Results
Event name: BRADWALL Date: Apr 27-28 2019 Location: Bradwall Manor, Nr Sandbach, Bradwall, Cheshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VOIGHTS ANKY PANKY Mr Josh Haynes 0 16 27.8 0 0 4 0 0.00 0.00 31.80
2 PENPONT SHOWGIRL Miss Sophie Platt 0 14 27.8 0 0 4 0 0.00 0.00 31.80
3 PSH CHARISMA Miss Aimee Penny 0 12 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
4 BROADSTONE PRIMROSE Miss Amy Hawley 0 10 29.8 0 0 0 0 0.00 4.80 34.60
5 PSH GOLDRUSH Miss Aimee Penny 0 8 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
6 ERINSTONE Mrs Emma L Littlewood 0 6 32.5 2 2 0 0 0.00 3.60 36.10
7 PENSTROWED SEREN WEN Miss Meghan Eaton 0 4 33.5 0 0 0 0 0.00 2.80 36.30
8 INEVITABLE RS Miss Amy Hawley 0 4 27.8 0 0 4 0 0.00 5.20 37.00
9 DRUMNACONNELL SNIPER Mr Daan A J Zijlmans 0 2 37 0 0 0 0 0.00 0.40 37.40
10 POPAFLORA Mr Jon Kirby 0 0 29 0 0 4 0 0.00 4.80 37.80
11 WIL CELTIC TIMEPIECE Mr Richard Darch 0 0 35 0 0 4 0 0.00 2.40 41.40
12 PRIME NUMBER Miss Rachel Cawley 0 0 37 2 2 4 0 0.00 1.60 42.60
13 REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 0 34.8 0 0 8 0 0.00 0.00 42.80
14 EDDY D EDEN Mrs Logan Duffort 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 9.60 44.90
15 REINE DES COEURS Mrs. Sophie Lane 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 6.00 45.50
16 ALDER ROOTS MR GREY Mr Paul Lander 0 0 32.8 0 0 8 0 0.00 6.40 47.20
17 CARRICK DIAMOND HARP Miss Vicky Mosley 0 0 32.8 0 0 12 0 0.00 4.00 48.80
18 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 2 34.5 0 0 0 0 0.00 15.20 49.70
19 HAPPY AS LARI Mrs Jo Holding 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 16.40 53.70
20 CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 33 0 0 8 0 0.00 15.20 56.20
21 ADMIRAN CRUISE Mr Darren Hegan 0 0 38.3 0 0 8 0 0.00 10.00 56.30
22 CARRICKVIEW WISEGUY Miss Manon Owen 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 24.40 61.20
23 FLASH LIGHT Mrs Victoria Wadlow 0 0 35 0 0 8 0 20.00 9.60 72.60
24 SUNHILL ROKIO Miss Caroline Clarke 0 0 31.5 0 0 12 0 20.00 19.20 82.70
E UR DHI LIBERO Miss Georgie Wood 0 0 32 0 0 4 0 E E E UR
W STAR MIST Miss Jayne Money 0 0 W 0 0 W
R INVESTIGATOR Miss Sarah Butler 0 0 23.8 0 0 R R R
W BLAINROE BINDY Mrs Yvette Harrison 0 0 34 2 2 W W W
W GLENCARRICK Mr Tyler Cassells 0 0 31 0 0 W W W
W BALLY FLAPJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 31 0 0 0 0 W W W
W RENKUM CAPITANO Mrs Stella Bunn 0 0 31.5 0 0 12 0 W W W
R HIGHFIELD MASTER Miss Laura Williams 0 0 31.3 0 0 12 0 R R R
HC SHOPAHOLIC Mr Charles Dicker 0 0 29.8 0 0 0 0 0 0 HC
W PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 0 31 0 0 8 0 W W W
NS RELENTLESS Miss Charlotte Clewlow 0 0 N 0 0 NS
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLINS KELLIGS Mr Andrew Downes 0 16 25 0 0 4 0 0.00 0.00 29.00
2 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 0 14 29.5 0 0 0 0 0.00 0.00 29.50
3 IRISH KONNECTION Miss Natasha Anson 0 12 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
4 HARTHILL STORM Miss Charlotte Parry-Ashcroft 0 10 30 0 0 0 0 0.00 2.80 32.80
