Results
Event name: NORTHALLERTON (2) Date: Jul 13-14 2019 Location: Northallerton Equestrian Centre, Northallerton, Yafforth, North Yorks, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BLACKROCK FRED Mrs Louise Wilson 0 16 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
2 SI SENORA Miss Laura Hayden 0 14 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
3 LUNA V Miss Isla Mccallum 0 12 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
4 JEMOON WOLKEN DREAM Mrs Victoria Dennis 0 10 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
5 SHANNONDALE ANNIE Miss Becci Leigh Harrold 0 8 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
6 RIVER MAIL Mr Matthew Wright 0 6 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
7 FINNERTY Mrs Penny Spicer 0 4 31 0 0 4 0 0.00 0.00 35.00
8 RISING STAR Miss Kathryn Harrison 0 4 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
9 GLENN Miss Niamh Richardson 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
10 B MY REVOLUTION Mrs Claire Ridley 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
10 LAURELVIEW ALICE Mrs Louise Knock 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 0.80 36.60
11 EVANS WOOD Mrs Kimberley Marshall 0 2 34.8 6 4 0 0 0.00 2.00 36.80
12 LITTLE ORGANIC Mr Mark Poskitt 0 2 36.5 0 0 0 0 0.00 0.40 36.90
13 UPSALA 30 Miss Enna Joswig 0 2 34 0 0 0 0 0.00 3.60 37.60
14 BRAMDEN LANDMARK OF HOPE II Miss Tara Snape 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 1.20 37.70
15 MOONMONEY Mr William Bower 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 0.00 38.80
16 GRAF CRUSOE Mr Matthew Wright 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 0.00 40.30
17 ROMA VICTOR Miss Storm Straker 0 0 38.5 0 0 4 0 0.00 0.00 42.50
18 ARCTIC PUZZLE Mr Oliver Dodds 0 0 34.8 0 0 8 0 0.00 0.00 42.80
19 DUN DRUM BOBBY Miss Sienna Bowman 0 0 36 2 2 8 0 0.00 0.00 44.00
20 DHI JUPITER Mrs Heidi Woodhead 0 0 32.8 0 0 12 0 0.00 0.00 44.80
21 D AKIEDA Mrs Kimberley Marshall 0 0 31.3 0 0 8 6 0.00 0.40 45.70
22 MACBRY Miss Evie Farenden 0 0 34.5 0 0 16 0 0.00 0.00 50.50
23 BALLINVOHER SPARTACUS Miss Danielle Hughes 0 0 38.8 0 0 12 0 0.00 0.00 50.80
24 MOONSTONE CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 15.60 53.90
25 NEW STAR Miss Joanne Earle 0 0 42.8 2 2 4 0 0.00 20.00 66.80
26 HARLEY STEEL Miss Charlotte Dennis 0 0 34.8 0 0 4 0 20.00 27.60 86.40
27 WINSTON CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 34.5 0 0 4 0 40.00 34.00 112.50
HC LSF LUX GOOD Mr William Bower 0 0 29 0 0 0 0 0 0 29.00
HC CURIOUS MR CHIPS Miss Eliza Watson 0 0 34.8 0 0 0 0 0 0 47.20
HC MOUNT PANTHER Miss Charlotte Dennis 0 0 E 0 0 HC
R Z I Mrs Danielle Cutter 0 0 35.3 0 0 16 0 R R R
HC PRF SPARTAKISS Mrs Lucinda Atkinson 0 0 29.8 0 0 0 0 0 0 HC
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TOP GUN VII Miss Josie Proctor 0 16 27.8 0 0 0 0 0.00 0.00 27.80
2 TRENT PARCWAY Miss Alex Postolowsky 0 14 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
3 CAROLAIN Miss Alex Postolowsky 0 12 30.5 0 0 0 0 0.00 1.20 31.70
4 COPPERHALL BARNEY Miss Abbey Kirkwood 0 10 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
5 JONJO STAR Miss Caitlin Pitcher 0 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
6 KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 0 2 34.3 0 0 0 0 0.00 0.40 34.70
7 MYSPIRES ANOTHER STAR Miss Samantha Jimmison 0 0 30.8 0 0 4 0 0.00 0.00 34.80
8 DADDY BOY Mrs Lorna Mary Bedford 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
9 COMPO II Mr Edward Bradley 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
10 HI DYKE REBEL Miss Deborah Gate 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
11 ITS ALL BECAUSE OF JOHN Miss Isobel Thompson 0 2 38.3 0 0 0 0 0.00 0.00 38.30
12 MISS OFFALY SKIPPY Miss Samantha Carmichael 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 0.00 38.30
13 LAWS OF GRAVITY Miss Georgie Frow 0 0 33 0 0 8 0 0.00 0.00 41.00
14 KARATE KID Miss Evie Boon 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 0.00 41.30
15 TULSA Miss Nadia Illingworth 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 6.00 43.80
16 EMPERORS DIAMOND STAR Ms Gail Mcauley 0 0 36.8 0 0 0 0 20.00 7.20 64.00
W HEJ MACCA Mrs Helen A Hunter 0 0 W 0 0 W
E ARRACOURT Miss Beccie Atkinson 0 0 36.8 0 0 E E E
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 IDEN VAN DE ROSWEIDE Miss Alex Postolowsky 0 16 27.3 0 0 0 0 0.00 0.00 27.30
2 MATTHEW MAN Miss Catherine Hewitt 0 14 29.5 0 0 0 0 0.00 0.00 29.50
3 TROT ON TOMMY Miss Rebekah Jackson 0 12 29.3 0 0 0 0 0.00 0.80 30.10
4 B SILKTOWN MAGNOLIA Miss Jasmine Watson 0 2 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
5 CHAS SMASH Miss Georgie Frow 0 0 28.8 0 0 4 1 0.00 0.00 33.80
6 EDDY SPLASH Dr Erica Hockney 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
7 INSOMNIA Miss Caitlin Pitcher 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 0.00 37.50
8 LIMMERICKS RUBY Miss Tilly Fenton 0 2 37.5 0 0 0 0 0.00 0.00 37.50
9 CORDERRY CRACKLE Miss Amelia Tarling 0 2 34.8 0 0 0 0 0.00 3.20 38.00
11 KILCOGY DUKE Miss Jessica London 0 0 33 0 0 12 6 0.00 0.00 51.00
12 ROUND BUSH GO GO Miss Joanna Harris 0 0 31.5 0 0 8 0 20.00 3.20 62.70
13 HIDDEN TALENT III Mrs Stephanie Germany 0 0 36 0 0 16 0 0.00 11.60 63.60
14 DIAMANTE II Miss Samantha Jimmison 0 0 28 0 0 0 0 40.00 13.60 81.60
W CROWNHILL SMOKE Miss Jodie Burnley 0 0 W 0 0 W
W CARTOON D'IRRA Miss Camille Simonato 0 0 W 0 0 W
E TINKERS GAMBLE Miss Madeleine Wolfenden 0 0 27.5 0 0 E E E
Optimum XC Time - 05.06
BE100Open - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 IAMWOTIAM Miss Emma Corner 0 16 27.3 0 0 0 0 0.00 0.00 27.30
2 HAWK EYE Miss Victoria Morgan 0 14 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
3 EDMONTON ELS Miss Emma Corner 0 12 30.8 0 0 0 0 0.00 0.00 30.80
4 BLESSINGTON BUZZERS CLOVER Miss Georgie Morrison 0 2 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
5 CAOIFE Z Miss Georgia Dukes 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
6 FRITS VD TOJOPE HOEVE Miss Emily Blaxill 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 0.00 38.30
7 THE PREDATOR II Miss Alice Jane Thorpe 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 6.80 44.10
8 SPARKLING BELLINI Miss yin Daniella Lin 0 0 34.8 0 0 8 0 20.00 8.80 71.60
E R3 BORDER BAY Mrs Victoria Briggs 0 0 30 0 0 E E E R3
E R3 CEARNEY Mr Louis Pern 0 0 34.3 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 04.44
BE105 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BELVILLE CLOVER Miss Elizabeth Page 0 16 31.8 2 2 0 0 0.00 4.40 36.20
2 PENNINEVIEW KAISER CHIEF Miss Issie Thompson 0 14 31.8 0 0 0 0 0.00 6.40 38.20
3 KILDROMIN CHAMP Miss Lucy Barker 0 12 35.5 0 0 0 0 0.00 2.80 38.30
4 IGOR B Miss Kristina Hall-Jackson 0 10 30.3 0 0 4 0 0.00 5.20 39.50
5 HOT WHISKY Miss Lauren Milner 0 8 36.5 0 0 0 0 0.00 4.80 41.30
6 DUNARD RED KNIGHT Mrs Lorna Hogarth 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 4.80 41.60
7 VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 2 37.8 0 0 0 0 0.00 4.80 42.60
8 FINNIGANS GOLD Mr Edward Bradley 0 0 40 0 0 4 0 0.00 0.40 44.40
9 CHRISTIAN III Mr Andrew Hoyle 0 0 34.3 0 0 12 0 0.00 0.00 46.30
10 BAILLINABROUGH PADDY Miss Grace Laver 0 0 34 0 0 8 0 0.00 4.40 46.40
11 KILLBARRY STEVIE Miss Amy Auld 0 0 39.5 0 0 8 0 0.00 0.80 48.30
12 UNSHINE Mr James Cuthbert 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 8.00 49.30
13 BIT OF A TREAT Miss Amanda Walker 0 0 35.8 0 0 8 0 0.00 5.60 49.40
14 GAIRDIN GHAREEB Mrs Victoria Dennis 0 0 36.3 0 0 8 0 0.00 6.80 51.10
15 SCOTTISH LAW Miss Jay Ryder 0 0 36.8 0 0 8 0 0.00 8.00 52.80
16 MIDNIGHT REVOLUTION Miss Natasha Burrows 0 2 33.8 0 0 0 0 0.00 20.40 54.20
17 DONT TELL THE HUSBAND II Mrs Marion Vernon 0 0 35.3 0 0 12 0 0.00 10.00 57.30
18 CAVALIER CLOONEY Miss Heidi Stewart 0 0 33.8 0 0 0 0 20.00 6.80 60.60
19 MAX E MILLION Miss Georgie Frow 0 0 33.8 0 0 0 0 20.00 7.20 61.00
20 CIANS BOY Miss Amy Ross 0 0 33 2 2 12 21 0.00 0.00 66.00
21 URLANMORE RICO Miss Katy Summerfield 0 0 36.3 2 2 4 0 20.00 14.40 74.70
E AR MYMWOOD ROSIE Mr Alfie Birkett 0 0 33 0 0 4 0 E E E AR
Optimum XC Time - 04.44
BE105 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LORDSHIPS PARC ROYALE Miss Alex Postolowsky 0 16 32 0 0 0 0 0.00 2.40 34.40
2 TOMON Miss Lorna Riley 0 14 29.3 0 0 0 0 0.00 5.20 34.50
3 KILLERISK LEO Miss Kristina Hall-Jackson 0 12 34.5 0 0 0 0 0.00 0.80 35.30
4 DARRAKS CLOVER LUX Miss Anna Layfield 0 10 36.3 0 0 0 0 0.00 0.40 36.70
5 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 0 8 33.5 0 0 4 0 0.00 0.00 37.50
6 COOLE LADY Ms Isla Gordon 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 2.40 39.90
7 NONE GO BYE MAXIMUS Miss Beccie Atkinson 0 0 31 0 0 4 0 0.00 5.20 40.20
8 BELTANE QUEEN Miss Ria Scott 0 2 28.8 0 0 0 0 0.00 12.00 40.80
9 DOCTOR OF DIPLOMACY Miss Harriette Howard 0 2 35 0 0 0 0 0.00 6.40 41.40
10 NEWGROVE LASS Miss Charlie Wells 0 2 42.8 0 0 0 0 0.00 4.00 46.80
11 PRIME NUMBER Miss Rachel Cawley 0 0 38.8 0 0 8 0 0.00 3.20 50.00
12 GASSELTERS MADS Miss Selina Bird 0 0 39.5 0 0 8 0 0.00 3.20 50.70
13 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 0 36 0 0 4 0 0.00 10.80 50.80
14 GABBANA Miss Megan Ford 0 0 39.3 0 0 4 0 0.00 9.20 52.50
15 MISTY DAY Miss Charlotte Saxby 0 0 35.3 0 0 12 0 0.00 8.40 55.70
16 ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 29.3 0 0 12 14 0.00 2.80 58.10
17 RED MYSTIQUE Mrs Marion Vernon 0 0 39.3 0 0 16 0 0.00 4.00 59.30
18 ESCOFINO I Miss Harriet Morris-baumber 0 0 39.5 0 0 8 0 0.00 27.60 75.10
W KOKO VD ZOUTE STABLES Ms Katy Williams 0 0 33.5 0 0 12 3 W W W
E UR LUCKY XIII Mrs Kerry Armstrong 0 0 39 0 0 8 0 E E E UR
E R3 EV ALL MY AMOUR Miss Millie Hewitt 0 0 35 0 0 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 05.31
BE80(T) - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 29.8 0 0 0 0 0.00 0.00 29.80
2 FORFRAY Miss Caitlin Cox 0 0 31.3 0 0 0 0 0.00 0.00 31.30
3 THUMBS UP Miss Alice Redman 0 0 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
4 MR MILLER VI Miss Rebecca Champion 0 0 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
5 STOBSWOOD CHEEKY CHARLIE Miss Elloise Stephenson 0 0 35 0 0 0 0 0.00 0.00 35.00
6 CAMORLAND PIPPI LONG STOCKINGS Miss Elizabeth Morgan 0 0 31.5 0 0 0 0 0.00 3.60 35.10
7 HALLYKELD MONTY Mrs Amanda Dawson 0 0 36 0 0 0 0 0.00 0.00 36.00
8 BEACH RUA Miss Beth Harrison 0 0 28 0 0 0 0 0.00 9.60 37.60
9 HEY MR WILSON Miss Claire Harvey 0 0 34 0 0 4 0 0.00 0.40 38.40
10 BLACK BOB VIII Miss Hannah Smith 0 0 34 0 0 0 0 0.00 4.80 38.80
11 SASSICAIA Mrs Louise Knock 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
12 ACTOR Mrs Sarah Fawcett 0 0 34.3 0 0 8 0 0.00 0.00 42.30
12 ILLUAN JOE JOE Miss Nicola Trevor 0 0 40.3 0 0 0 0 0.00 0.80 41.10
13 CURRAGHALEEN BOY Miss Sue Seddon 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 0.00 41.30
14 CRUISE DOR Miss Harriet Speight 0 0 35.3 0 0 4 0 0.00 4.80 44.10
15 REHINS QUEEN Miss Neeka Kay 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 5.20 46.50
16 SOLWAY STORM Miss Natasha Bentley 0 0 36.3 0 0 0 0 0.00 14.00 50.30
17 KINGSLEYPARK AMBER Miss Isabella Jones 0 0 36.5 0 0 16 0 0.00 0.00 52.50
18 GICAL MADNESS Miss Bernadette Willetts 0 0 34 0 0 0 2 0.00 22.40 58.40
19 PAISANO EBONY ROSE Miss Danielle Ibbotson 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 26.40 64.20
20 JD II Mrs Jo Milnes 0 0 31.8 0 0 0 2 20.00 13.60 67.40
21 DERBY PARK SILVER PRINCE Miss Tammy Broughton 0 0 38.3 0 0 4 0 20.00 6.40 68.70
HC SMARTIE II Miss Sasha Cowie 0 0 33 0 0 0 0 80 80 113.00
E UR INDORAIN V D ELSAKKER Mrs Beth Povey 0 0 38.5 0 0 0 0 E E E UR
E STARLIGHT CHINA ROSE Dr Lauren Henshall 0 0 35.5 0 0 E E 0 0 E
E LITTLE RIMMER Mr Mark Poskitt 0 0 40.8 0 0 0 0 E E E
NS WESTWOOD REG Mrs Liz Campey 0 0 N 0 0 NS
W LYNSEY Mrs Lynsey Ward 0 0 36 0 0 0 0 W W W
Optimum XC Time - 05.31
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GIGMAN LOCKIE LEONARD Miss Megan Harrison 0 0 26.3 0 0 4 0 0.00 0.00 30.30
2 HIGHLAKE LAKE Miss Rose-zena White 0 0 31.8 0 0 0 0 0.00 0.80 32.60
3 MISS TALLIA Miss Nicola Skachill 0 0 29.5 0 0 4 0 0.00 0.00 33.50
4 BELLINDENE HUGO Miss Nicole Hoult 0 0 33.5 0 0 0 0 0.00 0.40 33.90
5 MARIANNA Miss marianna stephenson 0 0 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
6 BUDORE MICHAEL ANGLO Mrs Alison Worley 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 1.20 37.00
7 CITY OF ANGELS Miss Anna Harris 0 0 24.8 0 0 0 0 0.00 12.40 37.20
8 BAILE NA HABHAINN OISIN Miss Alice Wilson 0 0 34.8 0 0 0 0 0.00 3.60 38.40
9 ECHO Miss Steph Cook 0 0 34.3 0 0 0 0 0.00 5.60 39.90
10 ABE Mrs Zoe Sedgley 0 0 33 0 0 0 0 0.00 9.60 42.60
11 RUBINO Miss Samantha Jarvis 0 0 35.3 0 0 8 0 0.00 0.00 43.30
12 DENZIL Miss Jodie Webster 0 0 31.5 0 0 0 0 0.00 12.80 44.30
13 PENDAN DENVER Mrs Vicky Taylor 0 0 38.5 0 0 0 0 0.00 8.80 47.30
14 TRILBY Ms Helen Rucklidge 0 0 39.8 0 0 8 0 0.00 0.00 47.80
15 LARKING LUCAS Miss MILLIE NEWTON 0 0 47 0 0 0 0 0.00 2.00 49.00
16 MAIZEY Miss Katy Padgett 0 0 37.8 0 0 0 0 0.00 11.20 49.00
17 THE MORRIGAN Mrs Ellen Norrie 0 0 35.8 0 0 0 0 0.00 13.20 49.00
18 INDEPENDENT RIBBON Miss Jeannemarie Ferguson 0 0 37 0 0 4 0 0.00 11.20 52.20
19 MR FLYNNDERS Miss Vicky Johnston 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 18.40 53.70
20 INDIAN BOY Miss Paula McKenzie 0 0 43.8 0 0 12 0 0.00 0.00 55.80
21 SARAH Mrs Sarah Richardson 0 0 31.5 0 0 0 0 20.00 12.40 63.90
22 STORM XIX Ms Laura Rafferty-trow 0 0 38.3 0 0 0 0 20.00 10.80 69.10
23 ROYAL FLUSH II Mrs Helen Morson 0 0 31 0 0 0 0 20.00 18.80 69.80
24 COOLNAHILEY LAD Miss Susan Farrell 0 0 32 0 0 0 0 20.00 24.80 76.80
E R3 ALL THAT IS JAZZ Mr Andrew Hewitt 0 0 29.5 0 0 E E E R3
NS RATHAGAN KITTY Mrs Michele Howland 0 0 N 0 0 NS
E R3 CHO CHO PIO Miss Elicia Race 0 0 34.3 0 0 8 0 E E E R3
Optimum XC Time - 05.24
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 AUTUMN DOUBLE Miss Connie Russell 0 8 30.5 0 0 0 0 0.00 0.00 30.50
2 LOCKTONS DIAMOND ICE Miss Paige Beeforth 0 7 30.3 0 0 0 0 0.00 0.80 31.10
3 ROYAL ENGAGEMENT TWO Mr Andrew Reed 0 6 26.8 0 0 4 0 0.00 1.60 32.40
4 ALLANDALE MISTY Miss Charlie Donaldson 0 5 35 0 0 0 0 0.00 0.00 35.00
5 QUINCAR Z Catherine Dudzinska 0 4 34.8 0 0 0 0 0.00 1.60 36.40
6 CAVANAGARVAN KNIGHT Miss Ashley Suddes 0 3 30.5 0 0 0 0 0.00 6.00 36.50
7 DFYS TOYBOY Miss Kelsey Proud 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 0.00 36.80
8 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 1 36 0 0 0 0 0.00 0.80 36.80
9 SOMETHING SPECIAL Miss Stephanie Else 0 1 37.5 0 0 0 0 0.00 0.00 37.50
10 SLIABH BARACK Mr Keith Rosier 0 0 28.5 0 0 4 0 0.00 6.40 38.90
11 COMFORT ZONE Miss Elsa Laver 0 1 36 0 0 0 0 0.00 3.20 39.20
13 MARIPOSA Ms Ruth Schofield 0 0 33.3 0 0 4 9 0.00 0.00 46.30
14 OKAY CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 11.20 48.70
15 ROBE DARK ROMEO Miss Freya Donoghue 0 0 34.8 0 0 8 0 0.00 6.40 49.20
16 FOGGY NOTION Miss Ella Frost 0 0 40.8 0 0 4 0 0.00 4.80 49.60
17 CROFTYS BILLY BRANSTON Miss Holly Shepherdson 0 0 35.5 0 0 8 10 0.00 0.00 53.50
18 J’ME TIRE Mr John Guy 0 0 32.8 0 0 8 14 0.00 3.60 58.40
19 RATHDOWNEY SILVER LAD Miss Bethany Stephenson 0 1 38.5 0 0 10 0 0.00 11.20 59.70
20 ECHO BREEZE Miss Sarah Crompton 0 0 35.3 0 0 4 0 20.00 1.20 60.50
21 MOUNTAIN STORM Mr Jacob Noble 0 0 35 0 0 12 17 0.00 4.40 68.40
22 KILLALOE QUALITY LAD Miss Kelly Brown 0 0 35.3 0 0 4 0 20.00 15.60 74.90
23 KILRUSH BAY Mr Roger Evans 0 0 38.5 0 0 4 0 20.00 14.00 76.50
24 FLORENCE II Mrs Judith Ness 0 0 39 0 0 4 0 20.00 27.20 90.20
W GLASSON PRINCE Miss Amy Kneafsey 0 0 35.8 0 0 12 4 W W W
R CRACKENTHORPE VINCENZA Miss Nicole Hoult 0 0 33.8 0 0 8 0 R R R
E R3 MY SOLWAY HOLLYWOOD Miss Claire Knoery 0 0 40.5 2 2 4 0 E E E R3
W JUST JENSON Mr Keith Rosier 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.24
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GREENVALE ARABELLA Miss Ashley Suddes 0 8 19.3 0 0 0 0 0.00 0.00 19.30
2 COPPERHALL RUSTY Miss Dawn Emerson 0 7 23.5 0 0 4 0 0.00 0.00 27.50
3 CONNIE Miss Ella Pigg 0 6 28.8 0 0 0 0 0.00 0.00 28.80
4 ROSIE XLI Mrs Dawn Grant 0 5 26.3 0 0 4 0 0.00 1.20 31.50
5 ROSS SKYLARK Miss Emma Lawton 0 4 24.8 0 0 8 0 0.00 0.00 32.80
6 EX PRECIOUS POPPY 2012 Miss Emily Barugh 0 3 33 0 0 0 0 0.00 0.80 33.80
7 DON DIEGO DE LA VEGAS Miss Sharon Nicholson 0 2 28 0 0 8 0 0.00 0.00 36.00
8 GREAGH PRINCE Miss Harriet Jackson 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
9 REHY SANTA FE Mr Steven James 0 1 37.3 0 0 0 0 0.00 0.40 37.70
10 RAINFORD GLORY Miss Harriet Dukes 0 1 38.3 0 0 0 0 0.00 0.00 38.30
11 BALLYARD TIM Miss Daisy Holder 0 1 38.5 0 0 0 0 0.00 0.00 38.50
12 REENMORE COPPER Miss Sarah Hall 0 1 38 0 0 0 0 0.00 1.20 39.20
13 CLAN CHIEF Mr Martin Hayes 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
14 GALWAY HIDDEN DIAMOND Miss Annabelle Ellie Beckett 0 1 39.8 0 0 0 0 0.00 0.00 39.80
15 HILTON FORTUNE Ms Jennie Owst 0 0 30.5 0 0 8 5 0.00 0.00 43.50
16 GRANGE KOFFEE Miss Emily Crossley 0 1 40 0 0 0 0 0.00 6.80 46.80
17 TARMON TRAVIS Miss Molly Selby 0 0 27.8 0 0 4 0 20.00 2.80 54.60
18 RYEHILL PRINCE SAMUEL Mr peter pilling 0 0 36 0 0 4 6 0.00 11.60 57.60
19 MY DELIGHTFUL DAISY Mrs Joanne Smith 0 0 32.8 0 0 4 0 20.00 2.80 59.60
20 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 0 32 0 0 0 0 20.00 8.40 60.40
21 STOCAI BAN Mrs Suzanne Yeend 0 0 34.3 0 0 0 0 20.00 11.60 65.90
22 WIZZARDS REALM Mr Jack Donaldson 0 0 36.8 0 0 0 0 40.00 6.40 83.20
23 AQUILA BUDWEISER Miss Marta Ozyzniewska 0 0 32.3 0 0 0 0 60.00 4.40 96.70
24 CARRICKATEE LAD Mrs Miska Mascall 0 0 38.5 0 0 4 0 60.00 17.60 120.10
E AR HUNTINGFIELD ROCK Miss Romilly Thomason 0 0 31.8 0 0 8 0 E E E AR
E UR BLACKWOODLAND JESTER Miss Jasmine Grace Black 0 0 29.5 0 0 0 0 E E E UR
E UR GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 0 20 0 0 8 0 E E E UR
E UR CAMBAY Miss Thea Holt-smith 0 0 38 0 0 0 1 E E E UR
Optimum XC Time - 05.24
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MICKLOW PRIMITIVE LIGHTYEAR Miss Elle Gair 0 8 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
2 TOUCHDOWN BILLY Miss Holly Stevenson 0 7 32 0 0 0 0 0.00 2.00 34.00
3 MIDNIGHT VIII Miss Laura Ridley 0 6 39 0 0 0 0 0.00 0.40 39.40
4 KENNYS CAVALIER KATIE Mrs Abigail Lambert 0 5 35.3 0 0 4 0 0.00 0.40 39.70
5 CELTIC COUNTRYMAN Miss Sarah Williams 0 0 31.8 2 2 8 0 0.00 0.00 39.80
6 PHARLYS CROWN MAVERICK Mrs Lesley Bamforth 0 0 34 0 0 8 0 0.00 0.00 42.00
7 MONBEG SULTAN Ms Kimberly Mcdougall 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 5.20 44.70
8 CREEMULLY WESTERN WILLIAM Miss Hollie Aitken 0 1 41.5 0 0 0 0 0.00 4.00 45.50
9 MRE J LAWSON Mr Harrison Colling 0 0 39 2 2 4 0 0.00 4.40 47.40
10 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 28 0 0 0 0 20.00 0.40 48.40
11 SANNABAYS INFERNO Miss Katie Stephenson 0 0 32.8 0 0 0 0 20.00 0.00 52.80
12 HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 0 31 0 0 0 0 20.00 4.80 55.80
13 YOLETOWN LADY Miss Zoe Harkin 0 0 32.8 0 0 4 0 60.00 0.00 96.80
E PURDY III Miss Freya Cox 0 0 35 0 0 E E 0 0 E
E R3 PIMMS O CLOCK Mr Colin Rae 0 0 36 0 0 16 48 E E E R3
E JAY DIAMOND Mr Phil Pallas 0 0 35 0 0 E E 0 0 E
E AR BALLINTRANE MINTY Miss Madeleine Wolfenden 0 0 35.5 0 0 0 0 E E E AR
E R3 ADAM Mr Adam Morgan 0 0 27.5 0 0 0 0 E E E R3
E GOREY GOLD Mr Charlie Cross 0 0 E 0 0 0 0 0 0 E
Optimum XC Time - 05.24
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FONS K Miss Lauren Hyde 0 8 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
2 WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 7 32.3 0 0 0 0 0.00 0.40 32.70
3 TORNOS Miss Ellie Tulley 0 6 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
4 SANDLANDS MISCHIEF Miss India Richardson 0 5 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
5 WATERBECK WOODRUFF Mr Lloyd Newton 0 0 31 0 0 4 0 0.00 0.00 35.00
6 GRAZIA STRAORDINARIA Mrs Kerry Armstrong 0 1 34.3 0 0 0 0 0.00 0.80 35.10
7 THE BLUE EYED BOY II sallyanne nicol 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
8 DAKAR Miss Suzannah Nellis 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 1.20 41.00
9 FERODO Mr Bradley Allsopp 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 1.60 41.90
10 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 0 34.3 0 0 4 4 0.00 0.00 42.30
11 BANNAGH PRINCESS Miss Helena Broadley 0 0 35 0 0 4 0 0.00 3.60 42.60
12 PORTARRA STAR Miss Eleanor Fletcher 0 0 36.3 0 0 8 4 0.00 0.80 49.10
13 CURRAGHALEEN LAD Miss Stephanie Marshall 0 0 36.3 0 0 4 6 0.00 19.60 65.90
14 GOGARTY Miss Lindsey Brown 0 0 42.3 0 0 0 0 20.00 7.60 69.90
E R3 BILBO BAGGINS IV Miss Naomi Turner 0 0 33.5 0 0 E E E R3
E R3 ADDRIGOOLE GEORGE Miss Chloe Robinson 0 0 36.5 0 0 12 4 E E E R3
W SMOOTH LADY Miss Jodie Burnley 0 0 W 0 0 W
R CARLTON ARGENTO Mr Gary Ralph 0 0 32.3 0 0 4 0 R R R
W LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 35 0 0 W W W
Optimum XC Time - 05.24
BE90Open - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SKYLARKS DREAM Miss Georgia Dukes 0 8 25.3 0 0 0 0 0.00 0.00 25.30
2 CAPITAL INVESTMENT Mrs Lucinda Atkinson 0 7 26.8 0 0 0 0 0.00 0.00 26.80
3 SINGING IN THE RAIN Mrs Lucinda Atkinson 0 6 28 0 0 0 0 0.00 0.00 28.00
4 MARY STAR Mrs Susan Bloodworth 0 1 28.8 0 0 0 0 0.00 2.80 31.60
5 SCOTFREE II Mrs Rebecca Scott 0 1 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
6 FORINTH Miss Charlotte Milnes 0 0 27.5 0 0 4 0 0.00 2.40 33.90
7 CRY FREEDOM Mrs Sharon Prosser 0 0 31.5 0 0 4 0 20.00 7.60 63.10
8 MIRAHS SKYLARK Ms Meabh Schaible 0 0 29 0 0 4 15 20.00 4.40 72.40
9 BELCO HRS Mr Jonathan Procter 0 0 25.5 0 0 12 27 20.00 7.20 91.70
R NONE GO BYE JENSON Miss Bobbie Denny 0 0 32.8 0 0 0 0 R R R
W KILCORIG BABY SQUIRE Mrs Lucinda Atkinson 0 0 31.5 0 0 4 5 W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded