MILLFIELDMILLFIELD

MILLFIELD

Location

Millfield Prep School, Millfield, Glastonbury, Somerset, United Kingdom, BA6 8LD

Date

Saturday 16 to Sunday 17 May 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Danny Anholt
Contact Danny Anholt
Phone: 01458 444205

Entries Secretary - Miranda Collett
Contact Miranda Collett
Mobile: 07765184725

Course description

The dressage warm-up and arenas are in a scenic peaceful location separate from the other phases. The show jumping is on a level grass arena adjacent to the trade-stands. The cross country course, designed by Adrian Ditcham, will be a well-presented  and welcoming track for first-timers as each level. There are no hills, but some mounds to test your balance.

Event schedule

Entries open

6 April 2020

Ballot date

28 April 2020 12:00 noon

Ballot period

May

Late entry surcharge

6 May 2020
Danny Anholt

Event Organiser

Street, Somerset, BA16 0YD

Contact Details
Miranda Collett

Entries Secretary

2 Merrymeet Cottages, Exeter, Devon, EX4 2JZ

Contact Details
Jo Haley

Assistant Organiser

Contact Details

Entries Information

Entry
Entry Amendments by 6pm on 12th May to the Entries Secretary. 

Refund Policy - 100% refund will be given for withdrawals before ballot date. After ballot date 100% less £12 admin fee if replaced in accordance with Rule 4.11.

Starting Times are available from 6pm on 14th May on www.britisheventing.com.

Stabling

No stabling is available on site.
Some possible options are:
KSEC 07583 017236
Naydon Equestrian Centre 07501 083246
T & S Piper 07736 118891
Tor View Equestrian 01458 440388

Special Notices

Please note that the XC course will be available for walking on Friday 15 May between 5pm and 8pm (not the normal 2pm) and on also both competition days. The venue gates will open at 0630 and close at 2000 daily.

In case of abandonment please telephone 07702 909542 or check www.britisheventing.com   

Millfield is a non-smoking site.

Dogs must be kept on leads at all times. All dog mess must be picked up - bags available from all Millfield staff.

All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted.

Entrance Policy 
No admission fee - please bring your friends and family to enjoy the day. Live provisional scores will be available on www.eventingscores.co.uk.

Accommodation and Catering

A number of caterers supplying hot and cold food will be available, including organic and international cuisines.  There will be a variety of trade stands featuring local artists displaying their work, including watercolours, ceramics, hand sewn items and jewellery.
There are a number of B & B's in Glastonbury and Street including the Travelodge and Premier Inn - Glastonbury.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Sunday BE102 (2010) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE100Open Sunday BE102 (2010) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE80(T) Saturday BE97 (2016) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE80(T)RF Saturday BE97 (2016) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE90 Saturday BE97 (2016) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE90 Sunday BE97 (2016) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00
BE90Open Saturday BE97 (2016) £63.23 £9.01 £72.24 £10.00 £15.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Prizes

Rosettes to 10th place and prizes in kind for all classes.

Event name: MILLFIELD Date: May 11-12 2019 Location: Millfield Prep School, Glastonbury, Somerset, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.38
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IRISCH Mr Miguel Catela 0 16 22 0.00 1.60 23.60
2 KBF WALTZING WITH HILDA Mr Padraig Mccarthy 0 14 25.3 0.00 0.00 25.30
3 STORMHILL COMET Miss Elizabeth Allsop 0 12 27 0.00 0.00 27.00
4 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 10 28.5 0.00 0.00 28.50
5 MY CINNABAR FOX Miss Lily-mae Richardson 0 8 29.3 0.00 0.00 29.30
6 GREENENDS TIGER TOM Miss Jade Lazenby 0 6 26.8 1.00 2.00 29.80
6 JABIR Mr Padraig Mccarthy 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
7 WANNA BEEGUD Ms Ali Wilkes 0 4 30.3 0.00 0.00 30.30
8 SES HURRICANE Mr Archie Hare 0 2 30.3 0.00 0.00 30.30
9 TOWNEND LITTLE TREASURE Miss Lottie Hutton 0 2 31.5 0.00 0.00 31.50
10 SIR ALEX III Mr Tim Cheffings 0 2 34 0.00 1.20 35.20
11 JUNOS ECHO Mrs Emma Pascall 0 0 31.8 4.00 4.00 39.80
12 ALDATO ARMAGH Miss Olivia Mallows 0 0 32 8.00 0.00 40.00
13 DUNNE SURPRISE Miss Ellie Warham 0 0 35.8 4.00 0.80 40.60
14 RUBIX SKUBIX Mr Thomas Broom 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
15 BACKSPIN DS Miss Isabel Hallett 0 0 33.8 4.00 4.80 42.60
16 MR BRABUS Mr Rafael Losano 0 2 32.8 0.00 10.00 42.80
17 TAMAROSA II Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
18 KILLYCLOGHAN NATALIA Mrs Charlotte Billson 0 0 33 4.00 6.80 43.80
19 K2Z Miss Gaynor Care 0 0 28.5 8.00 11.20 47.70
20 MIGHTY NEWS Mrs Essie Barker 0 0 24.8 0.00 25.60 50.40
21 DANGER MOUSE Major Kirstie Deakin-Main 0 0 35 10.00 11.20 56.20
22 DOLLY MIXTURE III Miss Aisha Whitwell 0 0 33.8 13.00 12.40 59.20
23 PAR AVION II Miss Lucy Shearing 0 0 31.5 13.00 15.20 59.70
25 LADY VALTAS Miss Alexandra Garner 0 0 34.3 30.00 0.00 64.30
E R3 MOON OVER MELODY Miss Natasha Brent 0 0 32.8 E E R3
R BAROLO III Miss Amber Bayldon 0 0 34.3 R R
E HF MABLE WALSH Miss Rosanna Mason 0 0 32.8 4.00 E E HF
E R3 COVE GEORGE Miss Maddy Bullock 0 0 37 30.00 E E R3
Optimum XC Time - 4.38
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 THEODORA Mr Theo Funnell 0 16 27.3 0.00 0.00 27.30
2 GREATEST TIME Miss Katy Sawyer 0 14 23 0.00 6.40 29.40
3 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 12 29.8 0.00 0.00 29.80
4 MICKEYSMATEDUSTY Mr Joe Roome 0 10 31.3 0.00 0.00 31.30
5 IWAN Miss Amy Barlow 0 8 24 8.00 0.40 32.40
6 STRANDHILL MICK DUNDEE Miss Ellie Clarkson 0 6 29.5 0.00 4.00 33.50
7 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 0 4 32 4.00 0.00 36.00
8 FINTRA ZEBO Miss Olivia Mitchell 0 0 29 4.00 3.20 36.20
9 WITCHCOMBE TOBY Miss Jessica Gopal 0 2 35.5 0.00 1.60 37.10
10 HEIGHTS OF ARRAN Miss Daniella Page 0 0 34 1.00 3.20 38.20
11 GHYLLWOOD BROOKLYN Mrs Carolyn Price 0 2 36.8 0.00 3.20 40.00
12 WISHEL LIMITED EDITION Miss Suzy Reed 0 2 39.5 0.00 1.20 40.70
13 PALIMAKA Miss Matilda Kolowska 0 0 38.5 4.00 0.00 42.50
14 SPOT ME Mrs Emma Walker 0 2 41 0.00 2.00 43.00
15 STAR SKY Miss Lucy Andrews 0 0 38.3 4.00 2.40 44.70
16 SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 36.8 4.00 4.00 44.80
17 DAVE II Miss Molly Rattue 0 0 28.8 8.00 8.80 45.60
18 WIZALONG Miss Steph Bere 0 0 35.3 8.00 2.80 46.10
19 MOORLOUGH BILLY Miss Megan Breslin 0 0 38.5 4.00 6.40 48.90
20 NASEBY Miss Naomi Round 0 0 32.5 16.00 2.40 50.90
21 FAIRWAYS FINALE Mrs Michelle Northmore 0 0 40 12.00 0.00 52.00
22 LATES ECLIPSE Miss Vicky Brake 0 0 33 8.00 16.40 57.40
23 QUALISTA DU JARDIN Miss Jennifer Sims 0 2 40.5 0.00 20.40 60.90
24 IDEFIX III Miss Rhiannon Tewson 0 0 27.3 0.00 33.60 60.90
25 MERCHANT BANKES Miss Ella Hall 0 0 37.5 16.00 9.60 63.10
26 UNKNOWN ORIGIN Miss Lucinda Thompson-stone 0 0 38.3 20.00 8.80 67.10
27 LANGALLER PRINCE REGENT Mrs Christelle Durrant 0 0 35 19.00 38.00 92.00
28 KILVERDARE Mrs Emily Penn 0 0 39.3 4.00 54.80 98.10
E AR URHAVINALAUGH Miss Sarah Blois 0 0 41.5 0.00 E E AR
R ZACCHARIA Mr Martin Boreham 0 0 37 12.00 R R
Optimum XC Time - 4.38
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZAINO Miss Henrietta Ewell 0 16 31.3 0.00 0.00 31.30
2 ALONG CAME SILVER Miss Poppy Douglas-johnson 0 14 31.8 0.00 0.00 31.80
3 ULTIMATE LAW Mr John Tilley 0 12 32.5 0.00 0.00 32.50
4 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 10 31.3 0.00 1.60 32.90
5 MY BAY GIRL Mrs Sally-Anne Miller 0 8 29.8 0.00 3.20 33.00
7 HOLNEST FINNEGAN Miss Charlotte Walters 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
8 GERRY THE VIKING Mr Jonny Sandeman 0 2 31.5 0.00 2.80 34.30
9 ROSSHAVEN LAST FLIGHT Miss Karen Rickards 0 0 31 4.00 0.40 35.40
10 BUCK ROGERS Miss Lowri Powell 0 2 27.3 0.00 8.40 35.70
11 QUARME AFFAERE Mrs Becky Ormond 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
12 FUTURE CADENCE Miss Becca May 0 0 30.3 4.00 2.40 36.70
13 QUACKERS II Miss Francesca Warham 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
14 DALI VAN HET BURGHOF Z Miss Hannah Clarke 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
15 LATINAS TWINKELING Miss Holly Stephens 0 2 31 0.00 8.80 39.80
16 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 35 7.00 0.00 42.00
17 KITALPHA Miss Kate Jupp 0 0 30.5 8.00 5.60 44.10
18 MASTER GO II Miss Isabelle Bradford 0 0 35 4.00 5.20 44.20
19 ATLANTIC COAST Mrs Nicky Ralph 0 0 31.3 8.00 6.80 46.10
20 IN A MINUTE Miss Phillipa Selwood 0 0 31.5 8.00 10.80 50.30
22 GAMBLERS FLYBY Ms Lysanne Vase 0 0 31.3 3.00 32.80 67.10
23 GRANTSTOWN PRINCE Mr Jesse Poyntz-wright 0 0 34.8 8.00 35.20 78.00
24 ROUNDTHORN FAIRPLAY Miss Hannah Pearce 0 0 33 31.00 34.80 98.80
25 ARGENT II Mrs Hayley Ellis 0 0 36.8 4.00 62.40 103.20
26 ACES HIGH IV Miss Laura Cackett 0 0 31 4.00 87.60 122.60
27 RED SKY DIAMOND Miss Rebecca Wren 0 0 33 2.00 108.00 143.00
R FALLOWFEN SOCRATES Miss Maddie Kemppainen 0 0 38 R R
E R3 WHITEHAWK BAY BEAUTY Mr Charlie Bailey 0 0 33.8 40.00 E E R3
R STEVIE BULL Mrs Chloe Greenham 0 0 32.3 R R
E HARTLEYMANOR VELLA Miss Joanna Reeves 0 0 30 E 20.00 E
Optimum XC Time - 4.38
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HASLEMERE SUPREME Miss Elena Flay 0 16 31.3 0.00 0.00 31.30
2 WIZARD IX Miss Millie Toulson-Clarke 0 14 31.5 0.00 0.00 31.50
3 GEORGE VIII Mrs Hannah Rose-Franks 0 12 32.8 0.00 0.00 32.80
4 BRAVEHEART VIII Miss Samantha Stockley 0 10 32.3 0.00 1.60 33.90
5 MADAM BUTTERFLY VI Mrs Cheryl Beer 0 8 32.3 0.00 2.00 34.30
6 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Miss Jenny Lo-vel 0 6 30.8 4.00 0.00 34.80
7 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 4 31 4.00 0.00 35.00
8 KHALEESI II Mr Padraig Mccarthy 0 0 27 8.00 0.80 35.80
9 REHY MBF Miss Millie Rogers 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
10 VERONIQUE Ms Wendy Welch 0 2 33 0.00 4.00 37.00
11 TOP BILLING Miss Bella Balian 0 0 34.8 4.00 0.40 39.20
12 DANCING PADDE Ms Rachael Whittaker 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
13 INCHALONG Miss Poppy Douglas-johnson 0 2 33.3 0.00 6.00 39.30
14 TOO BE SURE Mr Connor Moloney 0 0 34 4.00 2.80 40.80
16 GENES OF A DANCER Mrs Rachel Wood 0 0 35 8.00 0.00 43.00
17 CASTLE FANTASTIC Miss Abigail Burbidge 0 0 39.3 4.00 0.00 43.30
18 GUY OF CLONAD Miss Amelia Halley 0 0 34.8 4.00 5.60 44.40
19 FLEURS GALAXY Miss Zoe Dunham 0 0 33.5 8.00 3.20 44.70
20 SNOWGLOW JEWEL Miss Annie Mingo 0 0 32.5 4.00 8.80 45.30
21 RIVERSDALE WHIST Mrs Xanthe Smith 0 0 35 12.00 0.00 47.00
22 SUMMER NIGHT CITY Miss Jodie Crosby 0 0 33.5 15.00 0.00 48.50
23 IRISH LIA Miss Louise Cowling 0 0 38 8.00 3.20 49.20
24 AL ALFA Miss Hannah Cox 0 0 30.3 20.00 5.20 55.50
25 COOLEY MAJAS MOBILITY Miss Lara Chapple 0 0 32 0.00 26.40 58.40
26 DRUMCRAVE CASTLE Miss Alice Smith 0 0 35.8 12.00 42.00 89.80
R AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 0 31.5 8.00 R R
R GOOD FRIDAY XI Miss Leanne Webber 0 0 34.5 4.00 R R
R RICOCHET ZED Miss Ffion Priddle 0 0 33 8.00 R R
Optimum XC Time - 4.38
BE100Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WISHFUL THINKING VIII Mr Tim Cheffings 0 16 15.3 0.00 0.00 15.30
2 CHASE THE ARTIST Miss Hannah Chase 0 14 18 0.00 0.00 18.00
3 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 0 12 24 0.00 0.40 24.40
4 COOLDRUMMAN MIST Miss Marianna Sawyer 0 10 25.8 0.00 0.00 25.80
5 GOLDUN PUZZLE Miss Katherine Riley 0 8 25.5 0.00 0.80 26.30
6 GEORGE V Mrs Janet Lickiss 0 6 27.5 0.00 0.40 27.90
7 RINNEEN SILVER ROCKET Miss Isla Read 0 4 25 4.00 1.20 30.20
8 MY CHICKO TIME Miss Jennie Howells 0 4 31.8 0.00 0.00 31.80
9 RIVAL DE VILLEGARDIN Miss Maddie Longstaff 0 2 26.3 0.00 6.40 32.70
10 RAPHAEL II Mrs Vanessa Watson 0 2 28 0.00 5.20 33.20
11 CASMIER Miss Emily Farleigh 0 2 32 0.00 3.20 35.20
12 LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 2 36 0.00 0.00 36.00
13 DI SORRANO Miss Claire Dymond 0 0 25 8.00 3.20 36.20
14 TOP HONOURS Mr Henry Insley 0 0 33 4.00 0.00 37.00
15 NPS GLIMMER Miss Alisha Coombes 0 2 35.8 0.00 1.20 37.00
16 THE WHOLE KIT AND KABOODLE Miss Georgie Conneeley 0 2 29.8 0.00 7.60 37.40
17 CLOONCALAGY KNIGHT Mrs Sarah Bessant 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
18 SILVERSPRING CUSTARD Miss Nicole Dunlop 0 2 35.8 0.00 3.20 39.00
19 CULT BOY Miss Chloe Chamulewicz 0 2 39.5 0.00 0.00 39.50
20 JR EWING Miss Sarah Gould 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
21 SHADOW HIGH TIDE Miss Jemma Bell 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
22 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 0 31.8 8.00 4.00 43.80
23 KILLYCLOGHAN CLASSIC MELODY Miss Hatty Kingsford 0 0 35.8 4.00 4.40 44.20
24 CULT LEGEND Miss Lauren Leiter 0 0 28.3 14.00 6.40 48.70
25 STEP ALONG STYLE Miss Ellie Kibbey 0 0 34.8 8.00 7.20 50.00
26 FLY THE FLAG II Miss Tabitha Williamson 0 0 33.5 9.00 8.40 50.90
27 HON FLEUR Miss Kat Raybould 0 0 29.8 0.00 31.20 61.00
28 HINDOCTRO Miss Amanda Taylor 0 0 38.5 0.00 27.60 66.10
29 QUEEN OF ROCK Miss Elsie Mitchell 0 0 36.3 0.00 33.60 69.90
30 CAIRNGORM Ms Kate Fisher 0 0 31.5 22.00 26.40 79.90
W CUTTON BENTLEY Miss Ellie Clist 0 0 30 21.00 W
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BRANCHFIELD GALLOWAY Miss Alice Hirst 0 0 24 0.00 0.40 24.40
2 MAGIC MAYDAY Ms Elaine Owen 0 0 25 3.00 0.00 28.00
3 SUNNY SPELLS Mrs Laura Richardson 0 0 26.8 0.00 1.60 28.40
4 WHITEHAWK DRIFTER Mrs Sarah Palmer 0 0 28.5 0.00 0.00 28.50
5 CONNIES ANGEL Ms Lindsey Burke 0 0 29 0.00 0.00 29.00
6 KILLEEN JOE Miss Louise Hunt 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
7 MIDNIGHT MADNESS III Mrs Sarah Lowe 0 0 31.3 1.00 0.00 32.30
8 ANNAGHMORE HILFIGER Miss Charlotte Newey 0 0 32.3 0.00 0.00 32.30
9 NATASHA Miss Natasha Aldridge 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
10 IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 33.5 6.00 0.00 39.50
11 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 34.8 5.00 0.00 39.80
12 HOLLYCREEK MISS LILY MAI Miss Elsa Cardale 0 0 35.8 0.00 4.00 39.80
13 SOUTHHILL FARM FELIX Miss Maisie Randle 0 0 30.3 4.00 6.40 40.70
14 LOUGHILL FIZZ Miss Katie Parker 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
15 SOS FALLOW DEAR Miss Tamara Old 0 0 40.5 0.00 1.20 41.70
16 TWEEDLE DUM Miss Marie-Anne Stretch 0 0 29 9.00 4.00 42.00
17 VALOUR III Mrs Alison King 0 0 34.3 12.00 0.00 46.30
18 HCHURCHPARK SANDY COVE Mrs Caroline Robinson 0 0 38.5 8.00 0.00 46.50
19 HISTY LADY Miss Alice Major 0 0 38.3 0.00 8.40 46.70
20 RUBY AMORE Miss Laura Pickford 0 0 33.8 10.00 5.20 49.00
21 OHIO GOLD Miss Kaitlin Woods 0 0 37.8 4.00 7.20 49.00
22 COMBE BREEZE Miss Gemma Wells 0 0 39.3 4.00 7.20 50.50
23 BWLCHYFEDWEN BEDWYRR Mrs Eve Bateman 0 0 38.3 0.00 17.60 55.90
24 FUEGOS SUPA NOVA Miss Hayley Matthews 0 0 36.3 0.00 20.00 56.30
25 TOPAZ Miss Matilda Branson 0 0 39.3 4.00 14.80 58.10
26 WILBERRY Miss Lucy Squire 0 0 31.5 24.00 3.60 59.10
27 ME FEIN Miss Victoria Winter 0 0 38.8 7.00 20.00 65.80
28 COOLESHALL ASHA Miss Grace Rowley 0 0 33.3 0.00 33.20 66.50
29 TULLABRICK PRIMROSE Dr Donna Sellick 0 0 32.8 10.00 30.80 73.60
30 FELLA Miss Emily Davies 0 0 36.5 19.00 18.80 74.30
31 BRILLIANT PERCY Miss Olivia Barnes 0 0 36.3 22.00 16.40 74.70
32 SILVER RIVER Miss Lucy Sheard 0 0 37 4.00 66.40 107.40
33 MOON PRINCE Miss Corrie Painter 0 0 34.5 12.00 96.80 143.30
R COEVERS JOLLY Miss Adele Oldham 0 0 35.3 4.00 R R
E AR MO BUACHAILL BAIRE Mr Barry Maddocks 0 0 39.8 71.00 E E AR
E PORTPHILIP REBEL Mrs Angela Gilbert 0 0 31.3 E 0.00 E
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IT MUST BE DANDY Miss Jasmin Edwardson 0 0 25.3 0.00 0.40 25.70
2 AMS LAST BID Miss Charlotte Newey 0 0 26.5 0.00 0.00 26.50
3 GREY SHAKE Miss Jessica Coombes 0 0 27.8 0.00 0.00 27.80
4 HOULI Miss Meggie Dury 0 0 25.3 4.00 1.20 30.50
5 VIVID UP B Mr Olly Stafford 0 0 30.5 0.00 1.20 31.70
6 FILLO DE FEAR BUI II Mrs Lorraine Antoniou 0 0 28.5 4.00 2.80 35.30
7 MEDNIGHT MAGIC Miss Katherine Adcock 0 0 31 5.00 0.00 36.00
8 COPSHORNE PICCOLO Miss Annarose Cox 0 0 36.8 0.00 0.40 37.20
9 WILLOW Miss Louise Hunt 0 0 37.8 0.00 0.00 37.80
10 FOXLAW Miss Cassy Pearce 0 0 38 0.00 0.00 38.00
11 BONMAHON COOKIE CLOVER Mrs Meg Graham Maw 0 0 34.3 0.00 4.80 39.10
12 PENTWYN JR Miss April Masters 0 0 35 4.00 0.40 39.40
13 JUST TED II Miss Daisy Hornsby 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
14 MOINOR Miss Amanda Holmes 0 0 42.8 0.00 0.00 42.80
15 THATS HOW ITS DUN Mrs Georgia Lynton 0 0 32 12.00 0.00 44.00
16 MERLIN Miss Coco Smythe 0 0 33.8 4.00 7.60 45.40
17 MAYFIELD STARLIGHT Miss Poppy Wilkes 0 0 47 0.00 0.00 47.00
18 WITCHCOMBE SUPERSTITION Mrs Marie Childs 0 0 33.3 4.00 13.60 50.90
19 NATASHA Miss Natasha Aldridge 0 0 41.8 12.00 0.00 53.80
20 TURNIP Mrs Amanda Reason 0 0 45.3 8.00 2.00 55.30
21 MAXIMUM MAGIC Mr Mark Perrins 0 0 23 9.00 24.00 56.00
22 MORNING ROSE Miss Ginny Thompson 0 0 44.5 8.00 4.40 56.90
23 ROLE MODEL Mrs Clare Wilkins 0 0 29.8 4.00 26.80 60.60
24 CHUNKY HEIGHTS Mrs Caroline Sherwood 0 0 41.5 0.00 26.40 67.90
25 SLATER Miss Flora Rigby 0 0 39.3 8.00 28.00 75.30
26 DONAIL BEAUANCO Mrs Sheila Williams 0 0 39 38.00 2.00 79.00
27 MANHATTANS FIRST CHOICE Miss Marnie Graham Maw 0 0 43.3 5.00 60.00 108.30
28 DREELINGS ROSIE Mr Oscar Oldham 0 0 38.8 18.00 104.40 161.20
E R3 TIZZYDORE Miss Lauren Bleach 0 0 37 0.00 E E R3
E R3 SAND DUNE TIGER Miss Lucy Reason 0 0 44.5 E E R3
E R3 COOPERS ROYALE Mrs Alison Hill 0 0 40.8 E E R3
W NEWLINE DARK DUN Miss Katie Loder 0 0 35.3 W W
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WESTCOMBE JAKE Ms Heidi Couch 0 0 34 0.00 0.00 34.00
2 MILLIES DUN TO A T Miss Evie Griffiths 0 0 31.3 0.00 4.00 35.30
3 RAPPA BOY Mr Robert Paget 0 0 34 4.00 0.00 38.00
5 MISTER CADBURY Mrs Abigail Rousell 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
6 U SPEAK FOR ME Miss Carly Martin-Pope 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
7 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 0 41 0.00 0.00 41.00
8 RUBY XXIV Miss Fleur Kingsford 0 0 35 0.00 6.40 41.40
9 CASPERS SON Miss Sarah Humberstone 0 0 43.8 0.00 0.00 43.80
10 KAYLAS STAR Miss Rose Casemore 0 0 36.5 0.00 7.60 44.10
11 FALVARO T Mr Adrian Palmer 0 0 31.8 0.00 14.80 46.60
12 JACK XVIII Miss Megan Hutchison 0 0 31.8 0.00 15.20 47.00
13 BILLY SALUTE Miss Emily Proud 0 0 21 24.00 5.20 50.20
14 CORSCARON CARDI LLWYD Miss Natasha McNee 0 0 37.3 0.00 13.60 50.90
15 BENGI MONDEED Miss Bethan Thomas 0 0 35.8 4.00 11.60 51.40
16 WELLVIEW GOLDEN WONDER Mrs Johanne Heuff 0 0 41.3 12.00 0.00 53.30
17 NOBODYS FOOL Miss Maddie Beal 0 0 34 10.00 10.00 54.00
18 MILLIE IV Mrs Lynette Buckland 0 0 38 8.00 42.00 88.00
HC HOPE V Miss Kat Raybould 0 0 31.3 1.00 6.40 38.70
R TIRNANOGUE TALLEY Ms Deni Harper-adams 0 0 42.3 31.00 R R
E R3 BRYNNEBO ROSITA Miss Holly Denegri 0 0 38.5 E E R3
E AYANNA Mr George Bingham 0 0 43 0.00 E E
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T)RF - Section G1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SMOKIN GUN Dr Rebecca Hamilton-fletcher 0 0 21.8 0.00 0.00 21.80
2 HEDERFELD ASH Mrs Julie Jeffes 0 0 22.8 0.00 0.00 22.80
3 KILNHANGERS LITTLE GEM Miss Caroline Lovelock 0 0 23 0.00 0.00 23.00
4 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 17.5 4.00 4.40 25.90
5 TAMARTON LOTTIE Mrs Karen Long 0 0 26.5 0.00 0.00 26.50
6 SHAMROCK FIONN Mrs Emily Sharland 0 0 26.8 0.00 0.00 26.80
7 GALANDO Miss Jasmine Bigg 0 0 26.8 0.00 0.00 26.80
8 EMO Mrs Denise West 0 0 28.8 0.00 0.00 28.80
9 COUSIN JACK IV Miss Katie Timberlake 0 0 27 4.00 0.00 31.00
10 PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 31.8 0.00 2.00 33.80
11 MO CARA RUA Miss Anna Picknett 0 0 34 0.00 0.00 34.00
12 HELSINGTON ITS FOR FREE Miss Molly Martin 0 0 32.8 4.00 0.80 37.60
13 TORYGRAIG BLACK JACK Miss Alice Smith 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
R RUM GINNEY Miss Laura Europa 0 0 30.5 R R
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SPIRIT OF THE IRISH CLOVER Miss Lisa Baker 0 8 28.3 0.00 1.20 29.50
2 RANSFORT PATCH Miss Laura Young 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
3 PIPPIN TITANIA Mrs Michelle Phillips 0 6 30.8 0.00 0.00 30.80
4 RICKAMORE CONTRAST Miss Rosie Doe 0 5 30.3 0.00 1.20 31.50
5 WICKLOW GOLD II Mr Billy Cooper 0 4 31.5 0.00 1.20 32.70
6 ZEPHIR Mrs Paula Stone 0 3 32.8 0.00 0.00 32.80
7 PICASSO Miss Tamara Egglestone 0 2 29.5 4.00 0.00 33.50
8 WOOTTONHEATH PRIVATE RYAN Miss Lily Jessup 0 2 31.3 0.00 2.40 33.70
9 HELEN OF HIGH COVE Miss Elle Chown 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
10 WEXFORD PIMPERNEL Mrs Diana Pinney 0 1 32.5 0.00 2.40 34.90
11 ETERNAL FLAME II Miss Saffron Coombes 0 0 31 4.00 0.00 35.00
12 LUNA III Ms Laura Jones-griffiths 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 EX GLAD HAND Miss Emily Kendall 0 0 31.5 4.00 2.00 37.50
14 ROYAN STAR Miss Carys Morris 0 1 30.8 0.00 7.20 38.00
15 KIOWAS ACES HIGH Miss Lindsey Cheffings 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
16 ESTEMEYA Miss Grace Hoarton 0 0 30 8.00 0.80 38.80
17 DAVE THE RAVE Miss Fiona Rawle 0 0 32.8 4.00 2.00 38.80
18 NANCY VI Miss Gemma Box 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
19 SKYFIRE Miss Bethany Jarvis 0 1 31 0.00 8.40 39.40
20 MUMBO JUMBO III Mrs Sue Woodbury 0 1 33.8 0.00 6.00 39.80
21 DORETZSKY Miss Lolah Olde 0 0 35.5 4.00 1.20 40.70
22 FOLLOW THE TRACKS Miss Chloe Dunn 0 0 36.8 4.00 1.60 42.40
23 ORIOLE Miss Jenna King 0 0 31.8 4.00 6.80 42.60
24 TAKE TWO II Miss April Dawe 0 0 32.3 9.00 7.60 48.90
25 WELCOME SURPRISE Mr John Robinson 0 0 37.5 8.00 5.20 50.70
26 BODERRY RONAN Miss Darci Barron 0 0 32 12.00 8.00 52.00
27 DUNMORE LADY Miss Jodie Delbridge 0 0 37 10.00 8.80 55.80
28 ELIJAH BLU Miss Ava-rose Apicella 0 0 40 8.00 8.40 56.40
29 MASCAREN BEECH Mrs Charlie Hemsley 0 0 33.5 4.00 20.80 58.30
30 MR HAY HUTCH Miss Charlotte Callaway 0 0 31.5 25.00 4.00 60.50
HC RUSTY FOX Mr Tim Rusbridge 0 0 36.3 8.00 0.00 44.30
E BALLYMORRIS KING Dr Louise Newbury 0 0 34 5.00 E E
E AR BEAR SPIRIT Miss Rosie Ashforth 0 0 35.5 8.00 E E AR
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DANSEUSE Michael Whippey 0 8 24 0.00 0.40 24.40
2 CORNTOWN TIRPITZ Miss Maja Hullah 0 7 22.3 8.00 0.80 31.10
3 KING LEOPOLD Mrs Charlie Hemsley 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 BRIAN BORU III Mrs Philippa Skelton 0 5 28.3 4.00 0.00 32.30
5 BROWNSCOMBE FELIX Miss Judi Roome 0 4 29.5 4.00 0.00 33.50
6 LLWYNGWILYM FRANKIE Mrs Annie Robertson 0 3 33.8 0.00 0.00 33.80
6 PRIMITIVE DECLARATION Ms Mae Pollard 0 3 28.3 2.00 3.20 33.50
7 HOLNEST FRODO BAGGINS Miss Charlotte Walters 0 2 29.8 4.00 0.40 34.20
8 OAKDALE LEAN MACHINE Mrs Charlie Usher 0 2 30.3 0.00 4.40 34.70
9 VOLATIS ELANA Miss Jancis Weal 0 1 35 0.00 0.00 35.00
10 BLACKTHORN PLOVER Mrs Nicola Cox 0 1 31.8 0.00 3.20 35.00
11 JUST A FLING Miss Josie Dix 0 1 34 0.00 1.60 35.60
12 KIPPURE JASPER Miss Evelyn Baker 0 1 33.8 0.00 5.20 39.00
13 DOWHILLS STAN THE MAN Miss Alaya Arden 0 1 34.8 0.00 4.80 39.60
14 FLORRIE II Miss Amber Williams 0 0 32.3 8.00 0.00 40.30
15 GRANTONS WHISPER Miss Lottie Gaukroger 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
16 LANGARTH STARBRIGHT Mrs Tessa Falango 0 1 40.8 0.00 1.60 42.40
17 RATHVANNIG FRANKIE Miss Phoebe Dowse 0 0 35.3 4.00 3.60 42.90
18 ONE CARAT Ms Siobhan Elliott 0 0 32 12.00 2.80 46.80
19 DAINAMYTH Miss Jodie Delbridge 0 0 28 15.00 4.80 47.80
20 TURLOUGHMORE STAR Miss Ginny Thompson 0 0 34.3 8.00 6.00 48.30
21 WALK ALONE Miss Katherine Riley 0 0 38.8 16.00 0.00 54.80
22 FLEETWOOD CHANCE ENCOUNTER Miss Chloe Fisher 0 0 37 13.00 5.60 55.60
23 LOOK-OUT-TIGER Mrs Diana Pinney 0 0 31.3 0.00 24.40 55.70
24 PONTOON SKY LARK Mrs Kelly Roe 0 0 38 16.00 2.80 56.80
25 ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 0 33 4.00 20.00 57.00
26 TISRARA WOOD Miss Giselle Barfoot 0 0 38.3 12.00 9.60 59.90
27 LAVITA AEG Miss Ellie Romanello 0 0 40 0.00 20.00 60.00
28 CAPITANO LENTO Miss Grace Hoarton 0 0 39.3 12.00 14.80 66.10
29 GREAT MATES Mr Keith Brown 0 0 39 9.00 18.80 66.80
30 HIGH SPIRITS II Miss Rosey Bradburn 0 0 28 29.00 11.20 68.20
31 DANDY Miss Leanne Bathurst 0 0 38.3 11.00 30.00 79.30
R TREVEGLOS SILKEN LEGACY Miss Georgie Driver 0 0 37.5 R R
R HUGO CRUZE Miss Andrea Ryan 0 0 40 R R
E DIRECT ROCK ON Mr Jamie Thomas 0 0 37.8 E 2.00 E
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY DONE DEAL Miss Tess Townend 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
2 JONKMAN Mr Stephen Heal 0 7 32.3 0.00 0.00 32.30
3 ATH BUI DUNBOY Miss Emma Langfjord-clare 0 6 29 4.00 0.00 33.00
4 LANGARTH GWENDOLEN Miss Siobhan Murphy 0 5 33.8 0.00 0.00 33.80
5 NEWBEAU MASTER PLAYSOME Miss Zoe Wall 0 4 34.3 0.00 0.00 34.30
6 PERTHOLEY CELTI CHARMER Ms Sasha Williams 0 3 34.3 0.00 0.00 34.30
7 HEBBENS EMMELY Miss Julie Richardson 0 2 35 0.00 0.00 35.00
8 CHESTERTON TOO Ms Danielle Burnford 0 2 32 4.00 0.00 36.00
9 TOWERHILL SHAMIE Miss Chloe Dunn 0 0 30.8 4.00 1.60 36.40
10 KINSKY LEO Mrs Victoria Kemmis Betty 0 1 35 0.00 1.60 36.60
11 TARKA IV Miss Hannah Doyle 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
12 ST GEORGES STAR Miss Sarah Edgar 0 0 32.3 1.00 4.00 37.30
13 KILLEA COCO BLUE Miss Laura Stafford 0 0 32.3 4.00 1.20 37.50
14 KATE MOSS Mrs Alicia Balfour 0 1 36 0.00 2.00 38.00
15 LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Elizabeth Collier 0 0 33.8 4.00 2.00 39.80
16 APYLLIOS LEGEND Miss Aimee Hughes 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
17 EARTH STAR Miss Ella Mitchell 0 0 32.8 4.00 4.40 41.20
18 CURRAYDERRY HERO MAX Miss Amanda Prior 0 1 34.8 0.00 6.80 41.60
19 CAPTAIN VII Mr Ian Roff 0 0 33 13.00 0.00 46.00
20 TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 0 23.5 15.00 8.00 46.50
21 LOOKWEEP GOLDEN MYSTERY Mr James Ford 0 0 31.8 17.00 0.00 48.80
22 MISS KNALA Miss Katie Timberlake 0 0 35.8 10.00 4.40 50.20
23 SHANNONDALE JD Miss Amelie Leather 0 0 33.8 4.00 13.60 51.40
24 HARRY WINSTON Mrs Philippa Skelton 0 0 24.8 0.00 27.60 52.40
25 RUBEN III Miss Zinnia Olde 0 0 38.8 13.00 3.60 55.40
26 IRONMONGER Miss Lottie Brown 0 0 34.3 10.00 12.00 56.30
27 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 0 35.3 19.00 2.40 56.70
28 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 0 0 35.5 5.00 32.40 72.90
29 DARK ADMIRAL Miss Abbey Plaice-queen 0 0 30 27.00 31.20 88.20
30 DAMSON BAY BUTTONS Miss Kate Brown 0 0 33.3 0.00 68.80 102.10
31 BRULEE Mrs Rebecca Martin 0 0 33.5 23.00 56.00 112.50
R CAPTAIN BUSTER Miss Laura Clayton 0 0 31.8 4.00 R R
R ATOM Mr Will Robson 0 0 36 12.00 R R
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 8 30.3 0.00 0.00 30.30
2 RUDGEWAY SPANISH GUINEA Miss Georgie Silvey 0 7 30.5 0.00 0.80 31.30
3 LAHINCH TEDDY Miss Janine Paterson 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
4 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 5 29.3 4.00 0.00 33.30
5 RIVERSDALE BEAUS LAD Miss Sarah Kula-przezwanski 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
6 BACK TO GIZMO Mrs Katie Ingram 0 3 29.5 4.00 0.00 33.50
7 WHATNOT III Mrs Jessica Gibbons 0 2 32.3 0.00 2.40 34.70
8 KILTEALY CHABLIS Mrs Anna Hughes 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
9 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 1 32.5 0.00 3.20 35.70
10 BALLYARD FLASH Miss Ciara Bennett 0 0 31.3 4.00 1.60 36.90
11 FROST AT MIDNIGHT Miss Beth Manders 0 1 35 0.00 3.20 38.20
12 BERLINS EDITION Mr Tom Sloper 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
13 JO Mr Jason Hobbs 0 0 35.5 4.00 0.40 39.90
14 HILLSIDE DARKIE Mrs Suzy Jackson 0 0 32 8.00 0.00 40.00
15 BAY NORTH Mrs Gilly Reid 0 0 36.5 1.00 2.80 40.30
16 GILLOGUE CLOVER Mrs Caroline Hutchens 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
17 NORMAN CASTLE Mr Charlie Lane 0 0 33 8.00 0.00 41.00
18 CAILINS BLACK RUE Miss Willa Stourton 0 0 35.8 4.00 1.60 41.40
19 CALTHRA FLASH Miss Georgie Tory 0 1 41.5 0.00 0.00 41.50
20 SLIABH BLOOM BOY Miss Ellie Savage 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
21 CRACKER IX Miss Janet Border 0 0 34.5 8.00 0.40 42.90
22 RHOSWAUN PROFESSIONAL Miss Phoebe Banbury 0 0 39.8 4.00 0.00 43.80
23 JUST NICHOLAS Miss Suzanna Maunder 0 0 33.8 8.00 3.60 45.40
24 FAIR DUCHESS Mrs Jane Phillips 0 0 33 4.00 12.00 49.00
25 SNOWEY III Miss Claire Venner 0 0 40 8.00 2.00 50.00
26 ORLANDO BLOOM Miss Victoria Ashmead 0 0 33 18.00 0.00 51.00
27 DAKOTA IV Ms Martha Kennedy 0 0 38.8 4.00 9.20 52.00
28 BOBBI BROWN II Ms Debbie Radford-lewis 0 0 39.8 0.00 24.80 64.60
29 TIANNAS VOGUE Miss Kim Croutear 0 0 42 8.00 22.40 72.40
30 EL CYD III Dr Patricia Saintey 0 0 36.5 28.00 20.80 85.30
E R3 KILLOSSERY KENETIC Ms Hattie Shaw 0 0 33 E E R3
W CLS ALMERO Miss Sophie Howells 0 0 W W
R MIRA VAN JONCKHOEVE Mrs Rachel Bateman 0 0 36.5 6.00 R R
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYKNOCK KATE Mrs Sarah Wharton 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
2 AMANDAS Miss Hannah Fitzpatrick 0 7 27.3 0.00 2.80 30.10
3 SARRENGETTI WIND Miss Molly Swain 0 6 31.3 0.00 0.00 31.30
4 SOUTHMEAD FIRST STITCH Miss Hetty Hill 0 5 28 4.00 0.00 32.00
5 BRITANNIA'S CABARET Ms Oceane Amans 0 4 30.5 0.00 2.40 32.90
7 ATLANTIC SPIRIT Miss Annemarie Beverley-jones 0 2 34 0.00 0.00 34.00
8 HIGHBURREN LARK Miss Issy Insley 0 1 34.3 0.00 0.80 35.10
9 CAPTAIN HOOK II Miss Christie Antoniou 0 1 31.8 0.00 4.00 35.80
10 TOYD CAMOMILE Miss Bryany Smith 0 1 34.5 0.00 2.00 36.50
11 RAFIKI VI Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
12 PERRILAND LEONARDO Miss Claire Lewis 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
13 ALMOQATEL Miss Heidi Stevens 0 1 34.3 0.00 3.20 37.50
14 PASODOBLE Miss Danielle Storer 0 0 28.5 8.00 2.40 38.90
15 LARA V Miss Tara Kay 0 0 36.5 4.00 0.80 41.30
15 CAVATINA ROSE Miss Becka Keay 0 0 27.3 8.00 4.00 39.30
16 PILTOWN MOLL Miss Alice Fulford 0 0 32 8.00 0.40 40.40
17 ROXY IV Mrs Annette Sawyer 0 0 37 4.00 0.00 41.00
18 DUNGAR SILVER DUN Miss Clara Montgomery 0 0 34.5 7.00 0.00 41.50
19 PRINCE ALFIE Miss Nicky Hounsell 0 0 31 12.00 0.00 43.00
20 THE HOLYMAN Miss Jasmine Reeves 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
21 GOODLANDS MELODY Miss Neha Walker 0 0 34.3 8.00 7.20 49.50
22 ARTEMIS II Miss Emily Farleigh 0 0 28 0.00 21.60 49.60
23 FABELHART Mr Wayne Clarke 0 0 28.3 4.00 20.00 52.30
24 MARQUISE Miss Freya Snelgrove-Brown 0 0 29.3 12.00 15.60 56.90
25 COOLBOY VISION Miss Georgia Meaden 0 0 34.5 0.00 26.40 60.90
26 KEATINGE LILY MAY Mr Theo Funnell 0 0 37.5 8.00 22.40 67.90
27 IWONDER WHEN Miss Charlie Perrott 0 0 32.5 31.00 5.20 68.70
28 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 0 37.3 23.00 20.40 80.70
HC HARBOUR TOWN Mr Rafael Losano 0 0 33.8 0.00 10.40 44.20
R ARD BLUR Miss Tamsin Birkett 0 0 37.8 5.00 R R
Optimum XC Time - 4.54
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COLWILLS FLINT Miss Charlie Piper 0 8 23.3 0.00 0.00 23.30
2 ANNANDALE IDRIS Miss Kate Raynor 0 7 24.8 1.00 0.00 25.80
3 CUSUMANO PC Z Mrs Lucy Russell-Dixon 0 6 26.8 0.00 0.00 26.80
4 WITCHCOMBE MUSIC MAN Miss Poppy Burner 0 5 25.5 0.00 3.60 29.10
5 WOODLINE LADY Ms Deborah Fisher 0 4 29.3 0.00 0.00 29.30
6 RICO III Miss Alison Stewart 0 3 25.8 5.00 0.00 30.80
7 TIGER LILY XI Dr Jo Lambourne 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
8 OUR STAR JIM Miss Looby Marsden 0 2 24.5 8.00 0.00 32.50
9 PIPER II Miss Naomi Bush 0 0 27.5 4.00 2.00 33.50
10 STUDLAND BAY ERIC Mr Claire Ferguson 0 1 30.8 0.00 3.20 34.00
11 MISS TIGER LUCKY Miss Katherine LAY 0 1 30.3 0.00 4.00 34.30
12 TRULY SCRUMPTIOUS V Mrs Rosie Marlow 0 0 28.3 4.00 3.20 35.50
13 BOWADIS GHOST Miss Ruby Scott 0 1 34.8 0.00 1.20 36.00
14 BLANAIDH Miss Livvy Dorman 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
15 ANNAGH ROSE Miss Jo Lowe 0 1 36.5 0.00 1.20 37.70
16 SUMMERBRIDGE TIPP Miss Ella Humphreys 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
17 BROOKMIST BLUE LEGEND Miss Rachel Cook 0 0 30 8.00 0.00 38.00
18 MOYDRUM STAR Miss Laura Mathieson 0 0 30 8.00 0.00 38.00
19 GEORGIA BELLE Miss Pippa Tucker 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
20 PRIMITIVE DIPLOMAT Mrs Nicola Lomax 0 0 34.3 4.00 1.20 39.50
21 THEN AGAIN Miss Chantal Thackray 0 1 36.5 0.00 3.20 39.70
22 SPIRIT OF PEACE Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 31 8.00 5.20 44.20
24 LAZYACRES RAINE DANCER Miss Jessica Bateman 0 0 30.5 8.00 7.60 46.10
25 ARCTURUS PUMBA Ms Leanne George 0 0 32.5 8.00 7.20 47.70
26 MGH CAPA VILOU Miss Anna Johannson 0 0 42.5 4.00 4.40 50.90
27 LEO VIII Mrs Susan Gool 0 0 36 16.00 0.00 52.00
28 CODEWORX WIZARD Mrs Ali Felton 0 0 41.5 4.00 20.40 65.90
29 FABIO Miss Kayleigh Isaacs 0 0 35.3 0.00 48.80 84.10
30 GUESS WATT Mr Tom Sloper 0 0 32.8 15.00 43.60 91.40
HC CHIEF TENAYA Mr Iain Greer 0 0 28.5 17.00 0.00 45.50
HC MEDIEVAL CHAPEL Mr Rafael Losano 0 0 33.3 0.00 1.60 34.90
Optimum XC Time - 4.54
BE90Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HONEY IX Mr Gubby Leech 0 8 26.5 4.00 0.00 30.50
2 DISERT JOE Miss Emily Dinnis 0 7 30.5 0.00 0.00 30.50
3 CASTLESIDE WAYLON Miss Victoria Webbon 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 BREDERO Miss Ciara Bennett 0 5 31.3 1.00 0.00 32.30
5 BOYCIES KEEPER Miss Nikki Pannell 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
6 TULLIBARDS BOOM THE GROOM Miss Charlotte Manton 0 1 34.5 0.00 0.00 34.50
7 DAMAGE VAN BERKENBROECK Z Mr Gubby Leech 0 1 35.8 0.00 0.00 35.80
8 WILLIAM HENNESSEY Miss Zoe Bartholomew 0 0 33 4.00 1.20 38.20
9 DARTANIO Miss Amelia French O'Keeffe 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
10 CENTYFIELD CZAIA Miss Alaya Arden 0 1 33 0.00 6.40 39.40
11 ARDEO KOTO Mr Joe Roome 0 0 33.3 3.00 4.80 41.10
12 BILLY ALBERTO Ms Zoe Taylor-Jones 0 1 37.3 0.00 4.00 41.30
13 KILKERN LUX Miss Perdita Whitmore 0 0 32.3 4.00 11.20 47.50
14 WHITEHAWK ROYAL BLUE Miss OLIVIA WOOD 0 0 40 4.00 4.40 48.40
15 ECH NA SLIABH Miss Millie Stamper 0 0 37 4.00 8.00 49.00
17 NOISETTE Mr Gubby Leech 0 1 46.8 0.00 3.60 50.40
18 PONGO Miss Lindsey Cheffings 0 0 33.8 11.00 9.20 54.00
19 BOBBY DAZZLER MAN Mrs Sarah Fraser 0 0 38 8.00 10.80 56.80
HC IRISH AFTER SHOCK Miss Iris Harmsworth 0 0 35 0.00 15.20 50.20
E HF MOSHI Mr Tim Cheffings 0 0 32.3 9.00 E E HF
W KUKUI Miss Jamie-lee Day 0 0 32.5 W W
E BORIS XI Mrs Kate Darby 0 0 34 E 0.00 E

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Millfield Prep School, Millfield, Glastonbury, Somerset, United Kingdom, BA6 8LD

Grid reference ST518379


Schedule Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news