5 STORNOWAY IV Mr Josh Haynes 0 8 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
6 STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 6 30.8 0 0 0 0 0.00 3.20 34.00
7 INNOVANIA Mr Daniel Megson 0 2 32.5 0 0 0 0 0.00 2.40 34.90
8 AUGHMORE CONCLOVER JADE Mr Jack Mantel 0 2 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
9 BP SILVER Miss Hannah Baker 0 2 31 0 0 0 0 0.00 5.20 36.20
10 PSH PARTY GIRL Miss Aimee Penny 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
11 ROMEO Miss Lesley Mitton 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
12 QUICK BOBBY Mr Tyler Cassells 0 0 34 0 0 8 0 0.00 2.80 44.80
13 CAIRNVIEW CHARLIE Mrs Philippa Heler 0 0 33 2 2 0 0 20.00 19.20 72.20
14 FORTISSIMO B Mrs Emma L Littlewood 0 0 35 0 0 0 0 20.00 28.00 83.00
15 WARMINGTON BENFREE Miss Emma Freeman 0 0 34.5 0 0 8 0 20.00 34.40 96.90
16 HIGH VALLEY Mr Jack Walker 0 0 29 0 0 4 0 40.00 24.40 97.40
17 KINGSLANDING Miss Sarah Thornley 0 0 38.5 0 0 8 0 40.00 24.40 110.90
W CASINO CHIP Miss Amy Green 0 0 38.8 0 0 W W W
W BIBA II Mrs. Sophie Lane 0 0 38 0 0 4 0 W W W
NS LUX DROMBANE Mrs Nicola Johnson 0 0 N 0 0 NS
W EX NONA Miss Gemma Barker 0 0 36.5 0 0 12 0 W W W
R DIAMOND DIABLO II Miss Kate Adam 0 0 33.3 0 0 4 6 R R R
W ROYAL MARKS SAM Miss Rebeca Parry 0 0 W 0 0 W
NS SPECIAL PROPOSAL Mrs Chantal Siddle 0 0 N 0 0 263 0 NS
W BRIGANT Mr Andrew Hoy 0 0 W 0 0 W
W EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Mrs Stella Bunn 0 0 26.3 0 0 16 0 W W W
W TREBIFFIN Mr Neil Fox 0 0 W 0 0 W
W ENOLA Mr Andrew Heffernan 0 0 30.5 0 0 W W W
W ZIPPED UP Mr Thomas Tulloch 0 0 25.3 0 0 8 0 W W W
W SECRET BRITANNIA Mr Alex Hua Tian 0 0 25.5 0 0 W W W
W GELATHA Miss Becky Hartley 0 0 39.3 0 0 W W W
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A HANDELS GEM Mrs Mary Lofthouse 0 0 0 0 A
A BALLYCOOLAN WOMAN Mrs Sonya Wilson 0 0 0 0 A
A CHEVALIAN CULT HEROINE Miss Lucy Pemberton 0 0 0 0 A
A SATYR Miss Sally James 0 0 0 0 A
A EASY TIGER V Miss Isobel Stockwell 0 0 0 0 A
A KNOCKSHARRYS DREAM Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A HIJINKS Mr Paul Sims 0 0 0 0 A
A BALOUTERO Mrs Louise Harwood 0 0 0 0 A
A BLOOMFIELD SPOTLIGHT Mr Paul Sims 0 0 0 0 A
A AWMOR CRACKER JAC Miss Lydia Brenton 0 0 0 0 A
A RIVER MAIL Mr Matthew Wright 0 0 0 0 A
A GRAF CRUSOE Mr Matthew Wright 0 0 0 0 A
A TARBERT OBOE Miss Kirsty Buchanan 0 0 0 0 A
A COOL STRIKER Mr Carlos Parro 0 0 0 0 A
A PEWIT QUINZE Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A CUTTING EDGE IV Miss Kathleen M Inman 0 0 0 0 A
A BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 0 0 0 A
A HASENACHER BALOU COULEUR Mr Andrew Hoy 0 0 W 0 0 A
A FLIPPER DE REVEL Mr Andrew Hoy 0 0 0 0 A
A LAZY BALLERINA Mrs Julie Penny 0 0 0 0 A
A JUST IN TIME Mrs Christine Chippendale 0 0 0 0 A
A LUNAR LINK(FR) Mrs Louise Harwood 0 0 0 0 A
A BALCARRIG Mrs Caroline O'leary 0 0 0 0 A
A HARBOUR BRIDGE Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 0 0 0 A
A COOLCOM BELL Miss Beth Wood 0 0 0 0 A
A MISS VALENTINO Miss Alice Halpin 0 0 0 0 A
A BIG ERIC Mrs Tracey Crane 0 0 0 0 A
