Results
Event name: LLANYMYNECH (1) Date: May 11-12 2019 Location: Lower House Farm, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.28
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 16 29 0 0 0 0 0 0 29.00
2 BALOUTERO Mrs Louise Harwood 0 14 31 0 0 0 0 0 0 31.00
3 PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 12 28.3 0 0 4 0 0 0 32.30
4 FORTUNITA Miss Lizzie Doolittle 0 10 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
5 SECRET BRITANNIA Mr Alex Hua Tian 0 8 29 0 0 4 0 0 2.4 35.40
6 CALLOWS KING CRUISE Miss Libby Edwards 0 6 30.3 0 0 4 0 0 1.2 35.50
7 THE DEMONSTRATOR Miss Vikki Cliffe 0 4 32.5 0 0 0 0 0 3.6 36.10
8 KEC SIMONA Miss Abby-elle Healy 0 4 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
9 ETCHA SKETCH II Ms Nicola Hoskins 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
10 HOOS DOUGIE Miss Sarah Bunting 0 2 32.8 0 2 0 0 0 3.6 36.40
11 PRIMITIVE LIGHTNING Miss Teri Rudkin 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
12 IMPACT VI Mrs Elise Kidd 0 0 32.3 0 0 4 0 0 1.6 37.90
13 THE GREY GUARDIAN Miss Griselda Handy 0 0 33.3 0 0 4 0 0 1.2 38.50
14 OAKLAND CRUISE Miss Rhianna Bairstow 0 0 31.8 0 0 4 0 0 2.8 38.60
15 EDMONDSTOWN INDEPENDENT Mr Jack Leese 0 0 26.8 0 0 12 0 0 0 38.80
16 COMANCHE V Miss Charlotte Davies 0 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
17 CANTELLO G Miss Hestia Jewell 0 0 34.5 0 0 8 0 0 2.8 45.30
18 BLOOMFIELD SPOTLIGHT Mr Paul Sims 0 0 22.8 0 0 0 0 20 3.2 46.00
19 INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 0 0 28.8 0 0 4 0 0 14.4 47.20
20 DHI SAMBUCA Miss Ellis Morton 0 0 31 0 0 12 7 0 1.2 51.20
21 BIG ERIC Mrs Tracey Crane 0 0 31.5 0 0 0 0 20 0 51.50
22 AMOREAL Miss Lynda Cockrill 0 0 32.3 0 0 0 0 20 0 52.30
23 CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 31.5 0 0 0 0 20 2.4 53.90
24 KINGSLANDING Miss Sarah Thornley 0 0 35.3 0 0 0 0 20 6.8 62.10
25 CAIRNVIEW CHARLIE Mrs Philippa Heler 0 0 30.5 0 0 8 0 20 6.4 64.90
26 RILEY II Dr Philip Dale 0 0 31 0 0 16 0 20 9.2 76.20
E AR REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 0 29 0 0 4 0 E E E AR
W DON CARMO P Miss Verity Daughtrey 0 0 W 0 0 W
R ARMANI V Miss Victoria Wilson 0 0 29.5 0 0 8 0 R R R
W GARRYBRITT MURPHY Miss Abby Todd 0 0 W 0 0 W
W ROYALE MAIDEN Miss Nathalie Ecclestone 0 0 W 0 0 W
W DARCY DES REVES Miss Lucinda Glassbrook 0 0 36.5 0 0 16 0 W W W
R PSH SOVAIN Mr Michael Jackson 0 0 31.5 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.28
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GELATHA Miss Becky Hartley 0 16 32 0 0 0 0 0 0 32.00
2 EX MISS BOUQUET 2013 Dr Philip Dale 0 14 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
3 STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 12 33.5 0 0 0 0 0 1.2 34.70
4 EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Mrs Stella Bunn 0 10 31 0 0 4 0 0 0 35.00
5 PSH REFLECTION Mr Michael Jackson 0 8 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
6 KELLYTHORPES ADONIS G Mrs Camilla Hardie 0 6 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
7 LUNAR LINK(FR) Mrs Louise Harwood 0 4 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
8 FARNABYS DREAM Mr Nick Furniss 0 4 38 0 0 0 0 0 0 38.00
9 PSH STRATOS Mr Michael Jackson 0 0 35.3 0 0 4 0 0 0 39.30
10 SEYMOUR REALITY Mrs Louise Harwood 0 0 35.3 0 0 4 0 0 0 39.30
11 BALLYCOOLAN WOMAN Mrs Sonya Wilson 0 0 35.3 0 0 4 0 0 0 39.30
12 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 34.5 0 0 4 0 0 1.2 39.70
13 ROMEO Miss Lesley Mitton 0 0 37.3 0 0 4 0 0 0 41.30
14 KHALEESI Miss Gwen Thomas 0 0 34 0 0 8 0 0 0 42.00
15 CRONINS QUOTATION Miss May Blackman-howard 0 0 35.3 0 0 8 0 0 0 43.30
16 NOT ANOTHER FRIDAY Miss Rachel Tudor-davies 0 0 39.5 0 0 4 0 0 0 43.50
17 CLONSHIRE SARGENT Mr Jack Leese 0 0 30.8 0 0 8 0 0 5.6 44.40
18 OBEY Miss Abigail Oliver 0 0 37.8 0 0 8 0 0 0.4 46.20
20 HIJINKS Mr Paul Sims 0 0 35.5 0 0 8 0 0 6.8 50.30
21 WIL CELTIC TIMEPIECE Mr Richard Darch 0 0 38.5 0 0 8 0 0 5.6 52.10
22 HIGHLIGHT Mr Paul Sims 0 0 44.3 0 0 4 0 0 4 52.30
23 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 0 32 0 0 0 0 20 1.2 53.20
24 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 36.5 0 0 0 0 20 10.4 66.90
25 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 35 0 0 12 9 0 14 70.00
26 SHADOWS DIAMOND Ms Justine Walker 0 0 42.5 0 0 4 0 40 11.2 97.70
E THE DOUBLE DIP Dr Ellen Singer 0 0 33.5 0 0 E E 0 10.8 E
R SHANNONDALE YOLO Mrs Sue Holloway 0 0 35.3 0 0 4 0 R R R
W MOHURRY GER Mrs Sara Hunter 0 0 W 0 0 W
W SON OF THE SEA Miss Rosie Meadows 0 0 W 0 0 W
W FELLA II Miss Katie Pollock 0 0 W 0 0 W
E R3 FOREVER VAN HET SONNISHOF Miss Vicky Arnold 0 0 32 0 0 4 0 E E E R3
R STAR MIST Miss Jayne Money 0 0 37.5 0 0 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.28
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TRETHERN Miss Maddie Maher 0 16 28 0 0 0 0 0 0 28.00
2 DJANGO III Miss Rosie Alcorn 0 14 32 0 0 0 0 0 0 32.00
3 GLORY DANCER Mr Tyler Cassells 0 12 28 0 0 4 0 0 0 32.00
4 CELTIC SILVER DREAM Mrs Kelly Cain 0 2 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 CALL ME BON JOVI Miss Gemma Barker 0 2 27.8 0 0 0 0 0 5.6 33.40
6 PARTY POP Miss Marie Pope 0 0 29.5 0 0 4 0 0 0 33.50
7 CURRABAWN MINX Mr Tyler Cassells 0 2 31.3 0 0 0 0 0 2.8 34.10
8 HOMERUS Miss Susannah Watts 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0 39.30
9 WARHORSE Miss Ellie Whittle 0 0 34.3 0 0 4 0 0 7.6 45.90
10 RICH JUNIOR K Mrs Ruth Rich 0 0 32.8 0 0 0 0 20 0.8 53.60
E RONGAI Mrs Alison Unwin 0 0 28 0 0 4 0 E E E
R DOUGAL DELIGHT Mr Ben Read 0 0 33.3 0 0 16 25 R R R
W DIMARZIO DARSHAN Miss Kate Mills 0 0 W 0 0 W
E R3 THEODORAS LOVE Mr Josh Haynes 0 0 34.8 0 0 0 0 E E E R3
R STELLOR COMMET Miss Susannah Watts 0 0 29.5 0 0 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.28
BE100Ou18 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 0 16 25.8 0 0 4 0 0 0 29.80
2 WESTERLAKE BUTTONWEED Miss Alice Salwey 0 14 26.8 0 0 4 0 0 0 30.80
3 MIGHTY MAX Miss Madeleine Taylor 0 12 24.8 0 0 4 0 0 2.4 31.20
4 JUBILEE PARTY Miss Holly Clarke 0 10 30.5 0 0 0 0 0 0.8 31.30
5 COOLGRANGE PIXIE Miss Amelia Ashworth 0 8 28 0 0 4 0 0 0 32.00
6 RED HILL AIMEE Miss Rachel Hughes 0 6 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
7 WINDY LAD Mr Albert Horne 0 4 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
8 ZELNOVA Miss Rosie Jones 0 2 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
9 CLONEDEN BELLE Miss Deonne Edwards 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
10 JIGILO JUNIOR Miss Cecily Hopkins 0 2 33.3 0 0 0 0 0 2.8 36.10
11 NOGGUS PRIDE Miss Olivia Stubbs 0 2 32.5 0 0 0 0 0 3.6 36.10
12 SQUIRE REBEL Miss Flora Macfarlane 0 0 25.5 0 0 4 0 0 6.8 36.30
13 CELYNNEN TOP KING Miss Sali Wheway 0 0 33.3 0 0 4 0 0 1.2 38.50
14 BRACKENSPA BRAMBLE Miss Imogen Sutcliffe 0 0 32.3 0 0 4 0 0 2.4 38.70
15 DEVA ZSANDAR Miss Lucy Bednall 0 0 36.3 0 0 4 0 0 0 40.30
16 ARDFIELD TOWER Miss Keeva Stott 0 0 32.5 0 0 8 0 0 0 40.50
17 PASCHA Miss Ellie Martindale 0 0 32.8 0 0 8 0 0 0 40.80
18 WESTWOOD JOKER Miss Lexie Topping 0 0 34.5 0 0 4 0 0 4 42.50
19 BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 0 31 0 0 8 0 0 4 43.00
20 MOELFRYN SOVERING BOY Mr Luke Breckell 0 0 31.5 0 0 8 0 0 4.4 43.90
21 SPORTSFIELD COOKIE Miss Alice Parton 0 0 30 0 0 12 0 0 2.4 44.40
22 HONEY ROSE Miss Fern Thomas 0 0 28 0 0 8 0 0 9.2 45.20
23 SHINGLIS JOE Mr Archie Tulloch 0 0 39.3 0 0 4 1 0 1.6 45.90
24 STENIGOTS RED D'ABLO Miss Georgina Brennan 0 0 26.8 0 0 12 13 0 0 51.80
25 RED NED II Miss Charlotte Lagomarsino 0 0 32 0 0 4 0 20 0 56.00
26 ESH STRYDER Miss Katie Gordon 0 0 27 0 0 8 0 20 3.6 58.60
27 SHADY LANE II Miss Grace Jackson 0 0 30.5 0 0 0 0 60 0 90.50
R MR FINNTASTIC Miss Elizabeth Parton 0 0 30 0 0 0 0 R R R
R SPOT THE PINK PANTHER Miss Ellie Martindale 0 0 29.8 0 0 4 0 R R R
R CEFNPANT DAFFODIL Miss Sioned Lewis 0 0 29.8 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway 0 8 33 0 0 0 0 0 0 33.00
2 QUICK SONNY Mr David Llewellyn 0 7 33 0 0 0 0 0 0 33.00
3 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 6 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
4 GRIFFORD PILGRIM Miss Lucy Ormrod 0 5 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
5 CELYNNEN SUNDOWN Miss Susie King 0 4 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
6 MOORTOWN MIRACLE Mrs Carla Hemsley 0 3 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
7 AGYNESS Mrs Philippa Heler 0 2 32.8 0 0 4 0 0 0 36.80
8 DATE NIGHT Miss Robyn Gray 0 2 33 0 0 4 0 0 0 37.00
9 RIVERSTONE BLUE DIAMOND Miss Jane Taylor 0 2 32.5 0 0 4 0 0 2 38.50
10 LIGHTNING LASS Mrs Helen Peel 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0.8 39.10
11 DIMOND DOT COM Miss Emily Dove 0 0 33.5 0 0 4 0 0 2 39.50
12 BEANT LAN Mrs Linda De Matteo 0 0 31.8 0 0 8 0 0 0 39.80
13 CELYNNEN SPARKLING GOLD Miss Catherine Owen 0 1 40.5 0 0 0 0 0 0 40.50
14 GORTMORE WHOS DUN IT Miss Ellie Whittle 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0.8 40.60
15 BUNGOWLA BLUE CAVALIER Mrs Zoe Owen 0 1 40.8 0 0 0 0 0 0 40.80
16 SUNRISE II Miss Tillyjane Buckley 0 0 35.3 0 0 4 0 0 2 41.30
17 HARVEYS HI FLYER Miss Abigail Powell 0 0 36.5 0 0 4 0 0 1.6 42.10
18 SALSA MOLINA Miss Cathrine Taylor 0 1 34.3 0 0 0 0 0 8.4 42.70
19 WOODSTOCK MILLICENT Mrs Rachel Martin 0 1 37.3 0 0 0 0 0 6 43.30
20 MABONMONOBLI Miss Holly Rigden 0 0 36.8 0 0 8 0 0 0 44.80
21 BALLYOWEN ROSE Miss Rachel Woolley 0 0 38.3 0 2 4 0 0 3.6 45.90
22 FERGIES LADY Mrs Jane Yorke 0 0 37 0 0 4 0 0 8 49.00
23 JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 37.5 0 0 12 0 0 0 49.50
24 TWINSHOCK PIMMS Mrs Abigail A Rowland 0 0 34 0 0 12 1 0 8.4 55.40
25 CARA SPIRIT Miss Kathryn Wilding 0 0 42.8 0 0 12 0 0 0.8 55.60
26 GLANVYRNWY NADIA Miss Jas Jones 0 0 38.5 0 0 8 10 0 0 56.50
27 PENTARAN EASTER GOLD Miss Lisa Cadman 0 0 34.8 0 0 4 0 20 0 58.80
28 BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 0 33 0 0 4 0 20 8.4 65.40
29 BH CHINA EYE Miss Becky Hartley 0 0 32.5 0 0 4 0 20 11.6 68.10
30 TONTO XIV Miss Emily Dove 0 0 33.3 0 0 4 0 20 12.4 69.70
HC DON GENEVA Mr Paul Sims 0 0 34.3 0 0 8 0 E E HC R3
HC ROAD TO FREEDOM Miss Rosie Thomas 0 0 38 0 0 16 0 0 14.8 68.80
HC MASTERS BEST Miss Rosie Thomas 0 0 36.3 0 0 4 0 0 4.4 44.70
R RICHILL BAM BAM Miss Georgie Millar 0 0 37.5 0 0 R R R
W DANTE VAN HOOGVELD Mr Padraig Delaney 0 0 W 0 0 W
W WILCELTIC FIREFLY Mrs Abigail de Gregory 0 0 W 0 0 W
W KAMENKA Miss Lily Diggle 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 STARS BOY Mrs Sarah Fitton 0 8 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
2 REGAL PRINCE V Mr Dean Price 0 7 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
3 MADDOCKSTOWN Miss Lily Mccormack 0 6 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
4 KNOCKMARC SHADOW Mrs Kara Louise Maloney 0 5 29 0 0 0 0 0 0 29.00
5 MR KNOW IT ALL Mrs Philippa Heler 0 4 28.3 0 0 0 0 0 0.8 29.10
6 WHITEMOORS HOT TODDY Mrs Emily Jarrett 0 3 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
7 KILLEA GAMBLER Miss Andrea Morris 0 2 26.5 0 0 0 0 0 5.2 31.70
8 LULU EILE Miss Alexandra Moore 0 2 24 0 0 8 0 0 0 32.00
9 GREY BOY II Miss Cerys Jones 0 2 30.3 0 4 0 0 0 2.8 33.10
10 LOU LOU Miss Emily Jane Pritchard 0 1 32 0 0 0 0 0 3.2 35.20
11 GUSTHOFF Miss Sophie Hall 0 0 31 0 4 4 0 0 1.2 36.20
12 CATTON CANDYMAN Miss Nicola Mann 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
13 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 1 29.8 0 0 0 0 0 6.8 36.60
14 NANTWICH EQUINE'S HAUGHTON AFRIKAN Ms Elaine O'connell 0 0 29.5 0 0 8 0 0 0 37.50
15 SILKEN BREW Miss Emily Yeomans 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
16 BLEU CLOVER Miss Kirin Jones 0 0 34.5 0 0 4 0 0 1.6 40.10
17 MARTLETWY EMRYS Ms Trudie Sitser 0 0 33.5 0 0 8 0 0 0 41.50
18 CLYDE PRIDE Miss Kathryn Wilding 0 0 36 0 2 8 0 0 0.8 44.80
19 LITTLE TED II Mrs Elizabeth Lyonette 0 0 32 0 0 16 0 0 0 48.00
20 LITTLE MARVEL Miss Vicky Wansbrough 0 0 31.5 0 0 4 0 0 14.4 49.90
21 LACKAGH PRIDE Miss Laura Hale 0 0 31.5 0 0 0 0 20 0 51.50
22 COOLARNE ECHO Miss Emma Jones 0 0 28.8 0 0 4 0 20 2 54.80
23 ARTHUR VAN DE MEDARDUSHOEVE Z Miss Sophie Wragg 0 0 32.5 0 0 0 0 20 5.2 57.70
24 ASHDALE CASPER Miss Sarah Hedges 0 0 27.3 0 0 0 0 20 11.6 58.90
25 CARRABAWN JUNIOR Mrs. Sarah Tomkins 0 0 30.5 0 0 4 0 20 5.6 60.10
26 SHANACLOUGH CAROL Mrs Helen Hawker 0 0 34.5 0 0 12 0 20 0 66.50
27 FINNS HERO Miss Kristie Clinch 0 0 30.3 0 0 8 11 20 2.8 72.10
28 CARNSDALE TOYTOWN Miss Liz Fear 0 0 33.3 0 0 0 0 40 5.2 78.50
29 TROUBARITZ Mrs Sarah Hamlyn 0 0 28.3 0 0 0 0 60 23.2 111.50
HC ON CALL Miss Rosie Thomas 0 0 37.3 0 0 E E HC CR
HC STAR BURST Ms Lynne King 0 0 32.3 0 0 8 0 0 8 48.30
HC THEODORE Miss Leah Harding 0 0 32.3 0 0 16 0 0 0 48.30
W YOUR ARCHIE Miss Maddy Adams 0 0 W 0 0 W
W THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 W 0 0 W
R ARDLEA I AM A STAR HENRY Miss Katie Sims 0 0 28.8 0 0 4 0 R R R
E AR CHAMELEON Miss Jane Taylor 0 0 30.8 0 0 24 0 E E E AR
W BALLYRUSH HARRY Mrs Rebecca Moreton 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.01
N - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RAFIKI YANGO Miss Lucy Watson 6 0 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
2 MOYGANNON CRUISE Miss Kerry Olivieri 5 0 29.3 0 0 8 0 0 0 37.30
3 SHOP DJ Miss Lizzie Doolittle 4 0 28.5 0 0 4 0 0 4.8 37.30
4 TEMPLEBROOK BOY Mrs Brook Howells 3 0 38.8 0 0 0 0 0 0 38.80
5 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 2 0 38.5 0 0 0 0 0 0.4 38.90
6 ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 1 0 35.3 0 0 4 0 0 0 39.30
7 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 0 0 33 0 0 4 0 0 3.6 40.60
8 BAZAARS CHIT CHAT Miss Cathrine Taylor 0 0 35.5 0 0 4 0 0 5.2 44.70
9 RED CASTLE Mr Tyler Cassells 0 0 39.3 0 0 4 0 0 3.6 46.90
10 RINGO SHOOTING STAR Mrs Sharon Latham 0 0 36.5 0 0 12 0 0 0 48.50
11 DAWSONS DIAMOND Mr Edward Williams 1 0 41.3 0 0 0 0 0 8.4 49.70
12 RENKUM CAPITANO Mrs Stella Bunn 1 0 33.8 0 0 0 0 0 18.4 52.20
13 WELTON HAWKEYE Mr Richard Wakeham 0 0 31.3 0 0 12 0 0 12.4 55.70
14 TIKAS DE L'ELFE Miss Emily Maclean 0 0 42.5 0 2 16 0 0 0 58.50
15 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 0 0 35 0 0 8 0 0 15.6 58.60
16 GLYNDWR R Mr John Jones 0 0 42.5 0 0 16 0 0 2.4 60.90
17 BOUNTY BAY Miss Chenade Callaghan 0 0 41.5 0 0 8 0 0 12.8 62.30
18 SOUTHERN COMFORT Miss Patricia Moore 0 0 38 0 0 8 0 20 14.8 80.80
19 PROSECCO Miss Becky Bosworth 0 0 39.8 0 0 8 0 0 0 47.80
R TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 38.5 0 0 0 0 R R R
W JILSONNE VAN BAREELHOF Mr Alex Hua Tian 0 0 40.5 0 0 0 0 W W W
W COOLBOY REVILLE Mrs Elizabeth Albert 0 0 W 0 0 W
R EXPRESS MAIL Miss Charlotte Clewlow 0 0 31.5 0 0 0 0 R R R
W DIRECT C INFINITY Z Miss Emily King 0 0 W 0 0 W
W NO REASON Mr Josh Haynes 0 0 W 0 0 W
W JELT MINERVA Miss Charlotte Huband 0 0 36.5 0 0 20 0 W W W
E AR BREASTONS BELLE Miss Catherine Hoggarth 0 0 37.3 0 0 4 0 E E E AR
R KEC WHISPA IN THE WIND Miss Andrea Morris 0 0 28.5 0 0 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.01
N - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 EMC ITS SHOWTIME Miss Becky Hartley 6 0 36 0 0 0 0 0 0 36.00
2 HENDRIK 24 Mrs Sue Colley 5 0 37.3 0 0 0 0 0 0 37.30
3 DANNYS DIAMOND Miss Hattie Mccance 4 0 35 0 0 0 0 0 4.4 39.40
4 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 3 0 39.8 0 0 0 0 0 0 39.80
5 DANOSFLO Mr James Clarke 2 0 39.5 0 0 0 0 0 0.4 39.90
6 UNIS MIDNIGHT ILLUSION Mr Tyler Cassells 1 0 38.5 0 0 4 0 0 0 42.50
7 CAPUCHIN JACK Mr Josh Haynes 1 0 31.5 0 0 8 0 0 3.2 42.70
8 ARTAN MAC Miss Heidi O'brien 0 0 39.8 0 0 4 0 0 0 43.80
9 DUKE V Mrs. Sarah Tomkins 0 0 38.8 0 0 4 0 0 1.6 44.40
10 KEC SIMPLI QUALITY Ms Helen Flinn 0 0 40.5 0 0 4 0 0 0 44.50
11 DRIPSHILL DREAM MAKER Miss Holly Chivers 0 0 37.5 0 0 4 0 0 3.6 45.10
12 WENBACH PADDY Miss Charlotte Clewlow 0 0 39.8 0 0 4 0 0 1.6 45.40
13 WISH LIST Miss Teri Rudkin 0 0 37.8 0 0 4 0 0 3.6 45.40
14 GERDEAKER Mrs Natalie Mincher-lockett 1 0 42.3 0 0 0 0 0 4 46.30
15 HILDA II Miss Cathrine Taylor 0 0 34.5 0 0 4 0 0 14.8 53.30
16 PENCWM PRINCE Miss Louisa Hill 0 0 44.8 0 2 4 0 0 5.2 54.00
17 NOBLE OLD MILL Mr Henry Church-huxley 0 0 48 0 0 8 0 0 0 56.00
18 PINEAU DE RE Miss Lizzie Doolittle 0 0 41.3 0 0 8 0 0 6.8 56.10
19 DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 0 35.5 0 0 0 0 20 10.8 66.30
20 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 0 0 39.3 0 0 8 0 20 4 71.30
21 RELENTLESS Miss Charlotte Clewlow 0 0 41 0 0 8 0 20 14.8 83.80
22 SO TELL ME MORE Mrs Zoe Colegrave 0 0 40 0 0 16 7 40 26.8 129.80
R B B KING Miss Georgia Webb 0 0 31 0 0 4 0 R R R
R AWMOR CRACKER JAC Miss Lydia Brenton 0 0 38.8 0 0 R R R
E AR LANDSBROOK LAW Dr Vicki Waring 0 0 39.3 0 0 12 28 E E E AR
E R3 MERLOT Mrs Helen Jones 0 0 30.3 0 0 4 0 E E E R3
E AR CENTRE FOLD BELLE Miss Rosie Alcorn 0 0 37.5 0 0 4 10 E E E AR
Optimum XC Time - 05.01
ON - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SNAKES AND LADDERS Mr Paul Sims 6 0 23.8 0 0 0 0 0 2.8 26.60
2 DE JA VU IV Miss Kate Mills 5 0 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
3 LITCHFIELD FOXTROT Miss Robyn Gray 4 0 29 0 0 0 0 0 0 29.00
4 DOONEY ROCK Mr Tyler Cassells 3 0 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
5 ELSINORE ELS Miss Ellis Morton 2 0 24.8 0 0 0 0 0 6.8 31.60
6 DORLAND Miss Harriet Noakley 0 0 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
7 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 1 0 30.8 0 0 0 0 0 3.6 34.40
8 PLAYDUN Mrs Bianca Mortimer 0 0 30.5 0 0 4 0 0 0 34.50
9 MULIEBRILE Miss Jessica Smith 1 0 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
10 FOR THE BOYS Mrs Camilla Hardie 0 0 31 0 0 4 0 0 1.2 36.20
11 TOOME NAPOLEON Miss Charlotte Sellers 1 0 36.3 0 0 0 0 0 0 36.30
12 DUNNY ONE Miss Ottilie Salwey 1 0 36.8 0 0 0 0 0 1.6 38.40
13 ABU DARIUS Mr Jack Leese 0 0 30.8 0 0 8 0 0 0 38.80
14 TO LOVE AND HONOUR Mr Josh Haynes 0 0 31.3 0 0 0 0 20 2 53.30
15 CADILLAC Miss Sophie Wragg 0 0 30.5 0 0 0 0 20 4.8 55.30
16 THE JUGGLER III Miss Rose Diggle 0 0 33.3 0 0 4 2 20 7.2 66.50
17 REMI NERO Miss Chloe Rodriguez 0 0 27.8 0 0 12 0 20 11.6 71.40
18 JAC CRUISEO Mrs Paula Dewsbury 0 0 38.5 0 0 0 0 20 27.6 86.10
W FLEETING MEETING Miss Kate Barclay 0 0 W 0 0 W
W SERENADE III Miss Mary Goodridge 0 0 38.8 0 0 W W W
R LASSBAN ICE COOL Miss Maggie Dearnley 0 0 40.3 0 0 4 0 R R R
W CESANO H (D) Miss Emily Rucker 0 0 W 0 0 W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded