PONTISPOOL (3)PONTISPOOL (3)

PONTISPOOL (3)

Location

Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom, TA4 1BH

Date

Saturday 19 to Monday 21 September 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson
Contact Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson
Phone: 01823 461196

Entries Secretary - Mrs Ann Allen
Contact Mrs Ann Allen
Mobile: 07802 534837

Event schedule

Entries open

8 August 2020

Ballot date

1 September 2020 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

1 September 2020
Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson

Event Organiser

Taunton, Somerset, TA4 1BG

Contact Details
Mrs Ann Allen

Entries Secretary

Contact Details
Mr Andrew Palmer

SJ Course Designer

Mr Eric Winter

Course Designer

Event name: PONTISPOOL (3) Date: Sep 21-23 2019 Location: Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.46
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHERBERT SLIM Miss Clementine Montgomerie 0 16 27.5 0.00 0.00 27.50
2 LEESTONE FREDDIE Miss ISOBEL THOMAS 0 14 32 0.00 0.00 32.00
3 VALENTINA V Mr Marcio Carvalho Jorge 0 12 32 0.00 0.00 32.00
4 ALBECYN CHARLIE BOY Miss Pippa Wonnacott 0 10 32.3 0.00 0.00 32.30
5 BANDTIP Miss Grace Popham 0 8 33.5 0.00 0.00 33.50
6 ADVENT Mrs Sophie Hawke 0 6 27 0.00 7.20 34.20
7 WITCHCOMBE MUSIC MAN Miss Poppy Burner 0 4 31.3 4.00 0.00 35.30
8 JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 0 4 35.5 0.00 0.00 35.50
9 POMP N CIRCUMSTANCE Mr Padraig Mccarthy 0 0 28.3 8.00 0.00 36.30
10 MOSTYN II Miss Katie Timberlake 0 0 31 4.00 3.20 38.20
11 GAMBLERS FLYBY Miss Alisha Coombes 0 2 33.5 0.00 4.80 38.30
12 FINCH FANCY Mr Ben Lee Liles 0 0 35 4.00 0.00 39.00
13 ROYAL OAK HEART Mrs Lizzie Clark 0 0 29.8 4.00 5.20 39.00
14 NPS GEMINI Miss Charlotte Rowe 0 2 31.5 0.00 9.20 40.70
15 ALMOQATEL Miss Heidi Stevens 0 2 41.5 0.00 0.00 41.50
16 SNORKMAIDEN Miss Kate Prendergast 0 0 35.5 4.00 4.40 43.90
17 SNOWGLOW JEWEL Miss Althea Bleekman 0 0 32.8 4.00 7.60 44.40
18 FLORANCE Mrs Sally Crane 0 0 31.8 4.00 10.00 45.80
19 MERCHANT BANKES Miss Ella Hall 0 0 37 12.00 0.00 49.00
20 ELIXIR D'AIROLLE Miss Tayla Mason 0 0 35.8 4.00 15.20 55.00
21 DELAMAIN KILBUNNY Miss Jennifer Gale 0 0 33.3 12.00 20.40 65.70
22 KITALPHA Miss Kate Jupp 0 0 32.3 0.00 34.40 66.70
23 ALMEDAWAR Miss Abigail Robbins 0 0 33.3 4.00 32.40 69.70
E AR CHYTAN INDIE Miss Jess Robson 0 0 33.3 5.00 E E AR
R JUST BECAUSE II Mrs April Richards 0 0 35.3 R R
E AR MAGNUM X Miss Grace Vooght 0 0 35.3 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.46
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY GHS Miss Khia Cadney-moon 0 16 23.8 0.00 0.00 23.80
2 CORRIEBEG CLICQUOT Mr Freddie Scala 0 14 24.3 0.00 0.00 24.30
3 COOLEY SNAPCHAT Miss Khia Cadney-moon 0 12 25.3 0.00 0.00 25.30
4 OOPSY DAISY Miss Alice Darby 0 10 29.3 0.00 0.00 29.30
5 DIAMOND ZEST Miss Flora Elliott 0 8 30.8 0.00 0.00 30.80
6 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 6 30.8 0.00 0.00 30.80
7 CARRICKO BAY Miss Grace Lay 0 4 32 0.00 0.00 32.00
9 OATHILL VISCOUNT Miss Victoria Walton 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
10 KNITSON HONOUR Mrs. Sarah Brookes 0 2 33.8 0.00 1.20 35.00
11 TOBY O TULLY Miss Suzy Berry 0 0 27.8 8.00 0.00 35.80
12 ALL TORQUE Mrs Fiona Benger 0 0 32.8 4.00 1.20 38.00
13 JABIR Mr Padraig Mccarthy 0 0 32.5 4.00 2.40 38.90
14 TWOMILEBORRIS Mrs Kitty King 0 0 23 0.00 24.40 47.40
15 LORD ROSSBUCK Miss Rosie Fowler 0 0 36.3 4.00 7.60 47.90
16 TIANNAS VOGUE Miss Kim Croutear 0 0 36.3 12.00 3.20 51.50
17 ANNAGHMORE VERSACE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 31.5 12.00 10.00 53.50
18 THOMSONBROOK TOP GEAR Miss Madeleine White 0 0 33.5 4.00 21.60 59.10
19 ETERNAL FLAME II Miss Saffron Coombes 0 0 35.8 0.00 23.60 59.40
20 JATOBA Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 29.8 0.00 30.00 59.80
21 HAZIRA Mr Scott Welsby 0 0 35.3 4.00 24.00 63.30
22 STAR SKY Miss Lucy Andrews 0 0 36.3 4.00 24.00 64.30
23 LORDICK DANCE Miss Aimee Bickley 0 0 32.5 4.00 32.40 68.90
24 LAURA MAY Miss Nina Ball 0 0 37.8 12.00 20.40 70.20
25 WHIPCORD Miss Melissa Cooper 0 0 35 0.00 68.80 103.80
W MILO IV Dr Karen Baxter 0 0 35.8 W
W FEEL THE VIBES Miss Tayla Mason 0 0 36.3 W W
R PENWIND ULYSSA Miss Charlotte Rowe 0 0 29.8 4.00 R R
E R3 INCH CHAMPION Miss Emily Kilpatrick 0 0 30.8 4.00 E E R3
W VERONIQUE Ms Wendy Welch 0 0 31.3 0.00 W
R WITCHCOMBE TOBY Miss Jessica Gopal 0 0 33.3 0.00 R R
R FELTON RAGALOK Miss Phemie Dillon 0 0 29.5 5.00 R R
Optimum XC Time - 5.46
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FIRST IMPRESSION III Miss Kim Croutear 0 16 26.8 0.00 0.00 26.80
2 NOCENTINI VAN T VERAHOF Mr Marcio Carvalho Jorge 0 14 29.5 0.00 0.00 29.50
3 PETER PAN Miss Khia Cadney-moon 0 12 27.8 4.00 0.00 31.80
4 CLONDRINA DUBH Miss Rosie Hiscock 0 10 27.8 4.00 2.40 34.20
5 WIZARD IX Miss Millie Toulson-Clarke 0 8 30.5 4.00 0.00 34.50
6 WOOLASTON SHADOW DANCER Mr Charles Matthews 0 6 34.8 0.00 0.00 34.80
7 BALLYLEAN CASTER Miss Poppy Burner 0 4 31.3 4.00 0.00 35.30
8 LEACOURT DIAMOND TOUCH Miss Rebecca Wilkins 0 0 29 4.00 2.80 35.80
9 PARKHILL DAZZLE Miss Poppy Waller 0 2 36 0.00 0.00 36.00
10 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
11 NLS CLOVER SHUFFLE Miss Lucy Hemmings 0 0 33 4.00 0.00 37.00
12 OLD BOY TED Miss Lottie Sims 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
13 REHY MBF Miss Millie Rogers 0 0 29.8 8.00 0.80 38.60
14 CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Henry Clist 0 0 30.3 8.00 0.40 38.70
15 BILLY MCADAM Miss Victoria Voller 0 2 36.3 0.00 2.40 38.70
15 URHAVINALAUGH Miss Sarah Blois 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
16 GERRY THE VIKING Mr Jonny Sandeman 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
17 RASH JUDGEMENT Mrs Lizi Popham 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
18 QUINNIES ROCCO Miss Jo Hayes 0 0 33.3 8.00 0.00 41.30
19 WESTLINK Miss Tayla Mason 0 2 35.8 0.00 10.40 46.20
20 LLANBERIS GLACIER Miss Caitlin Moffatt 0 2 37.5 0.00 12.40 49.90
21 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 0 37 4.00 12.80 53.80
22 RUMPLESTILTSKIN II Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 30.5 4.00 24.40 58.90
23 KNOCKEEVAN LAD Mrs Lucie Wells 0 0 31.8 12.00 27.20 71.00
24 LITTLE MISS MILLICENT Miss Tara Coyle 0 0 32.5 8.00 72.40 112.90
E FRULI Mrs Catherine Gibbs 0 0 27.3 0.00 E E
E R3 MIDNIGHT GALAXY Mr Lorenzo Monachesi 0 0 30.5 16.00 E E R3
E LACKEN LAKESHORE Miss Emily Kilpatrick 0 0 35 12.00 E E
E AR MBF ONLINE Miss Rebecca Wren 0 0 36 0.00 E E AR
W JOHNNY BE GOODE WFS Miss Althea Bleekman 0 0 31.3 0.00 W
E SIR NUNN LOUGHEHOE DIAMOND Mr Roger Pratt 0 0 32.8 E E
Optimum XC Time - 5.46
BE100 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IWAN Miss Amy Barlow 0 16 25.8 0.00 4.80 30.60
2 KILCANNON DUDE Mr Alexander Bragg 0 14 27.5 4.00 0.00 31.50
3 JEWELLED QUEST Miss Georgie Strang 0 12 29 0.00 2.80 31.80
4 CASTLE FANTASTIC Miss Abigail Burbidge 0 10 28.3 4.00 0.00 32.30
5 DUNGAR SILVER DUN Miss Clara Montgomery 0 8 29.5 4.00 0.00 33.50
6 MAYFAYRE LADY Miss Charlotte Rowe 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
7 BALLY FLAPJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
8 WESTCEFFYL LAD Miss Philippa Hayes 0 0 31.3 4.00 4.80 40.10
9 DARMANI DU BOIS EBENE Mrs Trilby Crewes 0 0 34.5 4.00 2.80 41.30
10 MY CORNISH PRINCESS Miss Alexandra Reeve 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
11 RED SKY DIAMOND Miss Rebecca Wren 0 0 29.8 10.00 4.00 43.80
13 FRECKLETON MATTINA Miss Becky Littleton 0 0 34.5 13.00 2.80 50.30
14 BRENDONHILL SYMBA Mr Hector Payne 0 0 22.5 18.00 22.40 62.90
15 SAMMY BLADE Miss Natasha Sear 0 0 34.5 12.00 20.00 66.50
16 GILLOGUE CLOVER Mrs Caroline Hutchens 0 0 36.5 0.00 40.80 77.30
17 WIDLAKE BLUE BREEZE Miss Amy-louise Harris 0 0 37.8 4.00 40.00 81.80
R FOGGY MOORE Miss Katie Duffy 0 0 39 R R
HC OTTER Miss Katherine Dunn 0 0 36 4.00 0.00 HC
R HEMMINGS’WAY Mrs Lucy Jackson 0 0 33.5 0.00 R R
R TOMATILLO Miss Melissa Townshend 0 0 36 0.00 R R
R GUY OF CLONAD Miss Amelia Halley 0 0 35 15.00 R R
R BONNIE MATILDA Mrs Becky Stokes 0 0 34.3 R R
Optimum XC Time - 5.46
BE100 - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 UNIQUE VAN DE HOEVEWEG Z Miss Dani Evans 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 FIREBALL III Miss Laura Collett 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
3 WOODLANDS BE FLIPPER Miss Freya Cullen 0 12 26.3 0.00 2.40 28.70
4 WASIMAH Miss Alexandra Reeve 0 10 30.8 0.00 0.00 30.80
5 QUIZICAL Z Miss Alice Hallows 0 8 30.8 0.00 0.40 31.20
6 A DAZZLING TURN Mrs Cheryl Beer 0 6 30 4.00 0.40 34.40
7 NINE SPRINGS Miss Amy Barlow 0 2 31.8 0.00 4.00 35.80
8 SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 0 30 4.00 2.00 36.00
9 WHIGSBOROUGH JAKE Miss Carly Martin-Pope 0 0 28.8 4.00 3.60 36.40
10 ROYAL SPECTRUM Miss Jo Weeks 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
11 UNKNOWN ORIGIN Miss Lucinda Thompson 0 0 31 4.00 2.00 37.00
12 WESTCEFFYL MAX Miss Philippa Hayes 0 0 31.3 4.00 2.00 37.30
13 ATOMIC KITTEN II Miss Melissa Townshend 0 0 27.5 12.00 0.00 39.50
14 CLONSHIRE EL CHAPPO Miss Annabel Strawson 0 0 31.8 0.00 24.80 56.60
15 WHATS THE CRAIC Miss Daisy Waldock 0 0 30.3 0.00 27.60 57.90
16 DJANGO'S TIME Miss Julie Clement 0 0 34.3 4.00 20.00 58.30
17 COURTANES POSH BIRD Mrs Lizi Popham 0 0 34 12.00 81.60 127.60
18 JUNOS ECHO Mrs Emma Pascall 0 0 32 46.00 63.60 141.60
HC FABRIS Miss Phoebe Hughes 0 0 32.3 0.00 0.00 HC
R FLOWER DE GROZILLES Miss Milli Wright 0 0 29.5 4.00 R R
R RAFIKI VI Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 33.8 4.00 R R
R ORIGI VD MOLENBEEMDEN Miss Millie Dumas 0 0 27.8 0.00 R R
W TOUCH OF BLACK Mrs Sally-Ann Leaf 0 0 36.5 0.00 W
HC SHADOW GARCIA Mr Johnny Hornby 0 0 27.8 0.00 0.00 HC
Optimum XC Time - 5.46
BE100Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PALIMAKA Miss Matilda Kolowska 0 16 22.5 0.00 0.00 22.50
2 ROCKETMAN Mr Gubby Leech 0 14 21.3 0.00 1.60 22.90
3 SIR CORCELOT Miss Cliona Muir 0 12 27.3 0.00 0.00 27.30
4 JASPER TOO Mr Rupert Batting 0 10 27.5 0.00 0.00 27.50
5 GEORGE V Mrs Janet Lickiss 0 8 28 0.00 0.00 28.00
6 RUBEN S Mr Finley Wyatt 0 6 24.5 4.00 0.00 28.50
7 NOVATURIENT Miss Clementine Montgomerie 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
8 CUTTON BENTLEY Miss Ellie Clist 0 4 29 0.00 0.00 29.00
9 JOYRIDE II Mrs. Naomi Scala 0 4 29.3 0.00 0.00 29.30
10 FLYNN III Miss Matilda Kolowska 0 0 27.5 4.00 0.00 31.50
11 COOLEY GANGSTER Miss Sophie Adams 0 2 33.3 0.00 0.40 33.70
12 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 0 0 30 4.00 0.00 34.00
13 GLENDUN Miss Victoria Voller 0 2 31.3 0.00 3.60 34.90
14 MONARCHS LITTLE IMP Miss Georgia Glendining 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
16 MAGICPRINCE Miss Eliza Mccalmont 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
17 JANNIMESA JEWEL Miss Janou Bleekman 0 2 32.5 0.00 6.00 38.50
18 DRUMKEERAN JET Miss Hannah Kidner 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
19 WIGHT LINK BAY Miss Kristy Koch 0 0 25.8 12.00 1.20 39.00
20 CENTYFIELD CZAIA Miss Alaya Arden 0 0 29.8 4.00 5.60 39.40
21 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 0 30.5 9.00 0.00 39.50
22 JUMBOS GIRL Miss Sophie Minchin 0 0 28.5 7.00 5.20 40.70
23 JAGER BOMB Miss Constance Chapman 0 0 27.5 4.00 9.20 40.70
24 CAIRNSIDE SIR ALEX Miss Sophie Hulme 0 2 36 0.00 6.40 42.40
25 DASSETT BY NIGHT Miss Charlie May Ainsworth 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
26 BUGSY MALONE Mrs Angela Willett 0 0 28.3 4.00 11.20 43.50
27 PILTOWN COLOURS Mr Jack Mariani 0 0 27.8 16.00 11.60 55.40
28 DI SORRANO Miss Hollie Sprague 0 0 31 4.00 20.80 55.80
29 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 28 0.00 28.80 56.80
30 DIAMOND CUT II Miss Rebecca Brunt 0 0 32.3 8.00 20.00 60.30
31 CAPTAIN VII Mr Ian Roff 0 0 31.5 8.00 24.40 63.90
R THOMASCOURT COOLEY Miss Sophie Hulme 0 0 34.3 4.00 R R
E CAIRNGORM Ms Kate Fisher 0 0 33 E E
E COOLEY MAJAS MOBILITY Miss Lara Chapple 0 0 31.8 E E
W CESANO H Miss Emily Rucker 0 0 43.5 4.00 W
W SEA BREEZE VIII Miss Lara Clarkson 0 0 30.3 4.00 W
Optimum XC Time - 5.09
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 THE DOMINO EFFECT Miss Hannah Townley 0 0 27.8 4.00 0.40 32.20
2 HARTHILL BRIDGET Mrs Jennifer Jaques 0 0 32.3 0.00 0.00 32.30
3 LLWYNFRON RACHEL Dr Katie Mathias 0 0 32.3 0.00 0.00 32.30
4 WILLOWAY HANDSOME HARRY Miss Janine Paterson 0 0 32.8 0.00 0.00 32.80
5 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 0 34 0.00 0.00 34.00
6 STELLARELLO Miss Molly Clist 0 0 34.5 0.00 0.00 34.50
7 HISINA Miss Freya Jones 0 0 33.5 0.00 1.60 35.10
8 ARDLONAN BENNY Mrs Lorna Cavalier White 0 0 34 0.00 1.60 35.60
9 TORYGRAIG BLACK JACK Miss Alice Smith 0 0 29.8 8.00 0.00 37.80
10 ICE REBEL II Mrs Shelley Snelson 0 0 35.5 0.00 3.20 38.70
11 DIEGO DE L'ABBAYE Miss Lucy Bickerstaffe 0 0 38.8 0.00 0.00 38.80
12 KEEPING CODY Miss Madeleine Pierson 0 0 32 8.00 0.00 40.00
13 MIDNIGHT MADNESS III Mrs Sarah Lowe 0 0 33.3 7.00 0.80 41.10
14 DRUMCONG DUKE Miss Lola Fau 0 0 33.8 4.00 3.60 41.40
15 STARDUST Miss Anna Hoskins 0 0 34.5 4.00 4.00 42.50
16 LOUGHEHOE TOUT DE SUITE Miss Alannah Priestland-hearn 0 0 34.3 11.00 0.00 45.30
17 GRATTONS GREAT ESCAPE Miss Donella Phillips 0 0 37.3 4.00 4.40 45.70
18 PEMBROKE MASTER PIECE Miss Joanna Dunn 0 0 35 11.00 0.00 46.00
19 A CONUNDRUM GBS Miss Alison Earp 0 0 32.8 10.00 3.60 46.40
20 BOYDBROOK MILLIE VANILLI Miss Hannah Burton 0 0 34.8 0.00 18.80 53.60
21 ARCTURUS TIMONE Ms Leanne George 0 0 30.8 8.00 20.00 58.80
22 SHANBO HAZEL NUT Mrs Helen Halpin 0 0 34 27.00 0.00 61.00
23 GRANDERO Mr Oliver Byrne 0 0 39.3 4.00 20.00 63.30
E AR KILBOYNE CAPTAIN Miss Bethany Stephens 0 0 40 8.00 E E AR
E R3 THORNWOOD ILLUSION Mrs Joanne Elliott 0 0 25.8 0.00 E E R3
E AR OLIVER XXVIII Miss Charlie Cornish 0 0 28 0.00 E E AR
E AR ROLLESTONE NO REGRETS Miss Dawn Phillips 0 0 35.8 0.00 E E AR
R COOLROCK THRILLER Miss Hannah Tweedy 0 0 33 10.00 R R
Optimum XC Time - 5.09
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RATHMORRISSEY RANSOM Mrs Rebecca Brown 0 0 30.8 0.00 0.00 30.80
2 SHAMROCK FIONN Mrs Emily Sharland 0 0 31.3 0.00 0.00 31.30
3 EMO Mrs Denise West 0 0 31.5 0.00 0.00 31.50
4 MAY DAY Mrs Susannah Asprey 0 0 28.3 0.00 3.20 31.50
5 HUCKLE Miss Emily Bailey 0 0 27.8 4.00 0.00 31.80
6 REDDINA CHEEKY Miss Dee Phillips 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
7 BEREFORD MAGIC Mrs Pippa Colton-Taylor 0 0 31.5 0.00 2.80 34.30
8 JACK OF DIAMONDS IX Mrs Jennifer Unwin 0 0 31 4.00 0.00 35.00
9 OATFIELD BONO Mr Scott Welsby 0 0 35 0.00 0.00 35.00
10 KILDERRY STAR Mrs Kerry Welsh 0 0 28 8.00 0.00 36.00
11 CLEVER TREVOR III Miss Ellie Wakeman 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
12 HARPER SEVEN Mr Archie Stamp 0 0 34.5 0.00 2.00 36.50
13 LOUGHILL FIZZ Miss Katie Parker 0 0 32 0.00 6.00 38.00
14 CHEROKEE BRAVE Miss Lydia Bray-Smith 0 0 34 4.00 0.40 38.40
15 SOUTHHILL FARM FELIX Miss Maisie Randle 0 0 30.5 4.00 4.40 38.90
16 MOON DANCE Miss Kate Massey 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
17 GLAZEBROOK VIXEN Mrs Nicola Moon 0 0 39.3 0.00 0.00 39.30
18 THE BOMBER JACKSON Miss Eleanor Francis 0 0 32.3 4.00 4.80 41.10
19 BREWERS WATER COCO Mrs Natalie Passmore 0 0 30.5 4.00 7.20 41.70
20 MYSTIC MAG Miss Joanne Binns 0 0 40 4.00 5.60 49.60
21 CARRIBEAN TWIST Miss Fiona Wedden 0 0 37.5 0.00 20.40 57.90
22 MO LAOCH Miss Olivia Bailey 0 0 38.3 9.00 11.20 58.50
23 JUST MY JULES Miss Alexandra Tarrant 0 0 32.5 4.00 24.40 60.90
24 KINGS RANSOM III Miss Lauren Wilkins 0 0 38.8 0.00 41.20 80.00
25 CASSANDRA VAN HET VONDELHOF Miss Freya Wiggins 0 0 30.8 16.00 46.40 93.20
E AR WISHING ON A SILVER STAR Miss Amelia Halley 0 0 39.5 4.00 E E AR
E AR WOODMOOR FLAMING JUNE Miss Katie Thomas 0 0 35.8 8.00 E E AR
W MIRA VAN JONCKHOEVE Mrs Rachel Bateman 0 0 34.8 W
Optimum XC Time - 5.09
BE80(T) - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CAPTAIN CORLEA II Miss Victoria Tar 0 0 30.5 0.00 0.00 30.50
2 KNIGHTSBRIDGE JOE Mrs Karen Franklin 0 0 32.8 0.00 0.00 32.80
3 MAGIC MAYDAY Ms Elaine Owen 0 0 30.8 1.00 1.60 33.40
4 JUST LIBERTY Mrs Sarah Ann Wedgbury 0 0 34 0.00 0.00 34.00
5 JUST SID Miss Charlie Piper 0 0 34.3 0.00 0.00 34.30
6 COOLBOY VISION Miss Georgia Meaden 0 0 30.3 0.00 4.40 34.70
7 EASTLANDS BEETHOVEN Miss Michelle Head 0 0 32.8 0.00 2.40 35.20
8 MOON PRINCE Miss Corrie Painter 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
9 TRENAVEY SEOIDE Miss Megan Lawrence 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
10 BE BRIEF Miss Sydney Bond 0 0 37.5 0.00 0.00 37.50
11 ROLO XI Miss Anaya Stewart 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
12 DAISY Miss Eliza Heard 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
13 WIGSY Mr Max Harrison 0 0 35.5 0.00 4.00 39.50
14 GALWAY VIEW Mrs Tamsin O'connor 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
15 BALLYKILCASH ACTIVE ATLAS Miss Naomi Watkins 0 0 32.3 9.00 0.80 42.10
16 ERNE VALLEY MARCAS Miss Lizzie Provenzano 0 0 38.3 4.00 0.00 42.30
17 CHEVALIAN SPRINT Ms Becci Green 0 0 39.5 4.00 2.80 46.30
18 PEDRO Dr Jo Treweek 0 0 32.5 4.00 18.80 55.30
19 SUNFIELD ELSPETH Miss Lola Fau 0 0 35.3 0.00 21.60 56.90
20 ROWENA Miss Emily Ware 0 0 33 4.00 20.00 57.00
21 BERTIE MY BOY Miss Henrietta Blake 0 0 34.3 0.00 23.60 57.90
22 GLOSTER GOLD Miss Frances Bond 0 0 31.5 11.00 17.20 59.70
23 MERCHANTS LORENZO Miss Jessica Burford Redgrove 0 0 36.5 0.00 23.60 60.10
24 JACK Mrs Rosy Nye 0 0 40.3 8.00 23.20 71.50
25 BALTIC SEA Mrs Rebecca James 0 0 42 12.00 22.80 76.80
26 NIGHT SKY Miss Lilly Hannaway 0 0 41 4.00 33.60 78.60
27 MADFORD LAW Miss Anna Johannson 0 0 35 3.00 41.20 79.20
28 UNKNOWN (TICKETY BOO) Mrs Liselle Coutanche 0 0 36.3 0.00 50.80 87.10
E FLASH Mrs LUCY BOSLEY 0 0 30.8 E 0.00 E
E AR WELLPARK MERLIN Miss Georgina Dudden 0 0 36.8 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.07
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BRIAN BORU III Mrs Philippa Skelton 0 8 29 0.00 0.00 29.00
2 LODOR CARL Dr Katie Mathias 0 7 29.5 0.00 0.00 29.50
3 XFACTOR HERO Miss Jodie Day 0 6 30.8 0.00 0.00 30.80
4 FREETIME IV Miss Gabriella Atkins 0 5 31.3 0.00 0.00 31.30
5 TROOPER NOON Miss Charlotte Bailey 0 4 32 0.00 0.40 32.40
6 BOOZE CRUISE II Miss Katherine Orchard 0 3 32.8 0.00 0.00 32.80
7 LUCINDA II Mrs Rebecca Bailey 0 2 32.8 0.00 0.40 33.20
8 JUST NICHOLAS Miss Suzanna Maunder 0 0 30 4.00 0.00 34.00
9 KIPPURE JASPER Miss Evelyn Baker 0 1 33.3 0.00 1.20 34.50
10 FELDERHOF Miss Charlotte Treichl 0 0 29.3 4.00 1.60 34.90
11 IL DANUBIO Ms Alison Zuend 0 0 32 4.00 0.00 36.00
12 THE KINGS WARRIOR Miss Sarah Stokes 0 0 32 4.00 0.00 36.00
13 ARGENT II Mrs Hayley Ellis 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
14 VIVID UP B Mr Olly Stafford 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
15 HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 33 4.00 0.40 37.40
16 BRACKLIN PADDY Miss Jodie Delbridge 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
17 KNOCKAHAW MONTY Mrs Cheryl Chamberlain 0 0 35 4.00 0.00 39.00
19 HIGH SPIRITS II Miss Rosey Bradburn 0 0 30.3 4.00 6.40 40.70
20 KINGS COMPANION Miss Lauren Northway 0 0 33 8.00 0.00 41.00
21 SUNNY SPELLS Mrs Laura Richardson 0 0 33.8 12.00 0.00 45.80
22 WELLPARK SHOWGIRL Miss Georgina Dudden 0 0 36.5 8.00 3.20 47.70
23 DIPTFORD MORNING HAZE Miss Isabelle Geran 0 0 32.5 8.00 26.80 67.30
24 COOSAN GREY Miss Rachel Brown 0 0 33 16.00 20.00 69.00
25 CASINO ROYALE VII Miss Madelaine Burton 0 0 36.8 41.00 0.00 77.80
W KINSKY LEO Mrs Victoria Kemmis Betty 0 0 34.5 0.00 W
E UNNAMED Miss Alice Lamming 0 0 32.5 4.00 E E
R CAPTAIN HOOK II Miss Christie Antoniou 0 0 33.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.07
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DAINAMYTH Miss Jodie Delbridge 0 8 27.3 0.00 0.00 27.30
2 GREY SHAKE Miss Jessica Coombes 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
3 STARFIELD ZIGGY Miss Holly Preece 0 6 31.3 0.00 0.00 31.30
4 LAIKALOT Miss Georgina Ewell 0 5 33 0.00 0.00 33.00
5 DVS ROCKY Miss Lauren Collard 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
6 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 3 34.3 0.00 0.00 34.30
6 RICKAMORE SURF Miss Bronte Monks 0 3 31.3 0.00 0.00 31.30
7 WILLOW Miss Louise Hunt 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
8 EVROS Z TOUCH Mr Henry Coate 0 0 29.3 4.00 1.20 34.50
9 WICKLOW GOLD II Mr Billy Cooper 0 1 34.8 0.00 2.00 36.80
10 WALTER VIII Mrs Kirsty Dunkin 0 0 33 4.00 0.00 37.00
11 SWEETCOMBE HUNTSMANS GIRL Mrs Nicole Windley 0 1 36 0.00 1.60 37.60
12 MR SAM CRUISING Miss Pandora Yates 0 1 38.3 0.00 0.00 38.30
13 ADANA DIA MANTE Miss Samantha Sanders 0 0 35 4.00 0.00 39.00
14 HELLS BELLS II Miss Sorrel Penman 0 1 38 0.00 2.40 40.40
15 SPIRIT OF EQUITES Miss Aloysia Daros 0 0 30 12.00 0.00 42.00
16 WILBERRY Miss Lucy Squire 0 0 36.5 12.00 0.00 48.50
17 CRIMSON DAWN Mrs. Melissa Heath 0 0 38.8 12.00 2.00 52.80
18 MISTER MCGEE Mrs Fiona Dalton 0 0 34.5 0.00 21.60 56.10
19 KILLCOMMON DIAMOND Miss Caitlin Fahey 0 0 36.3 0.00 20.00 56.30
20 ARDWHOLIHANE HERO Miss Bronte Monks 0 0 31.5 0.00 25.20 56.70
21 WINALOTTY Mrs Xanthe Smith 0 0 34.5 0.00 23.20 57.70
22 PENDAN NEVADA Miss Ellen Carter 0 0 37.3 4.00 20.00 61.30
23 CONGRACIA Mr Jamie Ley 0 0 42 0.00 23.60 65.60
24 OULART TAITA Miss Heather Smoldon 0 0 35.5 0.00 33.20 68.70
25 CADBURY VH REUKENIS Z Miss Jodie Loveday 0 0 25.3 0.00 54.00 79.30
E R3 BALLYCASEY GOLD Miss Dawn Evans 0 0 34.8 4.00 E E R3
W RANSFORT PATCH Miss Laura Young 0 0 53 0.00 W
E AR JUST JULIUS Miss Louise Kavanagh 0 0 41.5 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.07
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KNOCKENPOWER RORY Miss Helen Pavey 0 8 27 0.00 0.00 27.00
2 HONEY BEE HOPEFUL Miss Emily Storey Walker 0 7 28.5 0.00 0.00 28.50
3 VINISAUROUS Ms Josie Mackenzie 0 6 24.8 0.00 4.40 29.20
4 PASODOBLE Miss Danielle Storer 0 5 30 0.00 0.00 30.00
5 JUST DYLAN Mrs Karina Collins 0 4 30.3 0.00 0.00 30.30
7 HOLLY XVI Mrs Sharon Routley 0 2 30.3 0.00 1.60 31.90
8 LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Libby Collier 0 1 31.8 0.00 0.80 32.60
9 MABLE WALSH Miss Rosanna Mason 0 1 33.3 0.00 0.00 33.30
10 TOO BE SURE Mr Connor Moloney 0 1 32 0.00 2.80 34.80
11 CARA TWO TREES Mrs Rachael Chick 0 0 32 4.00 0.00 36.00
12 HISTY LADY Miss Alice Major 0 1 33.3 0.00 3.20 36.50
13 PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
14 FUEGOS SUPA NOVA Miss Hayley Matthews 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
15 HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 38.5 4.00 0.00 42.50
16 KNOCK GLEN Mr Sam Morrison 0 0 38.5 4.00 0.40 42.90
17 CLAREMOUNT CAVALIER Miss Ellena Reece 0 1 44 0.00 0.00 44.00
18 WELLVIEW GOLDEN WONDER Mrs Johanne Heuff 0 0 34.3 11.00 0.00 45.30
19 BENEVISUM VOLO Miss Holly Norris 0 0 28.5 0.00 20.00 48.50
20 MERLINO Miss Bella Balian 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
21 TIGER LILY XI Dr Jo Lambourne 0 0 29.3 0.00 26.80 56.10
22 BRIEF AFFAIR Mrs Sue Woodbury 0 0 32.5 4.00 20.00 56.50
23 DIDDY BIT CRAZY Mrs Stephanie Geran 0 0 33.3 4.00 20.00 57.30
24 ANNAGHMORE HILFIGER Miss Charlotte Newey 0 0 32 4.00 23.60 59.60
25 COMBE BREEZE Miss Gemma Wells 0 0 38.8 4.00 20.00 62.80
26 ARD BLUR Miss Tamsin Birkett 0 0 33 4.00 26.40 63.40
27 SOMETHINGORNOTHING Miss Rachel Ware 0 0 33 35.00 1.60 69.60
28 MR C B FRAMPTON Miss Molly Frampton 0 0 27.8 0.00 47.60 75.40
E R3 DAVILLON EROS Miss Lucy Montgomery 0 0 36.5 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.07
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CORMACS CASTLE Mr Theo Funnell 0 8 25.3 0.00 0.00 25.30
2 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 7 25.5 0.00 0.00 25.50
3 COLUMCILLE LEADER Miss Libby Galloway 0 6 29 0.00 0.00 29.00
4 GREENHAYS MIDNIGHT MAGIC Miss Alexa Palmer 0 5 28.5 0.00 2.00 30.50
5 DUNBEGGAN COEVERS DIAMOND Mrs Leanne Gibbs 0 4 27.3 4.00 0.00 31.30
6 FIRESTONE W Mrs Laura Keam 0 3 29 4.00 0.00 33.00
7 LIDDIMORE ROCKET Mrs Natalie White 0 2 30 0.00 3.60 33.60
8 HOLLYCREEK MISS LILY MAI Miss Elsa Cardale 0 2 32.5 0.00 1.20 33.70
9 ATHENA III Mrs Nicola Bywood 0 1 33 0.00 1.20 34.20
10 A SPLASH OF DIAMONDS Mr Mike Bulley 0 0 29.5 4.00 1.20 34.70
11 CRUISE BACK WEST Miss Ella Tytler 0 1 34.5 0.00 0.40 34.90
12 SIR LARRY II Miss Tatiana Wharton 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
13 OHIO GOLD Miss Kaitlin Woods 0 1 36 0.00 1.20 37.20
14 CANTE JONDO ROCIO Miss Rebecca Reid 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
15 SISTER M Miss Sophie Deis-Horton 0 1 38.3 0.00 0.00 38.30
16 LITTLE M II Miss Charlotte Radley 0 1 33.5 0.00 5.20 38.70
17 DOWHILLS STAN THE MAN Miss Alaya Arden 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
18 SONG IN MY HEART Miss Emma James 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
19 BOWBELLS SASKIA Miss Leonie Willett 0 1 36.8 0.00 6.00 42.80
20 MAJESTIC SILVER Miss Sophie Broster 0 0 29.5 4.00 10.00 43.50
21 MISS MARTA Miss Phoebe Frost 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
22 QUINNIES BUSTER Miss Grace Williams 0 0 35.5 11.00 2.00 48.50
23 LEO VIII Mrs Susan Gool 0 0 30.5 0.00 20.00 50.50
24 ANNAVILL HERO Miss Isla Ginbey 0 0 34.8 4.00 20.00 58.80
25 OVER THE MOON VI II Miss Harriet Mitchell 0 0 35 0.00 34.00 69.00
26 WOOLASTON PROMISE Mr Charles Matthews 0 0 35 4.00 32.00 71.00
27 NEW STAR II Miss Taggy Forester-bennett 0 0 32.3 4.00 34.80 71.10
28 EL CYD III Dr Patricia Saintey 0 0 33.3 0.00 38.80 72.10
29 GREATHILL ZHANNA DOO Miss Georgie Murgatroyd 0 0 34.5 0.00 39.20 73.70
30 TAGGY Miss Taggy Forester-bennett 0 0 33.5 8.00 37.60 79.10
W IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 30.3 8.00 W
E AR GIGI DANCER Mrs Nicola Ford 0 0 35.3 12.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.07
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELCLARE WARRIOR Miss Alexa Palmer 0 8 22 0.00 0.00 22.00
2 FIVALE GREASEPAINT Miss Taggy Forester-bennett 0 7 25.3 0.00 0.00 25.30
3 CUTTON PRINCESS Mr Rupert Batting 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
5 KILLEA COCO BLUE Miss Laura Stafford 0 4 25.3 8.00 0.00 33.30
6 FILLO DE FEAR BUI II Mrs Lorraine Antoniou 0 3 31.8 0.00 1.60 33.40
7 DAMSON WINE Miss Connie Clerey 0 2 29.5 4.00 0.80 34.30
8 ROYAL REGARD Mrs Nicola Ford 0 0 32 4.00 0.00 36.00
9 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 32 4.00 0.00 36.00
10 BODERRY RONAN Miss Darci Barron 0 1 33.8 0.00 2.80 36.60
11 NETTLECOMBE Miss Rebecca Branton 0 1 34.5 0.00 2.40 36.90
12 RED MONARCH Miss Honor Rowlands 0 1 36.5 0.00 1.20 37.70
13 HCHURCHPARK SANDY COVE Mrs Caroline Robinson 0 0 29.8 8.00 0.00 37.80
14 TOMASSON LAPPER Miss Anna Longford 0 1 36.5 0.00 2.40 38.90
15 FLEET OF FOOT Miss Maddy Spring 0 0 33 8.00 0.00 41.00
16 MOUNTAIN QUEST Miss Elizabeth Little 0 0 35.3 6.00 4.80 46.10
17 TOOME CARRICK DIAMOND Mrs Samantha Shaw 0 0 35.3 8.00 6.80 50.10
18 VILLAGE LADY Miss Kirsten Hill 0 0 31.5 0.00 21.60 53.10
18 QUINCY JONES Miss Yssie Galvin 0 0 31 4.00 5.60 40.60
19 IWONDER WHEN Miss Charlie Perrott 0 0 31.3 0.00 22.00 53.30
20 GRUB Mrs Lucy Searle 0 0 33.3 0.00 22.00 55.30
21 SAM Miss Zoe Boyles 0 0 35.5 0.00 20.00 55.50
22 DAVE THE RAVE Miss Fiona Rawle 0 0 33 0.00 24.00 57.00
23 SAMPRAS Mr Archie Hare 0 0 36 4.00 21.60 61.60
24 LIGHTNING OF CARROWKEEL Miss Lucy Owen 0 0 33.8 0.00 28.00 61.80
25 SHUTTERDUCK Mrs Katie House 0 0 39.3 0.00 56.00 95.30
E WELL DESERVED Miss Olivia Poole 0 0 29.5 4.00 E E
E R3 RATHATTAN ROBIE Miss Ella-louise Venning 0 0 34.5 0.00 E E R3
W U SPEAK FOR ME Miss Carly Martin-Pope 0 0 35 15.00 W
E SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 30 0.00 E E
R KILLINICK DANCER Miss Elizabeth Northcote 0 0 30.5 R R
Optimum XC Time - 5.07
BE90Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CANTONY Miss Rosie Fry 0 8 29 0.00 0.00 29.00
2 PORTLAOISE LORDANO Miss Lucy Owen 0 7 27.3 4.00 0.00 31.30
3 DADDYS QUEST Mr Gubby Leech 0 6 31.5 0.00 0.00 31.50
4 TROUBLELAND Miss Victoria Hawkings 0 1 31 0.00 1.20 32.20
5 DAMAGE VAN BERKENBROECK Z Mr Gubby Leech 0 1 31.8 0.00 0.80 32.60
6 FLO'S BOY SAM Mr Joe Roome 0 1 35.5 0.00 0.40 35.90
7 ROBBIN DIAMONDS Miss Charlotte E Rowe 0 1 37.8 0.00 0.80 38.60
8 BORIS XI Mrs Kate Darby 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
9 OZZIES GEM Miss Tabitha Cross 0 1 41.5 0.00 1.60 43.10
10 THE WAY IT IS (IRE) Miss Althea Bleekman 0 0 30.8 41.00 13.20 85.00
E SHANNA GIZMO Mr Ben Lee Liles 0 0 26.5 E E
W ARIZONA LA SECONDA Mr Tom Grant 0 0 32.3 4.00 W
E R3 KILLOSSERY KENETIC Ms Hattie Shaw 0 0 24.5 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.07
BE90RF - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TARKA IV Miss Hannah Doyle 0 8 24.5 0.00 0.00 24.50
2 BROWNSCOMBE FELIX Miss Judi Roome 0 7 25 0.00 0.00 25.00
3 FIRECRACKER ORBIT Miss Jenny Daniels 0 6 27.5 0.00 0.00 27.50
4 FIVALE BLANK CANVASS Mrs. Hannah Smith 0 5 28 0.00 0.00 28.00
5 AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
6 PIPPIN TITANIA Mrs Michelle Phillips 0 3 29 0.00 0.00 29.00
7 QUARTER OF Mrs Louise Le Geyt 0 1 30 0.00 0.00 30.00
8 GALANDO Miss Jasmine Bigg 0 1 32 0.00 0.00 32.00
9 MUSTANG SALLY WC Mrs Becky Wright 0 1 31.3 0.00 1.20 32.50
10 EMERALD LAD II Miss Lauren Greaves 0 1 31 0.00 1.60 32.60
11 LAHINCH TEDDY Miss Janine Paterson 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
12 THE JOLLY MILLER Miss Abigail Sparkes 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
13 ONE CARAT Ms Siobhan Micklethwaite 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
14 DESTINE A ETRE Mrs Rebecca Powell 0 0 30 4.00 0.00 34.00
15 CRUISINGS LOVELY LADY Miss Sarah Gould 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
16 K2Z Miss Gaynor Care 0 0 33.3 2.00 0.00 35.30
17 IT MUST BE DANDY Miss Jasmin Edwardson 0 0 27.5 4.00 4.00 35.50
18 LOOK OUT TIGER Mrs Diana Pinney 0 0 32 4.00 0.00 36.00
19 BEERTJE Miss Alice Shoesmith 0 1 37 0.00 0.00 37.00
20 BANKSY III Mrs Tina Wallace 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
21 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
22 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Miss Jenny Lo-vel 0 0 31 9.00 0.00 40.00
23 AL ALFA Miss Hannah Cox 0 0 26.3 4.00 22.40 52.70
24 CALL ME DIVINE Miss Emily Dunstan 0 0 30 4.00 20.00 54.00
W OUR STAR JIM Miss Looby Marsden 0 0 28.8 12.00 W
Optimum XC Time - 5.07
BE90RF - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SILK SUDS Mrs Jill Holt 0 8 20.3 0.00 0.00 20.30
2 MOYDRUM STAR Miss Laura Mathieson 0 7 18.3 4.00 0.00 22.30
3 AUGHAMORE Miss Natasha Bailey 0 6 24.5 0.00 0.00 24.50
4 CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 5 23.5 4.00 0.00 27.50
5 SARRENGETTI WIND Miss Molly Swain 0 4 29 0.00 0.00 29.00
6 PIERRE DIOR Mrs Natalie Baird 0 3 29.3 0.00 0.00 29.30
7 MACS JOY Miss Molly Adams 0 0 26.8 4.00 0.00 30.80
8 RAINBOW BOY Miss Millie Juleff 0 1 31 0.00 0.00 31.00
9 HARRY WINSTON Mrs Philippa Skelton 0 1 31 0.00 0.00 31.00
10 HORGANS MERCURY Miss Suzie Mcgeorge 0 1 31.8 0.00 0.00 31.80
11 RUDGEWAY SPANISH GUINEA Miss Georgie Silvey 0 1 27 0.00 4.80 31.80
12 TIGER LILY II Miss Amy Cox 0 1 30.5 0.00 2.40 32.90
13 SOUTHMEAD FIRST STITCH Miss Hetty Hill 0 1 32.3 0.00 0.80 33.10
14 SAMBUCCA Miss Sadie Pearce 0 1 30 0.00 3.20 33.20
15 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 1 34 0.00 0.00 34.00
16 SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway 0 0 28 4.00 2.00 34.00
17 THEO RICARDO Mrs Chica Herbert 0 1 34.5 0.00 0.80 35.30
18 SALAMANCA Mrs Cheryl Chamberlain 0 0 30.8 7.00 0.00 37.80
19 MULFRA Mrs Sara Penter 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
20 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 0 39 4.00 0.00 43.00
21 FOR EVER Miss Alexandra Reeve 0 0 25.5 0.00 20.80 46.30
E HARLYN CONNOR Mrs Kerryann Dunstan 0 0 36.8 4.00 E E
W HARWOOD FORTITUDE Miss Tilly Dowsing 0 0 32.5 4.00 W
E LUNAR ECLIPSE III Mrs Michelle Phillips 0 0 E 4.00 E
E TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 0 21 E E
Optimum XC Time - 5.45
I - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 12 0 26.4 0.00 2.80 29.20
2 DIGNIFIED HERO Mr Bill Levett 10 0 29.6 0.00 4.40 34.00
3 HAPPY BOY Mr Tim Price 8 0 32.7 1.00 3.60 37.30
4 CALCOURT QUANTUM Miss Alice Pearson 6 0 30.2 6.00 1.20 37.40
5 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 4 0 30.7 4.00 4.00 38.70
6 SPARTACO Mr Tim Price 2 0 30.9 0.00 8.80 39.70
7 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 2 0 34.6 4.00 4.40 43.00
8 VINEGAR HILL Mrs Carolyne Ryan-Bell 2 0 32.7 0.00 11.60 44.30
9 BILLY BEAUFORT Miss Lauren Yallop 0 0 30.7 5.00 9.20 44.90
10 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 0 0 28.9 4.00 12.00 44.90
11 PSH ARTISTIC LICENSE Mr Michael Jackson 0 0 35.7 4.00 6.40 46.10
12 OBOS MEGAN Mrs Johanna Burnage 0 0 37.1 4.00 7.20 48.30
13 PATCH ALI Miss Melissa Joannides 0 0 30.2 8.00 10.40 48.60
14 CROCKAULIN PRINCE Miss Hannah Freeman 0 0 28.6 13.00 8.40 50.00
15 MOSSTOWN PRINCE Mr Harry Meade 2 0 30.2 0.00 21.60 51.80
16 KYTANO Miss Alderney Street 0 0 37.7 8.00 6.40 52.10
17 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 0 0 27.7 8.00 17.60 53.30
18 EMERALD SPIRIT II Mr William Fox-Pitt 0 0 32.1 16.00 14.00 62.10
19 CENTENNIAL Miss Tayla Mason 0 0 33 8.00 24.00 65.00
20 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 32.3 5.00 32.80 70.10
21 CURLY GIRL Mrs Jonelle Price 0 0 33.4 10.00 27.60 71.00
22 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 0 0 32.5 8.00 42.40 82.90
23 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 0 0 30.7 34.00 33.20 97.90
W CAVALIER CRYSTAL Mr Harry Meade 0 0 31.4 0.00 W
W DESTINO BELLO Miss Courtney Romcke 0 0 35 W W
W LARK ABOUT Mr Leonard Goerens 0 0 33.2 12.00 W
E CAVALIER CO STAR Ms Alison Gill 0 0 33.3 E E
W STARS ALIGN Miss Ginny Thompson 0 0 36.6 4.00 W
W ROSTHWAITE MYKONOS Miss Madison Penfound 0 0 33.6 8.00 W
W TRIUMVIRATE Miss Jo May 0 0 28.6 6.00 W
Optimum XC Time - 5.45
I - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LIME RICKEY Mr Tim Price 12 0 27.5 0.00 3.60 31.10
2 SUMMER AT FERNHILL Mr William Fox-Pitt 10 0 27.3 0.00 5.20 32.50
3 BACHELOR BOY Miss Amy-louise Harris 8 0 30.7 0.00 3.60 34.30
4 HHS LEACOURT CAVALIER Miss Charlotte Rowe 6 0 31.4 0.00 6.40 37.80
5 CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 4 0 35.5 4.00 0.00 39.50
6 LATES QUIN Mr Bill Levett 2 0 31.8 4.00 4.00 39.80
7 THE DUMB BLONDE Mrs Louise Harwood 2 0 35 0.00 7.20 42.20
8 HOT COMMODITY Mr Padraig Mccarthy 2 0 37.1 0.00 5.20 42.30
9 WOLFERLOW PROLOGUE Miss Alice Pearson 0 0 27.3 8.00 7.60 42.90
10 BALLYMOON DIAMOND Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 33.2 10.00 6.80 50.00
11 FARUQ ALDRUP Miss Hollie Swain 2 0 30.5 0.00 21.20 51.70
12 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 32.3 4.00 16.80 53.10
13 TIMOLIN Mr Gubby Leech 0 0 28.2 9.00 20.40 57.60
14 ROWESTOWN MONKEY Miss Claire Mealing 0 0 34.6 4.00 20.00 58.60
15 MERRYWELL TRADITION Mr Harry Meade 0 0 29.6 4.00 28.00 61.60
16 HILLTOP M Miss Lauren Yallop 0 0 30.9 6.00 28.40 65.30
17 EMOTION II Mr Tim Price 0 0 29.6 4.00 36.80 70.40
18 FERONA Mr Gubby Leech 0 0 42.7 0.00 36.00 78.70
19 ACTIV ADVENTURE Miss Jessica Pidcock 0 0 32.1 10.00 47.60 89.70
20 FABIENNE 507 Mr Lorenzo Monachesi 0 0 33.9 4.00 56.40 94.30
21 TREBOR Mr Harry Meade 0 0 29.8 4.00 66.80 100.60
22 HISCO Mrs Jackie Harvey-knight 0 0 33 22.00 88.00 143.00
W PARTY TRICK Mr Nick Gauntlett 0 0 30.9 12.00 W
E AR CORIOLIS Miss Courtney Romcke 0 0 35.5 8.00 E E AR
W RUSSELJACKET Mr Tim Rogers 0 0 28.6 8.00 W
E AR POUR IT ON Miss Abigail Barnes 0 0 34.8 8.00 E E AR
E CR SHANROE SENTIMENT Mr Harrison Oakley 0 0 32.1 48.00 E CR
Optimum XC Time - 5.23
N - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IN FASHION TOO Mr Toby Pigott 6 0 23.5 0.00 0.00 23.50
2 SAUCY CONTENDER Miss Saffron Cresswell 5 0 28.8 0.00 3.60 32.40
3 UNDER OATH Mr William Fox-Pitt 4 0 24.3 0.00 8.40 32.70
4 GINGER GOLD Mr Alexander Bragg 3 0 24.5 9.00 0.00 33.50
5 MONBEG ICON Mr Harry Meade 2 0 28.3 4.00 1.20 33.50
6 VINTAGE GRAFFITI Miss Alice Hallows 1 0 28.5 0.00 5.60 34.10
7 COOLEY VACATION Mr Daniel Colbourne 0 0 26.8 4.00 4.80 35.60
8 MEELICKISLAND LIGHTING Miss Matilda Williams 0 4 28.3 4.00 1.20 33.50
8 LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 0 0 29 4.00 2.80 35.80
9 BURNLEA SEA DANCER Mrs Lucy Jackson 1 0 28.5 0.00 10.80 39.30
10 WINNERS PRIDE Mrs Becky Stokes 0 0 34.3 4.00 3.60 41.90
11 STALD LILLESKOVS COOL RAFFI Miss Amanda Brieditis 0 0 23 4.00 15.20 42.20
12 WHEELAVIM Mrs Samantha Ward 0 0 30.8 4.00 10.40 45.20
13 PSH STRATOS Mr Michael Jackson 0 0 31.8 4.00 14.00 49.80
14 THE SPICE MERCHANT Miss Alexandra Munn 0 0 35 4.00 12.40 51.40
15 REARCROSS DIANGO Mrs Georgie Messent 0 0 37.5 19.00 0.40 56.90
16 CORNISH CABOCHON Mrs Katie Burton 0 0 28 0.00 36.80 64.80
17 AJAX H Z Mr Padraig Mccarthy 0 0 27.5 0.00 41.20 68.70
18 ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 0 33.3 21.00 20.80 75.10
19 COUNTRY CRUISE Miss Louise Scammell 0 0 37.8 0.00 46.80 84.60
20 THE ELLFIELD DIKSTER Mr Alexander Whewall 0 0 34.8 12.00 42.40 89.20
R HINDOCTRO Miss Charlotte East 0 0 31.8 0.00 R R
W THE EMPRESS Miss Emily Young-jamieson 0 0 29.8 0.00 W
W CONTINUOUS Mr Leonard Goerens 0 0 25.8 1.00 W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PROMETHEUS II Miss Melissa Joannides 6 0 27.3 0.00 0.00 27.30
2 LANGALLER SHERLOCK Miss Abi Lucas 5 0 30.5 4.00 0.00 34.50
3 DON STEFANO Miss Megan Brown 4 0 31.3 4.00 1.60 36.90
4 FAIRLIGHT GRAFIX Miss Saffron Cresswell 3 0 33.5 0.00 4.80 38.30
5 ARTICUS Miss Maja Hullah 2 0 37.5 0.00 3.20 40.70
6 FUSIONS DETECTIVE Miss Jemima Stratton 1 0 32 8.00 2.40 42.40
7 ONE COOL KING Miss Amy Barlow 0 0 30.8 8.00 3.60 42.40
8 BLOOMFIELD FLAPJACK Miss Saskia Layburn 0 0 33 4.00 6.00 43.00
9 SCARLET TAMARIND Miss Hollie Swain 1 0 31 0.00 13.60 44.60
10 NITOR Mr Alexander Whewall 0 0 33.8 4.00 8.00 45.80
11 FUCHIAS Miss Elizabeth Wadey 1 0 35.3 0.00 10.80 46.10
12 COBALT DE DUGNY Mr Alexander Bragg 1 0 33 0.00 14.40 47.40
13 GLOBAL STAR Miss Ellie Spencer 1 0 34.8 0.00 17.20 52.00
14 STAR ANISE II Miss Ginny Thompson 1 0 31.8 0.00 22.40 54.20
15 VISION D AUTEUIL Mrs Lucy Jackson 0 0 30.3 0.00 37.60 67.90
16 MIDSUMMER DAZZLE Miss Amanda Wreford-Brown 0 0 34.3 4.00 44.80 83.10
17 OBOS NIDGE Miss Emily Young-jamieson 0 0 30.3 0.00 54.80 85.10
18 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 0 32.5 8.00 51.60 92.10
19 ANGELICA 55 Ms Amy Bourne 0 0 35.5 12.00 78.80 126.30
E AR ZIPPED UP Mr Thomas Tulloch 0 0 32 0.00 E E AR
HC FANTASTIC MR FRITZ Miss Amber Bayldon 0 0 33.5 12.00 80.00 HC
W TREVARGO Mr Michael Jackson 0 0 30.3 8.00 W
W BEECHFORT GEM Miss Philippa Balfour 0 0 34.5 33.00 W
R CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 0 0 35.5 8.00 R R
W JUST AN ILLUSION II Miss Louise Scammell 0 0 31.5 16.00 W
Optimum XC Time - 5.45
OI - Section R1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FREESTYLE R Mr Toby Pigott 12 0 29.8 0.00 0.80 30.60
2 EXCLUSIVE Miss Emily Llewellyn 10 0 26.1 0.00 5.60 31.70
3 CHAKIRIS STAR Mr Alexander Whewall 8 0 24.3 8.00 0.00 32.30
4 HESTER Mr Alexander Bragg 6 0 29.1 6.00 0.00 35.10
5 DREAM BIG Mr Tom McEwen 0 0 33.4 4.00 0.80 38.20
6 GROVINE DE REVE Mrs Jonelle Price 2 0 30.2 0.00 8.40 38.60
7 BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 0 0 30 4.00 6.40 40.40
8 ARTISTIEK Miss Millie Dumas 2 0 28 0.00 16.00 44.00
9 TOTAL BELIEF Mrs Jo Rimmer 2 0 33.9 0.00 10.40 44.30
10 ASCONA M Mr Tim Price 2 0 26.1 0.00 23.20 49.30
11 BALLADEER MILLER MAN Mrs Louise Harwood 0 0 37.7 4.00 8.80 50.50
12 TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 2 0 29.1 0.00 23.60 52.70
13 BERNADETTE UTOPIA Mr Kazuma Tomoto 0 0 29.6 4.00 20.00 53.60
14 EPICA Mr Gubby Leech 0 0 33.9 12.00 12.00 57.90
15 PROMISE ME LOTTIE Mrs Shelly Selby 0 0 33.4 0.00 26.00 59.40
16 LEONIDAS II Mr Padraig Mccarthy 0 0 30.5 4.00 31.20 65.70
17 NOREWAY HARRY Mr Nick Gauntlett 0 0 34.1 0.00 42.80 76.90
W ADELAIDE HILL Mrs Christine Bates 0 0 31.4 0.00 W
W CRISTAL FONTAINE Mrs Kitty King 0 0 27.1 0.00 W
Optimum XC Time - 06.03
OI - Section X1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
10 HENDRIX Miss Holly Needham 0 0 35.9 8.00 32.80 76.70
Optimum XC Time - 5.45
OIu21 - Section R2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 12 0 26.8 4.00 2.40 33.20
2 MURPHY MAY Miss Jess Rimmer 10 0 27.7 8.00 0.80 36.50
3 NEWFERRY IRISH MIST Miss Alice Hallows 8 0 32.3 8.00 0.00 40.30
4 COOLEY CHALLENGER Miss Phoebe Locke 6 0 37.1 0.00 5.20 42.30
5 EMOTION Miss Amelia Winter 0 0 33.6 6.00 4.40 44.00
6 RENKUM CORSAIR Miss Saffron Cresswell 2 0 30.7 0.00 14.40 45.10
7 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 23.6 4.00 20.80 48.40
8 REISKAMOE RUBY Miss Laura-jane Brown 0 0 36.1 12.00 3.60 51.70
9 ALGY Miss Eleanor Ansell 0 0 34.3 22.00 10.80 67.10
11 MOHER PRINCE Mr Milo Kennedy 0 0 33.4 4.00 46.80 84.20
12 DIAMOND BOBBY Miss Jess Rimmer 0 0 34.3 12.00 38.00 84.30
R CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Miss Saffron Cresswell 0 0 36.1 4.00 R R
E R3 RASCAL ROULETTE Miss Charlotte Byrnes 0 0 39.3 8.00 E E R3
E BONNIE Miss Florence Finzi 0 0 34.1 E 0.00 E
W CRUZ V Miss Holly Needham 0 0 33.2 4.00 W
R DHI DU ROUET Mr Tom O'bryan 0 0 26.1 R R
Optimum XC Time - 5.23
ON - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MANYOSHU Mr Rupert Batting 6 0 30.3 0.00 0.00 30.30
2 COOLROCK WACKO JACKO Miss Georgie Strang 5 0 29.5 0.00 0.80 30.30
3 LOKIS TRUMPET Miss Dani Evans 4 0 26.8 0.00 4.80 31.60
4 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 3 0 31.8 0.00 0.40 32.20
5 JACK THE GINGER Miss Alice Pearson 2 0 33 0.00 0.00 33.00
6 DENALI Ms Sara Squires 1 0 23 4.00 6.40 33.40
7 BRYNDARCY Miss Sarah Johnson 1 0 27.3 0.00 8.40 35.70
8 CASH CASINO Mr Barnie Brotherton 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
9 CHEQUILA Miss Annabel Strawson 1 0 32.3 0.00 3.60 35.90
10 THE WIZN'T Mr Paul Jarvis 0 0 31.5 4.00 5.20 40.70
11 MARSTONPARK LUPINA Mrs. Becca Midwinter 0 0 29.5 4.00 7.60 41.10
12 NEWMARKET COBBLER Miss Taggy Forester-bennett 1 0 40 0.00 1.20 41.20
13 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 1 0 33.5 0.00 8.00 41.50
14 URMA BK Mr Alberto Giugni 1 0 35 0.00 8.40 43.40
15 ROCK HARBOUR Mr Gubby Leech 0 0 32.3 12.00 0.00 44.30
16 PSH PROMISE ME Mr Michael Jackson 1 0 29.8 0.00 18.00 47.80
17 BLUSTEREN Mrs Kelly Mccarthy-maine 0 0 31.3 4.00 16.00 51.30
18 DANTE VII Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 32.3 4.00 18.40 54.70
19 THIS ONES ON YOU Mr Bill Levett 1 0 32.5 0.00 26.00 58.50
20 CLIFTON SIGNATURE Mr Milo Kennedy 0 0 34.5 4.00 32.40 70.90
21 AMAR Miss Allanah Weaver 0 0 33.3 16.00 25.60 74.90
22 TJ CHARLENE Miss Emily Gieron 0 0 36.3 9.00 30.80 76.10
23 ALDORRO Miss Amanda Brieditis 0 0 33.3 4.00 42.00 79.30
24 WILLY DO Miss Emelia Hazell 0 0 28 8.00 56.00 92.00
W CALIARI KIKO Miss Janou Bleekman 0 0 32 0.00 W
W HHS NOBLE CALL Mr Padraig Mccarthy 0 0 37.3 4.00 W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom, TA4 1BH

Grid reference ST178258


Schedule in Preparation

Twitter

Latest News

Thumbnail

Changes to British Eventing Training & Education

Posted on 29th June 2020

As British Eventing continues to review all areas of the business, and financial management remaining a key focus for the long-term future of the organisation, we wanted to update you on some key changes to the BE Training & Education (T&E) offering.

 

Read the full story
View all news