 0 2 36 0.00 5.20 41.20
6 CASTLEBAY ROCKSTAR Mrs Joss Drummond 0 2 36.3 0.00 5.60 41.90
7 FEANOR Miss Alexandra Carr 0 0 37 4.00 1.20 42.20
8 SIRILLIO QUEEN Miss Shauna Carman 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
9 CAHERADOO EMMA Miss Sarah Hislop 0 0 39 8.00 2.40 49.40
E AR GOLD LANDIS Miss Jennifer Stead 0 0 37.8 4.00 E E AR
R FIRST CLASS MAIL Mr Louie Atkinson 0 0 27 47.00 R R
R MAY BEE XI Miss Anna Warnecke 0 0 33 4.00 R R
W DROMKEEN DRAIOCHT Mr David Llewellyn 0 0 26 4.00 W W
Optimum XC Time - 4.51
BE100Open - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PRINCE III Miss Harriet Jayne Branch 0 16 29.8 0.00 0.00 29.80
2 ASBLANDS GEORGE Mr Joss Stewardson 0 14 30.3 0.00 0.00 30.30
3 VORECKY SILVER Miss Hannah Mcgarr 0 12 34.8 0.00 0.00 34.80
4 SCOTTISH LAW Miss Cathryn Walby 0 0 39.3 4.00 0.80 44.10
5 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 0 41.5 4.00 0.00 45.50
6 BURLEA BATTLESHIP Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 33 0.00 20.00 53.00
E PARTY POP Miss Marie Pope 0 0 27.3 E E E
R FOR VEHLAGE Miss Rio Hall 0 0 27.5 0.00 R R
R CASTLEKELLY TODD Mr Andrew Downes 0 0 30.3 0.00 R R
W TIME LORD II Ms Karen Woodward 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.41
BE105 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIGH TIME V Mr Steven Renton 0 16 21.5 0.00 2.80 24.30
10 LEISURE MAN Miss Jessica Zajda 0 4 31.3 0.00 12.00 43.30
11 DARKWOOD PERI Miss Emily Galbraith 0 2 43.5 0.00 0.00 43.50
12 DOUBLE SHOT Mrs Helen Self Dodd 0 0 25.8 8.00 11.20 45.00
13 HIGHLING GIZMOLOGY Miss Lucy Bailey 0 2 36 0.00 9.60 45.60
14 LISBOY BUACHAILL Miss Brianna Tweddall 0 2 36.3 0.00 10.40 46.70
15 BALLYVADD SARCO Mr Joshua Wareing 0 2 44.5 0.00 2.40 46.90
16 MILO XI Miss Lucy Baker-cresswell 0 2 39 0.00 9.60 48.60
17 ENDOLIGHT Mrs Catherine Johnson 0 0 37 8.00 5.60 50.60
18 PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 33.5 4.00 13.20 50.70
19 BLACKLAW THYMELORD Miss Elizabeth Gale 0 0 34.5 12.00 6.80 53.30
2 CRIME SCENE Miss Katie Alison Stephen 0 14 30.8 0.00 4.80 35.60
20 EDGAR II Mrs Fiona Miller 0 0 29.5 16.00 8.00 53.50
21 VALONTY Miss Jennifer Kane 0 0 25.8 0.00 28.80 54.60
22 PERFECTLY DUN ARDEO Miss Lizzie Mcfadzean 0 0 43 4.00 12.00 59.00
23 BALLYOSKILL BOY Miss Harriet Bagley 0 0 29 0.00 32.80 61.80
24 BALLYGRIFFIN BLACK VENDI Mrs Lindsay Middleton 0 0 19 0.00 46.80 65.80
25 CARRICK DIAMOND SHOWMAN Mr Daniel Scott 0 0 47 12.00 7.60 66.60
26 COUNTRY FAIR LADY Miss Robyn Bowness 0 0 38.3 8.00 24.40 70.70
27 DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 38 4.00 30.00 72.00
28 RONNOCO SILVER Miss Amy Gould 0 0 37 0.00 39.20 76.20
29 BALLINGOWAN ESTELLA Mrs Olivia Wilmot 0 0 39.3 30.00 15.60 84.90
3 TERRENCE Miss Annabel Carthy 0 12 35.8 0.00 0.00 35.80
30 FERNHILL FLOYD Miss Lizzie Mcfadzean 0 0 36 0.00 60.00 96.00
31 THE EXMOOR PONY Ms Lucy Cowan 0 0 39 4.00 67.20 110.20
32 BYZANTINA FAIR Miss Christine Threlfall 0 0 49.3 4.00 90.80 144.10
4 VALENTINO III Miss Georgia Buchan 0 10 38.8 0.00 2.00 40.80
5 KILLYRANDAL Miss Sarah Robinson 0 8 30.3 0.00 10.80 41.10
6 SHANNONDALE FLIGHT Ms Brook Walker 0 6 40.5 0.00 1.60 42.10
7 SPRINGWIND CATWALK Miss Tayla Brooks 0 4 30.5 4.00 8.00 42.50
8 ANGEL NIGHT Miss Rose Mckie 0 4 37 0.00 5.60 42.60
9 FOREVER VAN HET SONNISHOF Miss Vicky Arnold 0 4 28 4.00 10.80 42.80
E CAVALIER CLOONEY Miss Heidi Stewart 0 0 37.8 8.00 E E
E HF LAWFULL DILEMMA Miss Allana Wilson 0 0 37.5 0.00 E E HF
E HF ULTRA SPECIAL Miss Julia Craig 0 0 31.3 8.00 E E HF
E R3 PETITE POIS Dr Martha A Green 0 0 33 0.00 E E R3
E R3 BOLD FRONT Mr Andrew Gale 0 0 42.8 E E E R3
R SEA BREEZE Mr Mark Moran 0 0 35.8 0.00 R R
R BALLYEDEN MIST Mrs Helen Self Dodd 0 0 34.3 8.00 R R
W BLACK HAWK DOWN Miss Emma Atkins 0 0 41.3 W W W
Optimum XC Time - 4.40
BE80(T) - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BLACKTHORN CARRABAWN Mr William Pittendrigh 0 0 19.3 0.00 4.00 23.30
10 CRANFORD SILVER BOY Miss Becky Madeley 0 0 27.8 0.00 13.60 41.40
11 NOTAMARKO Miss Abby Taylor 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
12 CAHER CHARLIE Dr Sarah Jane Hobbs 0 0 33.3 0.00 10.40 43.70
13 COLLIGA CORNCRAKE Miss Samantha Clark 0 0 39.8 4.00 4.00 47.80
14 AMBRYSS MAXIMILLIAN Miss Robyn Bowness 0 0 29.5 0.00 21.60 51.10
15 CLOVER IV Miss Jane Rorison 0 0 30.5 15.00 6.40 51.90
16 LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 0 35.5 0.00 18.40 53.90
17 THANXFORTHAT Miss Kelly Mitchell 0 0 36.5 16.00 6.40 58.90
18 OUT OF TOUCH PIPPA Miss Daisy Smith 0 0 31 0.00 34.00 65.00
19 FERNANDO IX Miss Catherine Guthrie 0 0 33.8 9.00 35.60 78.40
2 HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 0 26.3 0.00 0.00 26.30
20 MIST A BIT Mr David Herron 0 0 34.8 0.00 51.20 86.00
21 KYRA Miss Ellie Tremble 0 0 37.3 0.00 64.40 101.70
22 DERMISH COUGAR Mr Robert Hogarth 0 0 41.8 21.00 104.00 166.80
3 HYTON RUSTIC CHARM Miss Becky Paul 0 0 23.8 4.00 0.00 27.80
4 MOUNT BATTEN Miss Claire Light 0 0 30 0.00 0.00 30.00
5 MOYCHULLEN TURBO Miss Kacey Finch 0 0 29.8 0.00 1.20 31.00
6 BALLINDOWN BOOTS Miss Holli Shanks 0 0 33 0.00 0.00 33.00
7 RINGOS ARABESQUE Miss Emily Brass 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
8 JERONIMOS CONQUEST Miss Alice Moralee 0 0 35.8 0.00 0.00 35.80
9 PLATINUM FOX Miss Lois Scholey 0 0 24.3 4.00 12.40 40.70
E SOLLOWAY RED ROSE Miss Amy Fishwick 0 0 36 E E E
E MIGHTY MOSS Miss Kim Burns 0 0 28 4.00 E E
E LUCKY JUNIOR Miss Alexandra Hardy 0 0 28.3 0.00 E E
E AR FUTURE ART OF ILLUSION Miss Gemma Pearson 0 0 28.5 21.00 E E AR
E AR WENDY REVEL Ms Adrienne Irving 0 0 39 0.00 E E AR
E UR GILMERTONS ARUNDEL Miss Emma Kathryn Owens 0 0 29.3 E E E UR
E UR OVER THE BORDER Miss Jos Pringle 0 0 30.3 8.00 E E UR
HC EDNAMORE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 31 0.00 35.20 HC
W TIGGY III Miss Sarah Lucas 0 0 28.8 W W W
W JUBILEE DREAM Miss Natalie Knowles 0 0 W W W W
W ZONTENDER Mrs Wendy Muir 0 0 42.8 4.00 W W
Optimum XC Time - 4.40
BE80(T) - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROYAL ENGAGEMENT TWO Mr Andrew Reed 0 0 29 0.00 0.00 29.00
10 KORALA Ms Jane Storey 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
11 MANNINARD MAIRTIN Miss Katie Rutter 0 0 28.8 0.00 8.40 37.20
12 MULLAGH SPIRIT Miss Katie Bell 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
13 ROWESBROOK INDIANA Miss Rebecca Jago 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
14 CEFN COED TARAN Mrs Nicky Rippon 0 0 38.3 0.00 0.00 38.30
15 OCELOT Mrs Lynsey Taylor 0 0 39.3 0.00 0.80 40.10
16 BRING IT ON BAILEY Miss Ruby Cheyenne Smith 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
17 Miss Molly Bower 0 0 37.8 0.00 3.20 41.00
18 SPIRIT OF THE WIND Miss Cara Galt 0 0 40 4.00 0.00 44.00
19 MISTY LOVE Miss Felicity Hails 0 0 29.8 0.00 16.40 46.20
2 COBBLERS DREAM Miss Gillian Sleight 0 0 29.3 0.00 0.00 29.30
20 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 34 4.00 9.20 47.20
21 TURLOUGH LADY GREY Miss Ava Taperell 0 0 37.8 12.00 2.80 52.60
22 DERRENTIGUE MC CURRAGH Mrs Hazel Nelson 0 0 35.3 4.00 16.80 56.10
23 PARKIE BOY Miss Rebecca Harrison 0 0 39.3 5.00 17.60 61.90
24 CAPUCHIN MCCOY Mrs Rachel Laing 0 0 31.8 0.00 32.00 63.80
25 RATHFEE FREEBIE Miss Felicity White 0 0 31 0.00 36.00 67.00
26 THE KETCHUP KID Mrs Caroline Shield 0 0 34.8 13.00 34.80 82.60
27 ZANIEL Mr Richard Johnston-smith 0 0 28.8 0.00 55.20 84.00
28 HARRY FLIGHT Mr Simon Thomas 0 0 34.3 4.00 93.20 131.50
3 WESTCEFFYL VICTOR Ms Karen Velleman 0 0 25.5 4.00 0.00 29.50
4 PALLASGREEN PROMISE Mrs Tracey Houston 0 0 31 0.00 0.40 31.40
5 CURRY LUCY Miss Claire Light 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
6 ROXLAN JADE Miss Grace Smythe 0 0 33.8 0.00 0.00 33.80
7 BALLYGAR TREVOR Miss Debbie Rodwell 0 0 34.8 0.00 0.00 34.80
8 OSCAR XXIX Mrs Roberta Riddell 0 0 30 4.00 0.80 34.80
9 CAPITAL BOY Miss Cassie Thompson 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
E AZERODEGREE Mrs Emma Bidie 0 0 41.8 4.00 E E
E AR GURTEEN KHALIFA Mrs Liz Peel 0 0 32.5 4.00 E E AR
E AR AVA IV Miss Joanne Shennan 0 0 33.5 0.00 E E AR
E R3 SILVER DOLLAR VI Miss Ellie Meldrum 0 0 39 0.00 E E R3
E R3 MOSSVIEW PRINCESS Mrs Sandra Lamb 0 0 41.3 4.00 E E R3
HC BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 27 4.00 30.80 HC
R DRUMCRAVE PAT Miss Lottie Nelson 0 0 36.3 4.00 R R
W DEE JAY WELLS Ms Elizabeth Lavender 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIGH VALLEY Mr Jack Walker 0 8 29.3 0.00 0.00 29.30
10 LARAS BLUE POPPY Mrs Claire Roston 0 1 39 0.00 5.60 44.60
11 LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 31.5 4.00 10.00 45.50