A RILEY II Dr Philip Dale 0 0 0 0 A
A BALLYLAFFIN JUNO Miss Becky Hartley 0 0 0 0 A
A WHOOPY PERLA Mr Steven Barker 0 0 0 0 A
A WATUSI Mr Carlos Parro 0 0 0 0 A
A FERDI Miss Charlotte Allwood 0 0 0 0 A
A IXION Miss Hannah Bate 0 0 0 0 A
A DOW JONES LITTLE DIAMOND Ms Eleanor Colton 0 0 0 0 A
A FEANOR Miss Alexandra Carr 0 0 0 0 A
A SECRET PARCEL Mrs Sarah Hughes 0 0 0 0 A
A DALESTOWN TRALEE Miss Corinne Molyneux 0 0 0 0 A
A WHITCOMBE LAD Mr Matthew Heath 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 04.34
BE100Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
HC RLE FRENCH CLOVER Miss Lucy Robinson 0 0 0 0 0
HC LOUGHNATOUSA HARRY Dr Sonya Ravenscroft 0 0 0 0 0
A OBEY Miss Abigail Oliver 0 0 0 0 A
A SPOT ON FINALE Miss Stephanie Faulkner 0 0 0 0 A
A STRATTONSTOWN VISION Miss Imi Mccance 0 0 0 0 A
A CSF TEDDY Mr Andrew Heffernan 0 0 0 0 A
A JULIO BRITTANIA Miss Heather Blythe 0 0 0 0 A
A TICKLED PINK VI Mrs Fiona Midwood 0 0 0 0 A
A DAVINCI I Miss Jeanette Brakewell 0 0 0 0 A
A COCO REEF Mr Harry Moran 0 0 0 0 A
A DIAMOND LYL Mrs Jacqui Mcdermott 0 0 0 0 A
A JB'S HOT SHOT Mr Archie Barlow 0 0 0 0 A
A RICH JUNIOR K Mrs Ruth Rich 0 0 0 0 A
A CAPPOQUIN JON Mrs Mary Lofthouse 0 0 0 0 A
A RONGAI Mrs Alison Unwin 0 0 0 0 A
A CURRABAWN MINX Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A HOT FLUSH Ms Wendy Webb 0 0 0 0 A
A ABERVILLE Miss Georgina Clarke 0 0 0 0 A
A HUBERLIENES T Miss Hannah Bate 0 0 0 0 A
A GORTMORE ROSEBUD Miss Amy Joanna Lennon 0 0 0 0 A
A TEMPLEBROOK BOY Mrs Brook Howells 0 0 0 0 A
A MBF ARCTIC EMPEROR Miss Emily King 0 0 0 0 A
A COMMANCHE CREST Mr Darrell Brook 0 0 0 0 A
A ELSINORE ELS Miss Ellis Morton 0 0 0 0 A
A RAFIKI Mr Andrew Heffernan 0 0 0 0 A
A GLORY DANCER Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A THEODORAS LOVE Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A KILLINURE MASTER Mr Paul Sims 0 0 0 0 A
A INIKI II Miss Amy Kisby 0 0 0 0 A
A DAWSONS DIAMOND Mr Edward Williams 0 0 0 0 A
A FIALOTTA Ms Victoria Cowie 0 0 0 0 A
A YOUR LUX IN Mr Matthew Wright 0 0 0 0 A
A LAURIES LAUDATIO 2 Miss Willa Newton 0 0 0 0 A
A WESTSWOODS SCARLET LADY Mr Darren Mottershead 0 0 0 0 A
A EDEN III Miss Abigail Unwin 0 0 0 0 A
A SEPTEMBER SONG Miss Georgie Rockingham 0 0 0 0 A
A EL CASTAGNO Miss Rebecca Penny 0 0 0 0 A
A GORGEOUS GEORGE V Mr Lucas Poole 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.49
BE100Ou18 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A THE TEXAS RANGER Miss Beatrice Montgomerie 0 0 0 0 A
A CEFNPANT DAFFODIL Miss Sioned Lewis 0 0 0 0 A
A BRACKENSPA BRAMBLE Miss Imogen Sutcliffe 0 0 0 0 A
A SHINGLIS JOE Mr Archie Tulloch 0 0 0 0 A
A ARDFIELD TOWER Miss Keeva Stott 0 0 0 0 A
A DEVA ZSANDAR Miss Lucy Bednall 0 0 0 0 A
A KILCASKIN Miss Ellie Crabtree 0 0 0 0 A
A SHEENA SHADOW Miss Orlagh Toner 0 0 0 0 A
A NOGGUS PRIDE Miss Olivia Stubbs 0 0 0 0 A
A BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 0 0 A
A ZELNOVA Miss Rosie Jones 0 0 0 0 A
A NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 0 0 A
A CRYSTAL VERT Miss Georgina Vicente 0 0 0 0 A
A JUBILEE PARTY Miss Holly Clarke 0 0 0 0 A
A MADDOCKSTOWN Miss Lily Mccormack 0 0 0 0 A
A PASCHA Miss Ellie Martindale 0 0 0 0 A
A CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 0 0 0 0 A
A MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 0 0 0 0 A
A MOELFRYN SOVERING BOY Mr Luke Breckell 0 0 0 0 A
A MR POTTS Miss Amber Skelton 0 0 0 0 A
A SPORTSFIELD COOKIE Miss Alice Parton 0 0 0 0 A
A COMPO II Mr Edward Bradley 0 0 0 0 A
A FINNIGANS GOLD Mr Edward Bradley 0 0 0 0 A
A COOLGRANGE PIXIE Miss Amelia Ashworth 0 0 0 0 A
A WINDY LAD Mr Albert Horne 0 0 0 0 A
A HUGHES PROMISE Miss Jessie Sread 0 0 0 0 A
A HONEY ROSE Miss Fern Thomas 0 0 0 0 A
A KILDUN MARATHON Mr Archie Tulloch 0 0 0 0 A
A MR FINNTASTIC Miss Elizabeth Parton 0 0 0 0 A
A STENIGOTS RED D'ABLO Miss Georgina Brennan 0 0 0 0 A
A CELYNNEN TOP KING Miss Sali Wheway 0 0 0 0 A
A WESTWOOD JOKER Miss Lexie Topping 0 0 0 0 A
A SO QUIET Miss Fab Parkin 0 0 0 0 A
A GREAT GUY Mr Harry Finch 0 0 0 0 A
A LARKINS JAZZ Mr Harry Finch 0 0 0 0 A
A BUNAUN Miss Taryn Langley 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 04.19
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 OLARIS BEECH Miss Georgie Rockingham 0 8 23.8 0 0 0 0 0.00 0.00 23.80
2 DINARTHALL SEA KING Miss Emma Lawton 0 7 24.5 0 0 0 0 0.00 0.00 24.50
3 GAMBI II Miss Lou Burns 0 6 20.5 0 0 8 0 0.00 0.40 28.90
4 ISNT IT SPECIAL Mr Oliver Lofthouse 0 5 33.8 2 2 0 0 0.00 0.00 33.80
5 KNOCKANS TOM Miss Camilla Martin 0 4 38 0 0 0 0 0.00 0.80 38.80
6 PRIME TIME LAD Miss Lucy Hughes 0 3 39.8 0 0 4 0 0.00 0.00 43.80
7 GASSELTERS MADS Miss Selina Bird 0 2 38.8 0 0 4 0 0.00 2.00 44.80
8 THE WINDMILL HERO Mr Jack Thomas Watson 0 2 42 0 0 4 0 0.00 0.00 46.00
9 BH CHINA EYE Miss Becky Hartley 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 12.40 48.90
10 WIL BE HSH FOREVER Miss Joanne Morland 0 0 40.8 2 2 0 5 0.00 3.20 49.00
11 MARTLETWY EMRYS Ms Trudie Sitser 0 0 44.5 0 0 4 0 0.00 2.40 50.90
12 CONOR SIR Mr Edward Groves 0 0 39.8 0 0 12 0 0.00 0.00 51.80
13 BONMAHON BATTLEBURN Miss Victoria Vaughan-thomas 0 0 36.8 2 2 8 0 0.00 7.20 52.00
14 UCS SUBARU Miss Laura Smith 0 0 34.3 0 0 16 0 0.00 2.80 53.10
15 BESEEKA SUNNITAS LAD Mrs Katie Holden 0 0 24.5 0 0 8 0 20.00 14.40 66.90
16 KAMENKA Miss Lily Diggle 0 0 43 2 2 0 0 60.00 0.00 103.00
17 THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 32.3 2 2 4 0 60.00 9.20 105.50
18 JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 46.3 0 0 0 0 40.00 21.20 107.50
19 BALLYFASKIN COCO Miss Alex Herring 0 0 45.3 0 0 4 0 40.00 21.20 110.50
20 HANA Mrs Claire Tracey 0 0 36 0 0 4 0 80.00 14.40 134.40
W DHI SAMBUCA Miss Ellis Morton 0 0 34.8 0 0 8 0 W W W
R DA VINCI W Miss Tabitha Morris 0 0 35.8 0 0 0 0 R R R
R SHANACLOUGH CAROL Mrs Helen Hawker 0 0 36.3 0 0 R R R
W ASHDALE CASPER Miss Sarah Hedges 0 0 25.0 0 0 W W
W KARA MALONEY Mrs Kara Louise Maloney 0 0 26.5 0 0 W W W
W CHUNKY MARMALADE Miss Helena Belcher 0 0 44.5 0 0 4 0 W W W
R FRANKIE III Miss Emily Phillips 0 0 31.8 0 0 R R R
R ALAW HAWKS CRUISE Miss Ella Stephenson 0 0 30.8 2 2 R R R
W TERRYS ALL GOLD Mrs Rebecca Sisson 0 0 W 0 0 W
W EDMONDSTOWN INDEPENDENT Mr Jack Leese 0 0 29.3 2 2 W W W
R DESERT STORM Miss Abbey Rimmer 0 0 36.8 2 2 16 0 R R R
NS SHANNONVIEW JOEY Miss Beverley Marren 0 0 N 0 0 NS
R RUUBEE MAE Miss Annie Abell 0 0 36.3 0 0 0 0 R R R
W LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 40.3 0 0 W W W
W STORMHILL LEGEND Miss Alex Rumney 0 0 36 2 2 W W W
W DIAMOND CHIP I Miss Becky Mullan-Feroze 0 0 W 0 0 W
W SOPHISTICA Miss Lisa Walsh 0 0 42.3 0 0 8 0 W W W
R GREDINGTON GRAFFITI Mrs Kate Churton 0 0 32 0 0 4 7 R R R
Optimum XC Time - 04.19
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FARRELLYS BAR CARRIGALLEN Mrs Sue Jackson 0 8 27 0 0 0 0 0.00 0.00 27.00
2 JAMES B VERDE Mr Harry Moran 0 7 24.8 0 0 4 0 0.00 2.40 31.20
3 WILLOWAY CHICAGO Miss Maddie Maher 0 6 27.5 2 2 4 0 0.00 0.00 31.50
4 GRIFFORD PILGRIM Miss Lucy Ormrod 0 5 29 0 0 4 0 0.00 0.00 33.00
5 ARCTIC SNOWCAT Miss Sophie Barlow 0 4 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
6 MAX IX Miss Sydney Thompson 0 3 33.8 0 0 0 0 0.00 0.00 33.80
7 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 2 33.5 0 0 4 0 0.00 0.00 37.50
8 IVORY RED Mr Oscar Morris 0 2 34.8 0 0 4 0 0.00 0.00 38.80
9 TOTALLY TULLY Mrs Sara Taylor 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 1.20 39.50
10 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 6.80 40.30
11 BALLYHALE KEY Miss Anna Shillington 0 0 32 0 0 4 0 0.00 5.20 41.20
12 WELTON CHILLIPEPPER Mrs Hannah Barnett 0 0 35.3 0 0 4 2 0.00 0.00 41.30
13 LARAGHLEASE GOLDEN BOY Mrs Rachel Curtis 0 0 33 0 0 4 0 0.00 4.40 41.40
14 QUICK SONNY Mr David Llewellyn 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 4.80 42.10
15 BAZAARS KAMIKAZE Miss Katie Heath 0 0 36.8 0 0 8 0 0.00 0.00 44.80
16 ROXLAN JADE Miss Grace Smythe 0 1 31.3 0 0 0 0 0.00 14.40 45.70
17 LITTLE TED II Mrs Elizabeth Lyonette 0 0 33.3 0 0 8 0 0.00 5.20 46.50
18 WILCELTIC FIREFLY Mrs Abigail de Gregory 0 0 36 0 0 4 4 0.00 2.80 46.80
19 APRIL FOOL Ms Diane Hargrove 0 0 42.3 0 0 4 0 0.00 1.60 47.90
20 PLATINIUM VISION Miss Evangeline Gaskell 0 0 37.5 0 0 4 3 0.00 3.60 48.10
21 CHEVALIAN SPECIAL LADY Miss Rosie Rickett 0 0 34 0 0 4 0 20.00 0.00 58.00
22 WESTSIDE DOWNING ST Miss Heidi O'brien 0 0 34 0 0 4 0 20.00 2.80 60.80
23 LEKOTA MOON Miss Louise Forsythe 0 0 37.5 0 0 4 0 20.00 7.20 68.70
24 MISS TWIGGS Mrs Lisa Wootton 0 0 37 0 0 8 0 20.00 5.20 70.20
25 ITS THE PRESIDENT Miss Jessica Collister 0 0 33.3 0 0 8 0 20.00 19.20 80.50
26 CARNSDALE TOYTOWN Miss Liz Fear 0 0 36.8 0 0 0 0 20.00 24.80 81.60
27 WILLIAM XVIII Miss Lucy Smith 0 0 30 0 0 0 0 40.00 16.00 86.00
E R3 WILLOW LEAF Dr Ali Berry 0 0 37.5 0 0 E E E R3
E HF ICE ORCHID Miss Zoe Hill 0 0 36.3 0 0 E E E HF
W LILLY LANGTREY Mrs Nicola King-Salter 0 0 44 0 0 W W W
W KILLAINS FLEUR Ms Kate Cartwright 0 0 42.3 0 0 0 0 W W W
W COOLARNE ECHO Miss Emma Jones 0 0 33 0 0 W W W
W MOORTOWN MIRACLE Mrs Carla Hemsley 0 0 W 0 0 W
W SPORTSFIELD SUIR THING Mrs Maureen Aspinall 0 0 W 0 0 W
W ECLIPSE BAY Miss Millie Ralston 0 0 W 0 0 W
W DYLAN III Miss Sarah Gloster 0 0 W 0 0 W
W SHAMROCK LADY Miss Sarah Healing 0 0 37 0 0 W W W
W BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 0 26 2 2 W W W
E UR AMBERS ECHO Mrs Krissie Ivings 0 0 39.8 0 0 E E E UR
NS PROSPECT SUNCHINE Ms Joanna Rawlinson 0 0 N 0 0 NS
Optimum XC Time - 04.19
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 8 24.5 0 0 0 0 0.00 0.00 24.50
2 GARRY KNIGHT Miss Victoria Jones 0 7 27 0 0 0 0 0.00 0.00 27.00
3 DJANGO MOONSHINE Miss Lizzie Lennon 0 6 25 0 0 0 0 0.00 2.40 27.40
4 TOP GUN VII Miss Josie Proctor 0 5 20.5 0 0 4 2 0.00 1.20 27.70
5 ARLEYS COURT JESTER Mrs Jo Hankey 0 4 25.3 0 0 4 0 0.00 0.00 29.30
6 LITTLE LORD Z Miss Lucy Dennis 0 3 30.8 0 0 0 0 0.00 0.00 30.80
7 BEANT LAN Mrs Linda De Matteo 0 2 23 0 0 8 0 0.00 0.00 31.00
8 AMICITIA Mr Oliver Lofthouse 0 0 27.8 0 0 4 0 0.00 0.00 31.80
9 KASTAAR Miss Melissa Searby 0 1 32 2 2 0 0 0.00 0.00 32.00
10 SKELLORN REALT NA MAIDNE Miss Sylvie Cunliffe 0 1 30.3 0 0 0 0 0.00 2.80 33.10
11 FERGIES LADY Mrs Jane Yorke 0 1 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
12 MISS SUAVE Ms Andrea Houlbrooke 0 0 31.3 0 0 4 1 0.00 0.00 36.30
13 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 1 31.5 0 0 0 0 0.00 6.80 38.30
14 LITTLE MARVEL Miss Vicky Wansbrough 0 1 35.3 0 0 0 0 0.00 6.80 42.10
15 STARLINGS SPRING BIRD Miss Eleanor Poole 0 0 27.5 0 0 16 0 0.00 0.00 43.50
16 POYNSTOWN CHARLIE Miss Megan Rudge 0 0 28.8 0 0 8 7 0.00 0.40 44.20
17 LOOK NO MORE Mrs Elaine Curran 0 0 39.3 0 0 4 0 0.00 2.40 45.70
18 SARAH Miss Alice Davies-Cooke 0 0 26.3 0 0 12 5 0.00 2.40 45.70
19 TILTED STORM Miss Caitlin Mockler 0 0 42.3 0 0 8 0 0.00 1.60 51.90
20 COUNT GUIDO DEIRO Miss Alice Glennie 0 0 31.8 0 0 8 4 0.00 12.40 56.20
21 ARD KILLUA II Ms Suzanne Watson 0 0 28.5 0 0 0 0 20.00 17.20 65.70
22 HEJ ROOBIKKS KUBA Miss Vikki Horsfield 0 0 36 0 0 4 0 20.00 6.00 66.00
23 LUX HOT Miss Karen E Arlott 0 0 26 0 0 8 3 20.00 12.40 69.40
24 KNOLTON WILLOW Mrs Annie-rose Chantler 0 0 33 0 0 0 0 20.00 17.20 70.20
25 SAULTYS SKIP TO THE SEA Miss Rosalyn Morrison 0 0 36.8 0 0 4 1 20.00 9.20 71.00
26 BUNGOWLA BLUE CAVALIER Mrs Zoe Owen 0 0 45.8 0 0 16 24 0.00 0.00 85.80
HC ALL ON DECK Miss Jeanette Brakewell 0 0 33 0 0 0 0 0 0 44.60
W CLONSHIRE SARGENT Mr Jack Leese 0 0 W 0 0 W
R DIRKA CK Z Mrs Sue Colley 0 0 25.8 0 0 R R R
W TOY STORY VI Miss Iona Bamber 0 0 W 0 0 W
W LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 0 W 0 0 W
W INDIA VIII Mrs Alison Arden 0 0 32.5 0 0 16 21 W W W
W BLACK BLAKENEY Mrs Susan C Tupman 0 0 W 0 0 W
W CAPUCHIN MCCOY Mrs Rachel Laing 0 0 W 0 0 W
W WIL CELTIC HIGHLIFE Mrs Sally Rigg 0 0 W 0 0 W
E AR ARDLEA I AM A STAR HENRY Miss Katie Sims 0 0 27.3 0 0 4 3 E E E AR
W CALCOURT RED BULL Miss Venetia Hamilton 0 0 28.3 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 04.19
BE90Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUCKY IN LOVE Mr Hayden Hankey 0 8 24.8 0 0 4 0 0.00 0.00 28.80
2 BOND GIRL II Mr Hayden Hankey 0 7 25.5 0 0 4 0 0.00 0.00 29.50
3 BOLACREEN LAD Miss Emma Silman 0 6 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
4 PSH OASIS Miss Aimee Penny 0 5 29 0 0 8 0 0.00 0.00 37.00
5 SMOKESCREEN ONE Mr Tyler Cassells 0 4 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
6 PERFECTLY DONE Mr Richard Long 0 3 33.5 0 0 4 0 0.00 0.40 37.90
7 TIS A BEAUTY Mr Stuart Shaw 0 2 39.8 0 0 0 0 0.00 0.00 39.80
8 KING ED Mrs Gemma Barnes 0 1 33 0 0 0 0 0.00 6.80 39.80
9 CURRABAWN MAGNUM Miss Joanna Kelly 0 1 41 0 0 0 0 0.00 0.00 41.00
10 EMPERORS WARRIOR Mr Josh Haynes 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 0.00 41.30
11 BALLYKNOCK CASEY Mr Tyler Cassells 0 0 39 0 0 4 0 0.00 0.00 43.00
12 ALVESCOT ENERGIZER Miss Alice Tracey 0 1 35 0 0 0 0 0.00 17.20 52.20
13 CASTLE CARLO Miss Alice Tracey 0 1 33.3 0 0 0 0 0.00 20.00 53.30
14 SHADOW EXCHANGE Miss Sarah Hudson 0 0 42.3 0 0 12 0 0.00 4.40 58.70
15 LITTLE BING BANG Miss Sophie Farndon 0 0 49.5 0 0 8 0 0.00 3.20 60.70
16 MARADONA Mr Michael Owen 0 0 28.5 0 0 12 20 0.00 3.60 64.10
17 GRANTSTOWN IMPERIAL HOPE Miss Harriet Wright 0 0 38.3 0 0 16 0 0.00 11.60 65.90
18 SILVER CASANOVA Miss Megan Butterworth 0 0 33.3 0 0 16 3 0.00 17.60 69.90
19 LUXS ZEBEDEE Miss Carla Arthur 0 0 40.5 0 0 0 0 20.00 12.40 72.90
20 BARRONTOP PENNY Miss Madison Heath 0 0 40.8 0 0 12 0 20.00 2.80 75.60
21 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 0 34.3 0 0 8 1 40.00 4.80 88.10
22 SPARROWS FLIGHT II Mrs Natalie Lovatt 0 0 36.5 0 0 8 0 40.00 17.20 101.70
23 DON GENEVA Mr Paul Sims 0 0 30.8 0 0 8 0 40.00 25.20 104.00
24 NGONG VALLEY Miss Harriet Wright 0 0 36.8 0 0 12 24 20.00 14.80 107.60
W HARLEQUINS DREAM Miss Sydney Thompson 0 0 W 0 0 W
R TEO'S MILLIONS Miss Polly Chiverton 0 0 42 0 0 R R R
W GRAF PORTIA Miss Victoria Jones 0 0 33.3 0 0 W W W
W KEC MAXXINE Miss Emma Silman 0 0 31 0 0 W W W
NS PORT LAD Mrs Katherine Lockwood 0 0 N 0 0 NS
E R3 PADDYWHACK Mr Dan Gibson 0 0 33.5 0 0 E E E R3
W STAR BURST Ms Lynne King 0 0 W 0 0 W
W CARRABAWN KID Mr Richard Long 0 0 W 0 0 W
R KILTOWN ERNIE Mrs Shelley Leonard 0 0 34.8 0 0 16 10 R R R
W TESTA ROSSA EXPRESS Mrs Rachel Curtis 0 0 W 0 0 W
W RICHILL BAM BAM Miss Georgie Millar 0 0 W 0 0 W
NS JUST CALL ME OLIVE Miss Amy Burbage 0 0 N 0 0 NS
W WALMSLEYS SILVER LADY Miss Katie Kellett 0 0 38.3 0 0 20 7 W W W
Optimum XC Time - 04.57
N - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CALTRA WESTERN DREAM Miss Elizabeth Power 6 0 26.8 0 0 0 0 0.00 0.40 27.20
2 COCK A DOODLE DOO Miss Willa Newton 5 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
3 BALLINGOWAN LEIA Mrs Polly Stockton 4 0 35.3 0 0 0 0 0.00 2.80 38.10
4 FADELINE Miss Willa Newton 3 0 30 0 0 4 0 0.00 6.80 40.80
5 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 2 0 34.5 0 0 4 0 0.00 4.80 43.30
6 CHICKO Mrs Polly Stockton 1 0 38.5 0 0 0 0 0.00 5.60 44.10
7 ASKIMA Z Miss Sophie Platt 1 0 44.3 0 0 0 0 0.00 0.00 44.30
8 JUBILEE GEM Mrs. Sophie Lane 1 0 34 0 0 0 0 0.00 12.00 46.00
9 RATH BOUNCING SKY Mrs Chloe Wilfort 0 0 30.8 0 0 16 0 0.00 2.00 48.80
10 JESMOND RAINBOW Miss Willa Newton 0 0 38.3 0 0 12 0 0.00 2.80 53.10
11 CARRICK DIAMOND CRAFT Miss Georgina Reece 1 0 39.3 0 0 0 0 0.00 14.80 54.10
12 P G WITHERNAY Mr Christopher Whittle 0 0 38 0 0 8 0 0.00 8.80 54.80
13 BARNABOY AMBASSADOR Miss Tia Barlow 0 0 42.3 0 0 4 0 0.00 10.40 56.70
14 WIL SHE EVER Miss Victoria Vaughan-thomas 0 0 33 0 0 8 0 0.00 22.40 63.40
15 LINTON II Miss Jodie Cantrill 0 0 35.8 0 0 4 1 20.00 21.20 82.00
16 CENTRE FOLD BELLE Miss Rosie Alcorn 0 0 29.8 0 0 8 0 20.00 40.80 98.60
HC HHS COMPORTA BEACH Miss Elizabeth Power 0 0 25 0 0 0 0 0 0 43.00
W HILDA II Miss Cathrine Taylor 0 0 37.3 0 0 W W W
W LIONHEART Miss Amy i Roberts 0 0 W 0 0 W
W TREAMBLE Miss Amy Hawley 0 0 23 0 0 W W W
W BAZAARS CHIT CHAT Miss Cathrine Taylor 0 0 43.5 2 2 W W W
W LARKSBELLE Miss Emilia Proctor 0 0 35 0 0 4 0 W W W
R QUICK DOLLA BILL Miss Emma Freeman 0 0 35.3 0 0 4 0 R R R
W CAPRONA Miss Josie Proctor 0 0 37.3 2 2 W W W
W CHARLIE CHARMER Miss Orla Mcevoy 0 0 W 0 0 W
W DUNLECKNEY LARK Mrs Claire Phillips 0 0 37 0 0 W W W
W TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 W 0 0 W
W GLENCORRAN Mr Marcus Reid 0 0 W 0 0 W
W BROADSTONE NUMERO UNO Mrs Lucy Lloyd 0 0 32.3 0 0 W W W
W FRUITLOOP Miss Amy i Roberts 0 0 32.8 0 0 W W W
W GLENNIS Miss Michelle Hindmarsh 0 0 45.8 0 0 W W W
W HAKUNA MATATA VDZ Miss Michelle Hindmarsh 0 0 43 0 0 W W W
W COOLEY COPRESENTER Mr Tyler Cassells 0 0 35 0 0 W W W
Optimum XC Time - 04.57
Optimum XC Time - 04.57
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A COOLEY CADBURY Mr Wills Oakden 0 0 0 0 A
A SPARKLING BELLINI Miss Kirsty Buchanan 0 0 0 0 A
A TRAVIS IV Miss Jeanette Brakewell 0 0 0 0 A
A CARTOWN GALAXY Mr Hayden Hankey 0 0 0 0 A
A CARDEN CLOUDY BAY Miss Sophie Wilson 0 0 0 0 A
A CIPRIANI Miss Willa Newton 0 0 0 0 A
A SECOND CITY Miss Hannah Bate 0 0 0 0 A
A ALVESCOT DANCE TIME Mr Benjamin Darby 0 0 0 0 A
A BEE NAROUND Miss Imogen Coughlan 0 0 0 0 A
A FRANCESCA DU DOMAINE R Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A BAZAARS HIGHTOWN Mr Dominic Eccleston 0 0 0 0 A
A EXPERT Miss Samantha Jimmison 0 0 0 0 A
A WIL CELTIC POWER RANGER Mrs Polly Stockton 0 0 0 0 A
A MAGIC RIVER Mr Peter Laidlaw 0 0 0 0 A
A DOONAVEERAGH ELISE Miss Amy Kisby 0 0 0 0 A
A KRYSTAL RAYNE Miss Tinky Morris 0 0 0 0 A
A VAMONOS Miss Emily King 0 0 0 0 A
A HENDRIK 24 Mrs Sue Colley 0 0 0 0 A
A WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 0 0 0 0 A
A SAFIRA Mr Carlos Parro 0 0 0 0 A
A JUNE D Miss Nicola O'connor 0 0 0 0 A
A TIKAS DE L'ELFE Miss Emily Maclean 0 0 0 0 A
A BOUNTY BAY Miss Chenade Callaghan 0 0 0 0 A
A WITHINGTON Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A BROOKLET BOO Mrs Anna Stonex 0 0 0 0 A
A CAHER ROCKY Miss Amelia Waterhouse 0 0 0 0 A
A ROCKTOP REBEL Mr Matthew Wright 0 0 0 0 A
A HRONY Mr Andrew James 0 0 0 0 A
A DUKE V Mrs. Sarah Tomkins 0 0 0 0 A
A CAPUCHIN JACK Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A PSH DENEB Miss Aimee Penny 0 0 0 0 A
A TOUCH HEAVEN Miss Sophie Adams 0 0 0 0 A
A RUM PUNCH Mr Matthew Heath 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 04.57
Optimum XC Time - 04.57

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded