THE FESTIVAL OF BRITISH EVENTINGTHE FESTIVAL OF BRITISH EVENTING

Festival partners: Magic Millions, British Eventing and Land Rover. Hamptons International, Smith & Williamson and Dodson & Horrell

MAGIC MILLIONS FESTIVAL OF BRITISH EVENTING

Location

Gatcombe Park, Stroud, Minchinhampton, Gloucestershire, United Kingdom, GL6 9AT

Date

Saturday 8 to Sunday 9 August 2020

Organisers and Secretaries

Event Director - Mr Peter Phillips
Contact Mr Peter Phillips
Phone: 020 3771 3184

Event Organiser - SEL UK Limited

Joint Organiser - Capt Mark Phillips CVO and Peter Phillips

Event schedule

Entries open

27 June 2020

Ballot date

21 July 2020 12:00 noon

Ballot period

August

Late entry surcharge

21 July 2020
Mr Peter Phillips

Event Director

Contact Details
SEL UK Limited

Event Organiser

Capt Mark Phillips CVO and Peter Phillips

Joint Organiser

Di Boddy

SJ Course Designer

Capt Mark Phillips

Course Designer

Event name: MAGIC MILLIONS FESTIVAL OF BRITISH EVENTING Date: Aug 2-4 2019 Location: Gatcombe Park, Stroud, Minchinhampton, Gloucestershire, United Kingdom
Optimum XC Time - 06.33
A - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAJAS HOPE Mrs Pippa Funnell 24 0 27.9 0.00 14.80 42.70
2 ZEBEDEE IX Miss Ashley Harrison 22 0 39.5 0.00 11.20 50.70
4 DOCTORS ORDERS Miss Flora Young 18 0 38.3 4.00 13.20 55.50
5 KING ALBERT Miss Charlotte East 16 0 33.8 4.00 18.00 55.80
6 YES I CAN Mr William Fox-Pitt 4 0 32.8 0.00 23.20 56.00
7 THE RUTMAN Mr Simon Grieve 0 0 36.3 4.00 16.80 57.10
8 UP MULBERRY STREET Miss Saffron Cresswell 0 0 36.4 8.00 15.60 60.00
9 RUDY VALENTINO Mr James Stocker 0 0 36.3 8.00 17.60 61.90
10 WIZARD OF AUS Mrs Julia Norman 0 0 33.8 5.00 23.20 62.00
11 WINTERDOWN ROYALE Mr Tom D Crisp 4 0 43.7 0.00 18.80 62.50
12 GREENHALL JAY Mr Rodney Powell 0 0 36.5 4.00 23.60 64.10
13 UNO II Miss Rebecca Nicholson 0 0 35.9 4.00 29.20 69.10
14 GARCON DE LUX Mr Alan Nolan 0 0 36.3 1.00 32.40 69.70
15 JUST WILLIAM XX Mr Andrew Downes 4 0 37.2 0.00 40.40 77.60
16 CLEAR DAWN Miss Charlotte East 0 0 35.4 0.00 56.00 91.40
17 CAMBLIN HILL Mr Simon Vatcher 0 0 38.4 0.00 60.80 99.20
R MGH CRUISARDO STREET Mrs Annette Higgins 0 0 37 14.00 R R
R KING ROBERT II Mrs Mary King 0 0 33 4.00 R R
W CARRYON BOBBY BOY Mrs Julia Norman 0 0 36 11.00 W W
E AR JOBLESSE VAN BAREELHOF Mrs Julia Norman 0 0 35.1 5.00 E E AR
Optimum XC Time - 06.00
BC I - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DREAMAWAY II Mr Tom McEwen 24 0 27.2 0.00 8.40 35.60
2 RED KITE Mr Harry Meade 22 0 27.2 4.00 10.80 42.00
3 VERY GOOD TEMPO Mr Tom Rowland 20 0 30.1 0.00 13.60 43.70
4 ARKLOW PUISSANCE Mr Oliver Townend 18 0 33.6 0.00 12.00 45.60
5 MY LUCKY DAY Miss Flora Harris 16 0 36.7 4.00 7.60 48.30
6 FORGELAND TIGER TOT Miss Katie Corteen 14 0 33.5 13.00 4.40 50.90
7 B EXCLUSIVE Miss Lizzie Baugh 12 0 30.5 6.00 14.80 51.30
8 ATLANTIC VITAL SPARK Mr William Fox-Pitt 10 0 32.9 0.00 18.80 51.70
9 FAERLIE SIMILAR Mrs Julie Lawson 8 0 27.8 4.00 20.00 51.80
10 THE CLASSIC COMPOSER Miss Lisa Freckingham 8 0 31.2 6.00 16.00 53.20
11 BAMBINO DE LILATTE Mr Paolo Torlonia 8 0 30.6 4.00 18.80 53.40
12 KILCOLTRIM KIT KAT Miss Katie Prowse 8 0 35.1 8.00 11.20 54.30
13 NEWMARKET GLIDER Miss Izzy Taylor 0 0 33.5 4.00 18.00 55.50
14 FARNDON Mr Francis Whittington 0 0 30.8 4.00 20.80 55.60
15 FERNHILL ALDO Miss Louisa Lockwood 4 0 34 0.00 22.00 56.00
16 GOLDLOOK Miss Katie Bleloch 0 0 34.6 4.00 19.20 57.80
17 RNH MY LORD Miss Nicole Gwynne 0 0 32.6 4.00 22.00 58.60
18 MOSSTOWN PRINCE Mr Harry Meade 0 0 34.3 2.00 26.40 62.70
19 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 0 0 33.5 8.00 21.60 63.10
20 MBF DASSETT LEGACY Mr Craig Barr 0 0 34.9 3.00 29.60 67.50
21 ZORRO ROCCO Miss Laura Schroter 0 0 34.1 4.00 30.00 68.10
22 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 0 0 33.3 13.00 26.40 72.70
23 ARCTIC SKIPPY Miss Emma Hawksby 0 0 32.6 11.00 29.20 72.80
24 C WHY Miss Toots Bartlett 0 0 46.6 4.00 27.20 77.80
25 NEWMARKET CARO Mr Oliver Townend 0 0 33.1 0.00 45.20 78.30
26 TOPSPIN II Miss Alice Casburn 0 0 36.9 4.00 43.60 84.50
27 BLUE BOY II Miss Lily Blunt 0 0 32.2 2.00 50.40 84.60
28 RINGWOOD MADRAS Mr Ben Way 0 0 32.2 0.00 56.40 88.60
29 THE BUZZ FACTOR Miss Emma Thomas 0 0 42.3 27.00 29.60 98.90
30 FERDI II Mr Dickon Reader 0 0 35.6 11.00 71.60 118.20
R LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 0 0 31.8 1.00 R R
R MAISTRESSE Mr Paul Burgess 0 0 34.1 12.00 R R
W KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 33.8 37.00 W W
R METROPOLITOM Mr Michael Owen 0 0 33.4 0.00 R R
W HARRY ROBINSON Mr Phil Brown 0 0 35.9 20.00 W W
R FONBHERNA LANCER Miss Izzy Taylor 0 0 30.4 0.00 R R
R FIGARO X Mrs Helen Witchell 0 0 35.1 8.00 R R
E R3 QEH OCEAN VOYAGE Miss Madison Penfound 0 0 37.2 15.00 E E R3
W EG MICHEALANGELO Miss Rose Nesbitt 0 0 34.7 17.00 W W
E DONT YOU KNOW Miss Victoria Wilson 0 0 34.7 9.00 E E
W DIAMONDS N GOLD Mr Joshua Noakes 0 0 40.4 29.00 W W
W ROWBURY SPREE Mrs Samantha Seaton 0 0 33.8 8.00 W W
R KROON LEADER Mr Nicholas Lucey 0 0 30.7 0.00 R R
W TREVILLICK Mrs Louise Harwood 0 0 38.8 8.00 W W
E UR TULLA INSPECTOR Miss Lucy Frankham 0 0 33.1 7.00 E E UR
R VAN DE MAN Mr Tristram Owers 0 0 36.3 5.00 R R
W BRAVEHEART B Mr Tom McEwen 0 0 30.8 0.00 W W
R WISHING TIME Miss Gwen Phillips 0 0 35.1 0.00 R R
E AR CORGARY FEMME FATALE Miss Tessa Bishop 0 0 36.9 4.00 E E AR
E AR CINQUE TERRE Miss Louisa Milne Home 0 0 36.7 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.17
BC N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BROTHER BERTIE Mr Francis Whittington 12 0 30.2 0.00 0.00 30.20
2 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 10 0 28.3 0.00 2.80 31.10
3 GEBALIARETTO Miss Vittoria Panizzon 8 0 29.4 0.00 4.80 34.20
4 CARTOWN GALAXY Mr Hayden Hankey 6 0 34.6 0.00 0.00 34.60
5 BILLY WONDER Mrs Pippa Funnell 4 0 29.1 0.00 6.00 35.10
6 TIMOLIN Miss Izzy Taylor 2 0 32.6 0.00 2.80 35.40
7 SPRINGWIND VANGELIS Miss Izzy Taylor 2 0 28 4.00 4.40 36.40
8 PATCH ALI Miss Melissa Joannides 2 0 28.4 0.00 8.40 36.80
9 CHICKO Mrs Polly Stockton 2 0 33.9 0.00 4.00 37.90
10 FLORENCINA R Mr Dan Jocelyn 2 0 31.2 0.00 7.60 38.80
11 CLIFFORD II Miss Eliza Stoddart 0 0 30.5 8.00 1.20 39.70
12 HAWKSMOOR Mr Michael Owen 2 0 32.4 0.00 8.00 40.40
13 BILLY PACIFIC Miss Indiana Limpus 2 0 34 0.00 8.40 42.40
14 SAINT SUPREME Mr Daniele Bizzarro 0 0 32.9 8.00 2.00 42.90
15 MAURO DONALDSON Miss Ashley Edmond 2 0 35.2 0.00 8.80 44.00
16 ARD DASSETT SPECTRE Mr Craig Barr 2 0 34.9 0.00 10.40 45.30
17 DARRANT Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 33.5 4.00 8.40 45.90
18 WIL JACK B KING Miss Charlotte Parry-Ashcroft 2 0 32.5 0.00 13.60 46.10
19 PSH SURPRISE Mr Michael Jackson 0 0 32.1 12.00 4.40 48.50
20 MAYBE THIS TIME II Mr Harry Horton 2 0 35.5 0.00 15.20 50.70
21 VIVIENNE DU CAREL Mrs Claire Duffin 0 0 33.3 4.00 16.00 53.30
22 SPEAKS VOLUMES Mrs Anna Cheney 0 0 36 4.00 14.80 54.80
23 HILTJE L Mrs Jo Carlin 0 0 31.6 4.00 19.20 54.80
24 CSF TEDDY Mr Andrew Heffernan 0 0 33 8.00 15.20 56.20
25 MISS COOLEY Mr Oliver Townend 0 0 30.5 8.00 21.20 59.70
26 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 0 0 34.9 4.00 27.20 66.10
27 ABC SKY PLUS Miss Jess Butler 0 0 43.1 12.00 15.20 70.30
28 WOODEND SCOOTER Miss Imogen Gloag 0 0 35.8 0.00 34.80 70.60
29 HACIEN Miss Lauren Yallop 0 0 33.9 4.00 47.60 85.50
30 LADY VI DU RI DASSE Miss Louisa Lockwood 0 0 32.2 8.00 48.00 88.20
31 CARROW IROKO Miss Louisa Milne Home 0 0 36.6 4.00 49.20 89.80
32 DRUMNACONNELL NICO Miss Hollie Swain 0 0 32.6 4.00 69.20 105.80
W GHOST BUSTER FORTUNA HH Miss Sophie Jenman 0 0 37.3 W W W
E UR ARKOS LAD Mr Arthur Duffort 0 0 32.1 4.00 E E UR
E HF BRECHFA BARUCH Mrs Louise Harwood 0 0 31.8 0.00 E E HF
R FARUQ ALDRUP Miss Hollie Swain 0 0 32.7 0.00 R R
R PATRICKSWELL SCORPION Mr Oliver Townend 0 0 28.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.40
BC N (NRC) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SINGING USK Miss Saskia Davies 8 0 26.3 4.00 0.00 30.30
2 RHODE ISLAND 19 Miss Anna Stillwell 7 0 31.1 0.00 0.00 31.10
3 CAHER ROCKY Miss Amelia Waterhouse 6 0 30.8 0.00 4.80 35.60
4 BONOMAN Miss Alida Tysterman 5 0 30.5 0.00 5.60 36.10
5 EXPERT Miss Samantha Jimmison 4 0 33.8 4.00 0.00 37.80
6 LARKSBELLE Miss Emilia Proctor 3 0 34 4.00 0.00 38.00
7 PN HUGO Miss Abigail Tomlinson 2 0 38.5 0.00 0.00 38.50
8 CALL TO CONQUER Mr Ben Westgate 2 0 32.1 4.00 3.60 39.70
9 QUILATES PRIMEIRO FILHO Miss Amy Rose Howe 2 0 32.1 0.00 8.00 40.10
10 STORM BLUE Miss Annabelle Jay 2 0 35.4 0.00 6.00 41.40
11 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 0 0 31.5 4.00 6.40 41.90
12 TRESAISON HALLMARK Miss Tessa Halsall 0 0 34.6 8.00 0.00 42.60
13 CORGARY PRONTO Miss Claire Turner 0 0 31.9 4.00 7.20 43.10
14 CARNAVAL POP Miss Anna Hollis 0 0 35.8 8.00 0.40 44.20
15 DICALI OHZ Ms Kate Welch 0 0 32.8 4.00 8.00 44.80
16 PENTON KITE Miss Becky Bosworth 0 0 33.5 8.00 3.60 45.10
17 JUST DUNNIT Miss Lucy Scholl 0 0 27.3 16.00 4.40 47.70
18 STREAMWAYS MEXICANA Miss Chantal Thackray 2 0 36.5 0.00 12.00 48.50
19 THE GOSSIP Mrs Kate Beier 0 0 34.3 8.00 6.80 49.10
20 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 0 0 34.8 12.00 2.80 49.60
21 WAR LAD Miss Sara Ingleson 0 0 34.4 8.00 10.00 52.40
22 Z7 CATASTROPHE Miss Lois Teal 0 0 35.1 8.00 9.60 52.70
23 BREASTONS BELLE Miss Catherine Hoggarth 0 0 35.9 0.00 30.40 66.30
24 BURLYNS ZIVA ZIVANIA Ms Phillippa Ariss 0 0 29.8 8.00 32.00 69.80
25 CON RICO Mr Ben Leathers 0 0 43.4 12.00 19.20 74.60
26 COMPLETELY MINT Mrs Sarah Beadle 0 0 35.6 4.00 38.00 77.60
R MY DIAMOND MAC Ms Rebecca Faulconbridge 0 0 31.6 8.00 R R
E R3 JUMBOS ROSE II Mrs Nicola Collins 0 0 32.6 4.00 E E R3
R JKS TOPGUN Mrs Charlotte Hordle 0 0 34.4 0.00 R R
D HANDSOME Miss Sophie Byford 0 0 32.1 0.00 0.00 D
E AR EMS FUTURA ESTRELLA Miss Sophie Smith 0 0 29.3 0.00 E E AR
E UR DASSETT SUPREME Miss Alice Rocher 0 0 26.5 4.00 E E UR
R COOL QUIDESCO Mrs Kelly Guillambert 0 0 30.1 0.00 R R
W ARDO Z Miss Imogen Carter 0 0 43 W W W
E UR WESTWINDS MACKENZIE Miss Tara Glen 0 0 30.5 4.00 E E UR
Optimum XC Time - 06.41
CCI-S 4*BCO - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLASSIC MOET Mrs Jonelle Price 32 0 27.6 4.00 4.00 35.60
2 SHADOW MAN II Mr Ben Hobday 29 0 26.2 0.00 11.60 37.80
3 PROUD COURAGE Mr Nicholas Lucey 26 0 34.4 0.00 6.40 40.80
4 STINGER Mr Ludwig Svennerstal 23 0 32.1 4.00 4.80 40.90
5 LAWTOWN CHLOE Mr Christopher Burton 20 0 27 4.00 11.20 42.20
6 COOLYS LUXURY Mr Tom D Crisp 5 0 27.6 0.00 15.20 42.80
7 CEKATINKA JRA Mr Ryuzo Kitajima 5 0 30.9 0.00 16.80 47.70
8 BILLY WALK ON Mrs Pippa Funnell 0 0 24.8 0.00 36.40 61.20
9 TEMPLAR JUSTICE Miss Katie Preston 0 0 32.7 12.00 24.80 69.50
10 MR FAHRENHEIT III Mr Simon Grieve 0 0 37.9 16.00 27.60 81.50
11 ARDEO BERLIN Mrs Julia Norman 0 0 38.3 0.00 67.00 105.30
12 XAVIER FAER Mr Tim Price 0 0 26.2 0.00 95.20 121.40
R ULISES Mr Oliver Townend 0 0 26.3 0.00 R R
W CLIFTON SIGNATURE Mr Oliver Townend 0 0 31.8 8.00 W W
W COOLEY MASTER CLASS Mr Oliver Townend 0 0 25.4 0.00 W W
E HF EVENTO Mr Francis Whittington 0 0 32.6 12.00 E E HF
W FIGARO VAN HET BROEKXHOF Mr Tom McEwen 0 0 33.9 8.00 W W
E HF BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 0 0 31.8 4.00 E E HF
W BALLADEER MILLER MAN Mrs Louise Harwood 0 0 41.3 W W W
W MONKEYING AROUND Miss Izzy Taylor 0 0 23.3 W W W
Optimum XC Time - 04.40
INROR - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DAVID CRICKET Ms Kristina Cook 6 0 28.5 0.00 0.00 28.50
2 HIGHLAND PATRIOT Miss Jodie Amos 5 0 31.5 0.00 1.20 32.70
3 WATERGATE BAY Miss Harriet Colderick 4 0 32.3 0.00 2.00 34.30
4 BALLYVAUGHN Miss Jodie Amos 3 0 33.8 4.00 0.00 37.80
5 DREAM BIG Mr Tom McEwen 0 0 34.1 4.00 1.20 39.30
6 MY DISS SIRE Mrs Judith Barker 1 0 30.3 0.00 9.60 39.90
7 DON STEFANO Miss Megan Brown 0 0 32.5 4.00 3.60 40.10
8 ALAMEIN Mr Roberto Scalisi 0 0 30.3 12.00 4.40 46.70
9 MANYOSHU Mr Rupert Batting 0 0 36.5 9.00 1.60 47.10
10 KILMARNOCK LAD Mrs Samantha Lissington 0 0 38.8 4.00 5.60 48.40
11 BEWARE THE DIGGER Miss Florrie Dyer 0 0 36.8 8.00 6.80 51.60
12 DANOSFLO Mr James Clarke 0 0 37.5 1.00 20.40 58.90
13 GREAT DEMEANOR Miss Nicky Hill 0 0 39.9 16.00 8.00 63.90
14 ROYAL ASCOT TRIP Miss Naomi Lawrence 0 0 35.8 4.00 32.00 71.80
E SONNY JIM III Miss Tia Lewis 0 0 34.4 E E E
E UR YOU NEVER SAID Miss Claire Fielding 0 0 33 8.00 E E UR
E UR GALLEY PROOF Miss Nicky Hill 0 0 37.6 0.00 E E UR

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Gatcombe Park, Stroud, Minchinhampton, Gloucestershire, United Kingdom, GL6 9AT

Grid reference ST882992


Schedule in Preparation

Twitter

Latest News

£500,000 pledged to support equestrian retail stores

Posted on 20th March 2020

Leading businessman David Mitson whose investment company have brands including Gatehouse, Mark Todd Collection and Science Supplements under their umbrella has pledged £500,000 to support equestrian stores struggling due to the Coronavirus outbreak. 

Read the full story
View all news