12 MIDLIGHT Miss Jennifer Kane 0 0 35.8 8.00 2.40 46.20
13 BARONESS KILDARE Miss Kirsty Sanderson 0 0 38 12.00 0.00 50.00
14 BEAU Miss Angela Palmer 0 0 33.8 0.00 22.00 55.80
15 HESA ALCAPONE Mrs Mary Woodward 0 0 33.3 27.00 0.00 60.30
16 WEE ALBERT Miss Rebecca Ross 0 0 38.3 0.00 24.80 63.10
17 MR BUMBLE B Miss Louise Clark 0 0 32.3 8.00 23.60 63.90
18 BALLINROUGE CLOVER Miss Beckie Cordner 0 0 34.5 4.00 30.00 68.50
19 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 0 33.5 8.00 28.40 69.90
2 CHIPPENDALE VIVALDI Miss Sharon Christie Thom 0 7 28.8 0.00 1.60 30.40
20 HANDY ANDY Miss Jodie Caig 0 0 34 12.00 26.00 72.00
21 NOAH KNOWS Miss Eleanor Shaw 0 0 33.8 0.00 60.00 93.80
22 MURPHY XVIII Mrs Erin Macleod 0 0 35 0.00 64.00 99.00
23 MONIVEA BOY Miss Kari Dunlop 0 0 35.3 0.00 72.40 107.70
24 DANNY MURPHY Miss Jodie Gray 0 0 27.5 37.00 76.40 140.90
3 THARROS Mr William Dunn 0 6 31.3 0.00 0.00 31.30
4 WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 5 30.3 4.00 0.40 34.70
5 CASTLETOWN KING Miss Lucy Bailey 0 4 35.3 0.00 0.00 35.30
6 SANNABAYS GIOVANNI Mrs Helen Self Dodd 0 3 32.5 4.00 0.00 36.50
7 MR TOD I Miss Bridgette Guerin-green 0 2 35.3 0.00 3.20 38.50
8 ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod 0 0 28.5 4.00 6.80 39.30
9 CASTLE ELLIS SOPHIE Miss Brooke Douglas 0 0 38 4.00 0.00 42.00
E R3 LADY PENELOPE III Miss Lauren Pollock 0 0 33 12.00 E E R3
E R3 SMART DANCER Miss Ailsa Reeve 0 0 35.3 0.00 E E R3
E UR DONTBEECRACKERS Miss Alexandra Gordon 0 0 33.8 4.00 E E UR
HC NEVER SAY GOODBYE Mr Daniel Scott 0 0 31.3 4.00 0.00 HC
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LYNDHURST BREEZE Miss Jodie Caig 0 8 22.3 0.00 0.00 22.30
10 BARNABOY PADDY Miss Tilly Marley 0 1 35.8 0.00 0.00 35.80
11 BRIARWOOD SHADOW Mr Josh Riley 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
12 ESTORIL Mr Lewis Mclean 0 0 32 4.00 2.00 38.00
13 YORKIES LITTLE DIAMOND Miss Nikki Priestley 0 0 27.3 8.00 6.40 41.70
14 NESSA Mr Michael Maxwell 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
15 CASTANEAZ Mr Angus Macara 0 0 37 4.00 3.20 44.20
16 BARTON BLOUNT Ms Wendy Hoggard 0 0 23.8 0.00 20.80 44.60
17 PERFECTLY DONE Miss Sarah Jayne Johnstone 0 0 32.5 12.00 2.00 46.50
18 ITS OZZY Miss Sharon Christie Thom 0 0 25.3 0.00 24.00 49.30
19 MASTER LIFT Miss Emily Oakden 0 0 31.8 12.00 9.20 53.00
2 SHADOW ROYAL PATRIOT Miss Rio Hall 0 7 26 0.00 0.00 26.00
20 GLENMORE OF ROISBHEINN Mrs Susan Chappelhow-lacey 0 0 25.8 8.00 21.60 55.40
21 TARMON TRAVIS Miss Molly Selby 0 0 23.5 12.00 23.20 58.70
22 HESKETH BANK Miss Alison Frary 0 0 31.8 8.00 22.40 62.20
23 HOLLYWOODS SECRET Miss Rachael Armstrong 0 0 42.8 4.00 21.60 68.40
24 MARCHESI DRAMA QUEEN Miss Eleanor Clulow 0 0 33.8 7.00 47.20 88.00
25 BURNLEA SEA SAFARI Miss Sian Routledge 0 0 35 12.00 80.40 127.40
3 FERRO STAR Miss Giorgia Burns 0 6 22.8 4.00 0.00 26.80
4 SADLERS MELODY Miss Keira Fell 0 5 28.3 0.00 0.00 28.30
5 CLAYHILL SHADY Miss Eden Fisher 0 4 29.5 0.00 0.00 29.50
6 SAM V Miss Daisy Hollister 0 3 31 0.00 0.00 31.00
7 JUBILEE SECRET Miss Catherine Harston 0 2 33 0.00 0.00 33.00
8 TOLANTYBE Z Miss Caroline Basnett 0 0 27.3 4.00 2.00 33.30
9 RED MYSTIQUE Mr Scott Lowther 0 1 35.8 0.00 0.00 35.80
E LSS CAPRI Miss Cerys Rennie 0 0 33.8 E E E
E AR TOULOUSE LA BELLE Mrs Leona Stewart 0 0 33.3 E E E AR
HC POWDER RIVER Miss Jessica McKie 0 0 38.3 4.00 1.60 HC
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZIMARA Miss Lorna Riley 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
10 EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
11 JOY V HOF TER BOLLE Z Mrs Julia Mulligan 0 0 28.8 13.00 0.00 41.80
12 HUMDINGER HBC Miss Terri Danisevich 0 0 27 8.00 6.80 41.80
13 MACCAISLEAN MOR Miss Louise Clark 0 0 30.8 12.00 0.80 43.60
14 KAHKASHAN Mr William Dunn 0 0 30.3 4.00 24.00 58.30
15 TIPP JOSIE Dr Fiona Grant 0 0 34 0.00 30.80 64.80
16 LITTLE BOOTS II Miss Clara Mann 0 0 34.3 0.00 31.60 65.90
17 QUINELLA Z Mrs Jennifer Bowman 0 0 30.3 0.00 38.80 69.10
18 MS APACHES COCO CHANEL Miss Emma Wall 0 0 36 0.00 47.20 83.20
19 BALLYSEEDY HERO Miss Ellen Crawford 0 0 35.5 0.00 50.00 85.50
2 BORTHWICKSHIELS FLOYD Mrs Alice Gully 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
20 BABY BELLE Miss Libby Colmer 0 0 31.3 39.00 19.20 89.50
21 GOGARTY Miss Lindsey Brown 0 0 39.3 0.00 52.40 91.70
22 GLYNARTHEN HI HO SILVER Miss Bethany Davies 0 0 36.5 0.00 108.40 144.90
3 FINN VII Miss Rebecca Thompson 0 6 34.5 0.00 0.00 34.50
4 GLARAMARA FREYA Miss Elizabeth Ostle 0 5 29.8 4.00 1.20 35.00
5 HOTSPURS ROYAL FLUSH Miss Rachel Philipps 0 4 35.5 0.00 0.00 35.50
6 GOODLUCK II Miss Amy Dixon 0 3 32 4.00 2.00 38.00
7 NOBBER TADA Miss Emily Oakden 0 0 33.8 4.00 0.40 38.20
8 AMIRO H Mrs Kerry Donoghue 0 0 35 4.00 0.00 39.00
9 PRIVATE COLLECTOR Mrs Eve Gray 0 0 31.5 8.00 0.00 39.50
E AR ALLRIGHT Mrs Karen Macmillan 0 0 35.5 8.00 E E AR
E AR THE ILLUSIONIST III Miss Elliott Atkinson 0 0 30.5 0.00 E E AR
E R3 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 0 30 0.00 E E R3
E R3 DOOLEY Mr Duncan Fisher 0 0 38 E E E R3
HC CARRABAWN GOLDEN VIEW Miss Elliott Atkinson 0 0 32 0.00 8.80 HC
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LISBOY CLOVER VALLEY Miss Kyla Cranston 0 8 31 0.00 1.20 32.20
10 SIMPLY RED Miss Emma Scott-watson 0 1 38 0.00 1.60 39.60
11 KILPATRICK VIRGINIA CILLIE Miss Matilda Aplin 0 1 36 0.00 4.00 40.00
12 GRAIGUE PALMAN Mrs Elaine Allan 0 0 34.8 4.00 2.40 41.20
13 BALLYARD TIM Miss Millie Elizabeth Holder 0 1 42.5 0.00 5.60 48.10
14 BARNEY XVII Mr Thomas Collier 0 0 31.5 0.00 26.00 57.50
15 AMOS KEETO Miss Scarlett Scott 0 0 34.8 4.00 31.60 70.40
16 MOYDRUM CHARLIE Miss Rachael-May Atkinson 0 0 33.5 29.00 56.40 118.90
2 BLUE RIVER III Miss Abby Corlett 0 7 30 0.00 2.40 32.40
3 HOLMSIDE RED ACE Miss Amy Auld 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
4 COCONUT GIRL Mrs Samantha Critchlow 0 5 34.3 0.00 0.00 34.30
5 REBEL KING Miss Dona Williams 0 1 33 0.00 1.60 34.60
6 KS JAZZ Miss Alicia Newing 0 1 35.3 0.00 0.00 35.30
7 CONSIDER IT DUN III Miss Ella Koole 0 1 35.3 0.00 0.00 35.30
8 KILLAINS FLEUR Ms Kate Cartwright 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
9 ESKER BOY Miss Sasha Oldham 0 1 35.5 0.00 3.20 38.70
E R3 MONTANA COOL BREEZE Miss Amy Simpson 0 0 34.3 E E E R3
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ITS THE PRESIDENT Miss Jessica Collister 0 8 25.5 4.00 1.20 30.70
10 JUSTSO GEORGIA Miss Sarah Thomson 0 0 36 4.00 0.00 40.00
11 SIR OLIVER III Miss Nina Clark 0 0 30.8 4.00 5.20 40.00
12 MANFRED MAN Mr Finlay Marsden 0 1 37.3 0.00 6.00 43.30
13 HELSINGTON MAD MOMENT Miss Alice Madden 0 0 27.8 16.00 0.80 44.60
14 CLINTON VAN STAL ROMANO Miss Kelly Mitchell 0 0 39 4.00 2.00 45.00
15 ZELANA Miss Anna Hunter 0 0 35.5 8.00 4.80 48.30
16 STRACHBELL SERGEANT BILKO Miss Matilda Aplin 0 0 30.5 4.00 20.00 54.50
17 QUALITY STREET V Miss Danielle Holt 0 0 35 0.00 24.40 59.40
18 ZAKBAR STAR Mr Ian Clark 0 0 34 4.00 29.20 67.20
19 DJANGO MOONSHINE Miss Lizzie Lennon 0 0 24.8 0.00 70.00 94.80
2 LOUIS REACH Mr Martin Maher 0 7 32 0.00 0.00 32.00
20 MCCAVALIER Miss Rachel Williamson 0 0 38.3 0.00 62.80 101.10
3 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 6 32.8 0.00 0.00 32.80
4 GRAZIA STRAORDINARIA Miss Rebecca Chrisp 0 5 33.5 0.00 0.00 33.50
5 CARNSDALE DUN GOOD Miss Poppy Carr 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
6 ESCADAY Miss Lucy Corlett 0 3 34.3 0.00 0.00 34.30
7 ROCKLAWN DUKE Mr Steven Renton 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
8 KNOCKAUN DIAMOND Mrs Susan Terris-weir 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
9 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Honor Scott 0 0 32.5 4.00 1.20 37.70
E R3 BALLYCREEN CARYSFORT Mr Thomas Collier 0 0 31 12.00 E E R3
E UR NOBLE QUIET MAN Miss Millie Elizabeth Holder 0 0 31.8 0.00 E E UR
E UR ANNAGHKEEN FIELDMASTER Mrs Jill Stewart 0 0 41.8 12.00 E E UR
E UR BLACKHILL ANNABELL Miss Georgina Woods 0 0 35 4.00 E E UR
E UR IN TECHNICOLOR Mr Michael Arthur 0 0 38 4.00 E E UR
W JULIANAS QUEST Mrs Kathryn Woolgar 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.39
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 THE BLUE EYED BOY II sallyanne nicol 0 8 28 0.00 0.00 28.00
10 PRIMITIVE POPINJAY Miss Elizabeth Wardhaugh 0 1 38 0.00 5.60 43.60
11 ROWAN PRINCE Miss Tilly Conder 0 1 41.5 0.00 2.40 43.90
12 FLUCHTER HEY GISELLE Miss Moira Watson 0 1 38.3 0.00 6.00 44.30
13 CROFT ALLURE Miss Amy Brown 0 0 33.3 6.00 5.20 44.50
14 FANCY FREE III Mr Finlay Marsden 0 0 38.8 4.00 2.00 44.80
15 CARRICKATEE LAD Mrs Miska Mascall 0 0 37.3 8.00 0.00 45.30
16 BILLY CASTILLO Mrs Gabriela Baxter 0 0 29.8 7.00 12.00 48.80
17 COATHAMDENE SALT N PEPPER Miss Ashleigh Hale 0 1 34 0.00 16.40 50.40
18 COOLAMBER DASH Miss Amy Auld 0 0 27.5 0.00 26.80 54.30
19 GRANSHA LAD Miss Jo Swanston 0 0 34.8 0.00 30.00 64.80
2 SANDLANDS MISCHIEF Miss India Richardson 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
20 MARISCA II Miss Cara May Riley 0 0 33.3 4.00 35.20 72.50
21 ARKUS Miss Kirsty Cooper 0 0 36.5 0.00 65.60 102.10
3 MAY BELLINI Miss Harriet Morris 0 6 29.8 0.00 0.00 29.80
4 SKYFALL II Miss Samantha Hodgson 0 5 34 0.00 0.00 34.00
5 ACTOR Mrs Sarah Fawcett 0 4 33.5 0.00 0.80 34.30
6 NAMED AFTER NINA Miss Caroline Pennycook 0 3 34.5 0.00 0.00 34.50
7 KRATOS VAN DE VELDHOVEN Mrs Julie Collison 0 1 33.3 0.00 1.20 34.50
8 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 0 1 35.8 0.00 1.60 37.40
9 INCOGNITO V Mr Steven Renton 0 0 29.8 8.00 0.00 37.80
E TALLYHO SUPERNOVA Mr Charlie Boardman 0 0 32 0.00 E E
E HF AVALON VI Miss Claire Knoery 0 0 39.5 E E E HF
R MICKEY Miss Ellie Gallacher 0 0 32.8 12.00 R R
W MATTYS LILAC Miss Samantha Howatson 0 0 41.8 16.00 W W
Optimum XC Time - 4.39
BE90Open - Section I1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CRAGG HUGO Miss Storm Straker 0 8 34.3 0.00 0.00 34.30
2 ZASJA Miss Hannah Pedley 0 7 34.3 0.00 0.00 34.30
3 TALE OF TWO SHIVERS Miss Olivia Graham 0 6 35 0.00 0.00 35.00
4 ANTRIM OCTOBER Mrs Sarah Williamson 0 1 36 0.00 2.40 38.40
5 RESOUNDING GLORY Miss Ellie Howarth 0 0 36 4.00 2.80 42.80
6 LOUGHNATOUSA EDWARD Dr Louise Forty 0 0 34.5 8.00 12.40 54.90
7 LIMERICK FOX Mrs Cindy Onslow 0 0 33.5 14.00 12.40 59.90
Optimum XC Time - 4.39
BE90RF - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WAIMANU SPARKLE Ms Fiona Boddy 0 8 21 0.00 0.00 21.00
10 CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 0 27 4.00 0.00 31.00
11 LOOKOUT OYSTER FIONN Miss Molly Mahoney 0 1 31.5 0.00 0.00 31.50
12 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 1 32 0.00 0.00 32.00
13 THE JUGGLER III Miss Rose Diggle 0 1 32 0.00 0.00 32.00
14 ERNIE THE MILKMAN Miss Rebecca Mann 0 1 32.3 0.00 0.00 32.30
15 ACTON NOUGAT Miss Grace Collingwood-cameron 0 1 32.5 0.00 0.00 32.50
16 W DARAMORQUIN Miss Vanessa Howdle 0 1 30.3 0.00 3.20 33.50
17 HARRY HOUDINI II Mrs Helen Westmoreland-Nicholson 0 1 33.8 0.00 0.00 33.80
18 SOUTHERN COMFORT Miss Patricia Moore 0 1 28.5 0.00 6.40 34.90
19 DINOZZO Miss Rebecca Scott 0 1 31.8 0.00 4.00 35.80
2 KINGSLEYPARK PATCH Mrs Deirdre Johnston 0 7 17.5 4.00 0.00 21.50
20 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 28.8 8.00 0.00 36.80
21 SIUN APACHE JOY Miss Jane Lonsborough 0 1 32 0.00 6.80 38.80
22 CLONLARAS SALE TOPPER Miss Isobel Jeffrey 0 0 30.8 4.00 4.40 39.20
23 KILCRONA BOY Miss Amber Williamson 0 0 31.5 8.00 0.00 39.50
24 ARDFIELD CAPTAIN Mrs Dawn Hollinshead 0 1 40.8 0.00 0.00 40.80
25 EX NONA Miss Gemma Barker 0 0 31 0.00 23.20 54.20
26 FOREST BAY Mrs Pauline Nield 0 0 32 0.00 26.00 58.00
3 DELIGHTFUL DORIS Ms Rhona Smith 0 6 24 0.00 0.00 24.00
4 TINO II Ms Brook Walker 0 5 27.5 0.00 0.00 27.50
5 ROUND BUSH GO GO Miss Joanna Harris 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
6 ANNAGHMORE GWENIEVERE Miss Mary Goodridge 0 3 24.8 4.00 0.00 28.80
7 RUBY RED II Miss Claire Light 0 2 25.5 4.00 0.00 29.50
8 JAZZ TIME IV Miss Jessica Rawsthorn 0 1 30 0.00 0.00 30.00
9 COPPERHALL RUSTY Miss Dawn Emerson 0 1 30.5 0.00 0.00 30.50
R HYDEHILL HEAVENS ABOVE Miss Zoe Burgoyne 0 0 24 R R R
W VALENTINO VII Ms Anna Charnley 0 0 30 12.00 W W
Optimum XC Time - 4.39
BE90RF - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHES GOLD Miss Jade Thompson 0 8 26.8 0.00 0.00 26.80
10 RATHBRENNAN BUACHAILL Miss Tilly Marley 0 1 34.5 0.00 0.40 34.90
11 FIZZ Miss Danielle Kenny 0 1 31.8 0.00 3.60 35.40
12 CAVE STAR Miss Hannah Marley 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
13 G STAR II Miss Georgina Blackshaw 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
14 DREAM WOMAN Miss Jo Beattie 0 1 35.5 0.00 0.40 35.90
15 FINE DAY Miss Billie Bradbury 0 0 34 4.00 0.00 38.00
16 COOLQUILL FRANCISCO Miss Maisie Birkbeck 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
17 MYSTERY MAN Miss Rosie Brickell 0 1 35.8 0.00 10.00 45.80
18 LOVELY LADY II Miss Claire Light 0 0 36 16.00 0.40 52.40
19 KELLOUGH PRIDE Miss Keeva Stott 0 0 31.5 4.00 23.60 59.10
2 EQUITREK ATOM Miss Olivia Walker 0 7 30.3 0.00 0.00 30.30
20 RAINTON WOODLANDER Miss Gillian Bassett 0 0 31.3 0.00 29.20 60.50
21 COOL KANGAROO Miss Daisy Job 0 0 32 0.00 30.80 62.80
22 MEIKLE MUNROE Miss Emily Arter 0 0 36.3 0.00 28.40 64.70
23 SKYCUR TIMES Mrs Caroline Fiddler 0 0 34.3 4.00 29.20 67.50
24 STRIKE IT LUCKY Ms Emma Nicholson 0 0 33.5 0.00 66.00 99.50
3 FIRST CLASS LADY Mrs Gill Toogood 0 6 30.8 0.00 0.00 30.80
4 CHEROKEE BRAVE Miss Natalie Ireland 0 5 27.3 4.00 0.00 31.30
5 LICKEEN RYAN Miss Amber-lily Graham 0 4 29.8 0.00 2.00 31.80
6 WATERBECK WOODRUFF Mr Lloyd Newton 0 3 33.3 0.00 0.00 33.30
7 MANOR HOUSE MERRY MATE BOY Miss Jackie Tait 0 2 34 0.00 0.00 34.00
8 BLACK BY THE JACK Miss Tamara Fifield 0 0 30 4.00 0.00 34.00
9 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
E UR WITHCOTE WARRIOR Miss Lucy Mallinson 0 0 34 20.00 E E UR
R NEW HUNT FOXTROT Miss Megan Lewcock 0 0 32.8 4.00 R R
W MR INCREDIBLE II Mrs Morag O'mara 0 0 32.3 W W W
W BONNIE SHIP OF GRACE Miss Laura Hanson 0 0 W W W W
W ANOUAR Miss Harriet Jayne Branch 0 0 32.3 8.00 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Frenchfield, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom, CA11 8TZ

Grid reference NY538301


Schedule in Preparation

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news