Results
Event name: COOKE COACHBUILDERS STAFFORD (1) Date: Mar 16-17 2019 Location: Park Farm, Stafford, Staffordshire, United Kingdom
Optimum XC Time - .
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 0 0 0 A
A CONAIR CONTENDER Miss Amit Hardy 0 0 0 0 A
A ONLY SOMETIMES Miss Isabella Shaw 0 0 0 0 A
A HHS DASSETT CLASS Mrs Kate Rocher-Smith 0 0 0 0 A
A CLONSWORDS STARDUST Mrs Susan Pym 0 0 0 0 A
A MYMWOOD ROSIE Mr Alfie Birkett 0 0 0 0 A
A CEFNPANT IOLO Miss Katie Thomas 0 0 0 0 A
A CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 0 0 0 A
A BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 0 0 0 A
A MSH BONANZA Mr Ben Way 0 0 0 0 A
A PENSTROWED SEREN WEN Miss Meghan Eaton 0 0 0 0 A
A WISH LIST Miss Teri Rudkin 0 0 0 0 A
A HASU Miss Teri Rudkin 0 0 0 0 A
A EQUITREK ATOM Miss Issy Saxby 0 0 0 0 A
A QUICK BOBBY Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A ROYAL MARKS SAM Miss Rebeca Parry 0 0 0 0 A
A PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 0 0 0 A
A SATYR Miss Sally James 0 0 0 0 A
A TULSA Miss Nadia Illingworth 0 0 0 0 A
A IRISH KONNECTION Miss Natasha Anson 0 0 0 0 A
A AKINA Z Miss Abigail Boulton 0 0 0 0 A
A ZIPPED UP Mr Thomas Tulloch 0 0 0 0 A
A EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Mrs Stella Bunn 0 0 0 0 A
A BROWNSCOMBE FRANCESCA Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 0 0 A
A BALLYCOOLAN WOMAN Mrs Sonya Wilson 0 0 0 0 A
A HILDA II Miss Cathrine Taylor 0 0 0 0 A
A JACOBITE LEGEND Miss Clare Highfield 0 0 0 0 A
A LILLA FLICKA Mrs Nerissa Allen 0 0 0 0 A
A COOLCOM BELL Miss Beth Wood 0 0 0 0 A
A HIGH VALLEY Mr Jack Walker 0 0 0 0 A
A IVE BEEN MANGOED Dr Rebecca Barrow 0 0 0 0 A
A BOWHOUSE ARTEMIS Mrs Julie Jones 0 0 0 0 A
A ANNAGHMORE GWENIEVERE Miss Mary Goodridge 0 0 0 0 A
A ROYALE MAIDEN Miss Nathalie Ecclestone 0 0 0 0 A
A SOUTHERN COMFORT Miss Patricia Moore 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - .
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A GORGEOUS GEORGE V Mr Lucas Poole 0 0 0 0 A
A TAWNMORE QUE HERE Mrs Charlotte Johnston 0 0 0 0 A
A RICH IDOL Ms Christine Salvage 0 0 0 0 A
A SHANBEG PANDORA Miss Emma Hatherell 0 0 0 0 A
A POPAFLORA Mr Jon Kirby 0 0 0 0 A
A LYNWOOD FREE TIME Miss Jasmine Holmes 0 0 0 0 A
A KELLYTHORPES ADONIS G Mrs Camilla Hardie 0 0 0 0 A
A ARMANI V Miss Victoria Wilson 0 0 0 0 A
A ARTAN MAC Miss Heidi O'brien 0 0 0 0 A
A TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 0 0 A
A SHEENA SHADOW Miss Orlagh Toner 0 0 0 0 A
A VINCENTS CASANOVA Mr Dag Albert 0 0 0 0 A
A BALLYRIC Miss Anna Lancashire 0 0 0 0 A
A TOLANTYBE Z Miss Caroline Basnett 0 0 0 0 A
A THE RED CARRIG Miss Isabella Pindur 0 0 0 0 A
A COMANCHE V Miss Charlotte Davies 0 0 0 0 A
A HAPPY TIMES II Miss Mimi Baynes 0 0 0 0 A
A GERDEAKER Mrs Natalie Mincher-lockett 0 0 0 0 A
A HARLEQUIN KING Mr Nicholas Bevan 0 0 0 0 A
A BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 0 0 A
A PRIME NUMBER Miss Rachel Cawley 0 0 0 0 A
A ZARENTO VDL Mrs Sarah Warner 0 0 0 0 A
A LOOBRHU ARD GRANDPA Miss Victoria Nicholls 0 0 0 0 A
A ICARUS X Mr Ben Way 0 0 0 0 A
A ZACA MESA Mr Stuart Shaw 0 0 0 0 A
A PRIMITIVE LIGHTNING Miss Teri Rudkin 0 0 0 0 A
A ON POINT Mr Andrew Heffernan 0 0 0 0 A
A MONBEG RISE Mr Ben Way 0 0 0 0 A
A TREBIFFIN Mr Neil Fox 0 0 0 0 A
A COCO REEF Mr Harry Moran 0 0 0 0 A
A CELTIC SILVER DREAM Mrs Kelly Cain 0 0 0 0 A
A BOLEYBAWN CEDRIC Miss Becky Hartley 0 0 0 0 A
A ZUMMERTIMES Miss Emma Rarity 0 0 0 0 A
A INVESTIGATOR Miss Sarah Butler 0 0 0 0 A
A COOLGRANGE PIXIE Miss Amelia Ashworth 0 0 0 0 A
A GREY BOY II Miss Cerys Jones 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - .
Optimum XC Time - .
BE100Plus - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A JAMAKIN FAER TRIAL Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 0 0 A
A OUTDAZZLE Miss Imogen Addison 0 0 0 0 A
A TIKAS DE L'ELFE Miss Emily Maclean 0 0 0 0 A
A LAZY BALLERINA Mrs Julie Penny 0 0 0 0 A
A MOYGANNON CRUISE Miss Kerry Olivieri 0 0 0 0 A
A INNOVATION K Mrs Miranda Harrison 0 0 0 0 A
A MOELFRYN SOVERING BOY Mr Luke Breckell 0 0 0 0 A
A CAPTIVATE Mr Michael Owen 0 0 0 0 A
A COOLEY COPRESENTER Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A DRIPSHILL DREAM MAKER Miss Holly Chivers 0 0 0 0 A
A KING ZULU Miss Isabelle Mead 0 0 0 0 A
A SHADOW ROYAL PATRIOT Miss Rio Hall 0 0 0 0 A
A CELYNNEN TOP KING Miss Sali Wheway 0 0 0 0 A
A EXPRESS MAIL Miss Charlotte Clewlow 0 0 0 0 A
A WENBACH PADDY Miss Charlotte Clewlow 0 0 0 0 A
A CENTRE FOLD BELLE Miss Rosie Alcorn 0 0 0 0 A
A SHANNONDALE ANNIE Miss Becci Leigh Harrold 0 0 0 0 A
A BAZAARS CHIT CHAT Miss Cathrine Taylor 0 0 0 0 A
A UNSHINE Mr James Cuthbert 0 0 0 0 A
A PENTON KITE Miss Becky Bosworth 0 0 0 0 A
A NO REASON Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A GAVROCHE II Mrs Victoria Heleno 0 0 0 0 A
A THE JUGGLER III Miss Rose Diggle 0 0 0 0 A
A GREDINGTON GRAFFITI Mr Arthur Duffort 0 0 0 0 A
A PARTY POPPER Miss Lily Walker 0 0 0 0 A
A PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 0 0 A
A GLORY DANCER Mr Nigel Greaves 0 0 0 0 A
A SHANNONDALE XANDER Mrs Leanne Cartwright 0 0 0 0 A
A RAINBOWS BLAZE Miss Anna Tomlinson 0 0 0 0 A
A BALLY BLACKJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 0 0 A
A DIANTO Miss Ant Woodbine 0 0 0 0 A
A CROSSTOWN DANCING CLOVER Mrs Cath Hall 0 0 0 0 A
A ROYAL CASSINO II Miss Vicki Killen 0 0 0 0 A
A HARTHILL BOUNCING BEAN Miss Katie Heath 0 0 0 0 A
A STORNOWAY IV Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A SATIN ROSE Mrs Tracey Manning 0 0 0 0 A
A CAPUCHIN JACK Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A WIL SHE EVER Miss Victoria Vaughan-thomas 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.17
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DA VINCI W Miss Tabitha Morris 0 0 31.5 0 0 0 0 0.00 0.00 31.50
2 FAITHFUL IMP Miss Cerys Macaulay 0 0 29 0 0 8 0 0.00 0.00 37.00
3 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 0 26.5 0 0 0 0 0.00 10.80 37.30
4 LACKAGH PRIDE Miss Laura Hale 0 0 37.3 0 0 0 0 0.00 4.80 42.10
5 SUNRISE II Miss Tillyjane Buckley 0 0 25.8 0 0 0 0 0.00 16.80 42.60
6 ROMEO X Miss Sarah Newell 0 0 36.8 0 0 8 0 0.00 2.40 47.20
7 CLOUD WARRIOR Ms Fran McNicol 0 0 38.8 0 0 4 0 0.00 5.20 48.00
8 MARK TWAIN Mrs Rachel Andrews 0 0 38.5 0 0 8 3 0.00 0.00 49.50
9 MACHNO CEINWEN Ms. Kitty Blundell 0 0 45.8 0 0 0 0 0.00 8.40 54.20
10 BRYSON II Miss Charlotte Hampton 0 0 38.8 0 0 12 0 0.00 4.00 54.80
11 FINTANS SILVER LINING Miss Lucy Dodd 0 0 35 0 0 8 0 0.00 12.40 55.40
12 LOUGHAN LUCY Miss Jemima Stubbs 0 0 35 0 0 4 14 0.00 6.00 59.00
13 CLARINA II Miss Molly Grew 0 0 40 0 0 0 0 0.00 20.80 60.80
14 PHOEBE VII Miss Amber Whitehead 0 0 34.3 0 0 16 1 0.00 10.40 61.70
15 MIDNIGHT CIRCUS Mrs Jeni Ball 0 0 29 0 0 4 2 0.00 28.00 63.00
16 BUDORE MICHAEL ANGLO Mrs Alison Worley 0 0 31 0 0 0 0 20.00 16.00 67.00
17 FINLOWS BALOTELLI Mrs Kelly Short 0 0 27.8 0 0 0 1 20.00 24.00 72.80
18 NIGHT WATCHMAN VI Miss Tessa Obrien 0 0 35.8 0 0 8 6 20.00 21.60 91.40
19 ARMANI VIII Miss Lianne Bidmead 0 0 45.8 0 0 12 0 20.00 18.80 96.60
20 APPLEJACK LAD Mr Paul Turner 0 0 41.8 0 0 4 0 20.00 31.60 97.40
21 STEP IT OUT DOREY Miss Natalie Rice 0 0 38.8 0 0 0 3 40.00 18.00 99.80
22 DIAMOND IMPERIAL Miss Chloe Cox 0 0 41 0 2 0 0 20.00 42.00 103.00
23 BRECHFA HANNO Miss Rachel Tudor-davies 0 0 31.8 0 0 4 0 40.00 35.20 111.00
HC SMOKESCREEN ONE Mr Tyler Cassells 0 0 32.8 0 0 0 0 0 0 49.60
W RED HILL CARIAD Ms Joanne Hughes 0 0 W 0 0 W
W SPRINGROVE EMRYS Miss Maisie Brewer 0 0 W 0 0 W
W TROUBARITZ Mrs Sarah Hamlyn 0 0 W 0 0 W
W MOCKBEGGAR NED Miss Verity Sellers 0 0 W 0 0 W
W FAGWR CASEY Miss Suzanne Rowland 0 0 W 0 0 W
HC STAR BURST Ms Lynne King 0 0 43 0 0 8 0 0 0 HC
W BALLYRICKARD BEAUTY Miss Jessica Proudman 0 0 30 0 0 W W W
E R3 STADMORSLOW HAROLD Miss Elizabeth Clark 0 0 43.5 0 0 E E E R3
W CARNIVAL STREET Mrs Tasha Cottam 0 0 W 0 0 W
W EQUADOR Miss Kimberley Booth 0 0 43.3 0 0 W W W
E R3 RHOSTYDDYN CATHERINE ELIZABETH Mrs Amanda Jones 0 0 42 0 0 E E E R3
E BALLINTESKIN ALL STAR Miss Holly Ridgeway 0 0 28 0 0 E E E
W LUX HOT Miss Karen E Arlott 0 0 W 0 0 W
W FAILTE LADY Mrs Rosie Stone 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.17
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CLOONAGH SHADOW Miss Caroline Cook 0 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
2 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 0 32.3 0 0 0 0 0.00 12.80 45.10
3 JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 35.8 0 0 0 0 0.00 16.00 51.80
4 NUTCHERSCOPSE JONATHAN Miss Theresa Bebbington 0 0 37 0 0 0 0 0.00 16.00 53.00
5 ITS CHARLIE BROWN Miss Ruth Mills 0 0 32.3 0 0 0 0 0.00 21.20 53.50
6 ZILVERSTAR M Dr Sarah Wright 0 0 38.8 0 0 0 0 0.00 16.40 55.20
7 FLY APHRODITE Miss Kiera Hargreaves 0 0 34.3 0 0 4 3 0.00 14.00 55.30
8 BARON HUTTON Mrs Vicki Plackett 0 0 30.8 0 0 4 0 0.00 21.60 56.40
9 PENYDRE BO JANGLES Miss Dawn Patrick 0 0 37 0 0 8 0 0.00 12.40 57.40
10 SPARROWS FLIGHT II Mrs Natalie Lovatt 0 0 36.3 0 0 8 0 0.00 14.80 59.10
11 LADY IX Mrs Fiona Youde 0 0 31.5 0 0 0 0 20.00 7.60 59.10
12 JASMINE DONNA Miss Olivia Riley 0 0 36.8 0 0 4 0 0.00 23.20 64.00
13 MILL HOUSE ADIMO PECTORE Mrs Rachel Bailye 0 0 36 0 0 8 0 20.00 1.60 65.60
15 PADDYWHACK Mr Dan Gibson 0 0 32 0 0 12 0 20.00 8.80 72.80
16 BRATTON LILLIBET Miss Abigail Clare 0 0 35.3 0 0 4 0 20.00 14.80 74.10
17 GORTAGANNA KING Miss Sarah Johnson 0 0 36.5 0 0 12 0 20.00 10.80 79.30
18 WOODFIELD HUMOUR Mrs Camilla Du Pavey 0 0 38.8 0 0 12 7 0.00 31.20 89.00
19 SISULU Ms Edward Davies-Simpson 0 0 41 0 0 4 0 20.00 27.20 92.20
20 POINT OF HONOUR Miss poppy dowber 0 0 30.5 0 0 8 0 40.00 16.40 94.90
21 LUCKY TODD Miss Emily Culpeck 0 0 39.8 0 0 4 0 40.00 37.20 121.00
HC STAR APPEAL III Miss Megan Butterworth 0 0 31.3 0 0 4 4 0.00 28.40 67.70
W COLLEGE GREY Mr Benjamin Elkington 0 0 W 0 0 W
W CASTA DIVA Mrs Mary Thelwell 0 0 W 0 0 W
W M C ZEPHYR Ms Christine Salvage 0 0 W 0 0 W
E R3 PLUMBUCK JARJAR BINKS Miss Emily Wood 0 0 30 0 0 E E E R3
E UR VALENTINOS QUEST Miss Diana Blundell 0 0 30.5 0 0 8 0 E E E UR
W BIG JOHN Miss Katy Wright 0 0 W 0 0 W
W DIXIE Miss Lucy Hoskins 0 0 W 0 0 W
W GRAN SEBASTIAN Mrs Kerry Jones 0 0 W 0 0 W
E HISTRONIX Miss Deborah Bateson 0 0 37.8 0 0 0 0 E E E
W SYGNET GIRL Mr Kieran Timmins 0 0 W 0 0 W
W DOLLAR OATS Mrs Jane Valentine 0 0 W 0 0 W
W NEWTOWN BUBA Ms Carys Thornton 0 0 W 0 0 W
R CHACOA ROXETTE Mrs Hazel Lowe 0 0 43 0 0 4 0 R R R
W CROWN CAMELOT Mrs Rebecca Davies 0 0 W 0 0 W
W CASSIUS IV Miss Jenny O'rourke 0 0 45 0 0 W W W
W DIAMOND GAZER Mrs Heather Hardy 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.17
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LOCKSLEYS MILE Miss Molly Bratton 0 0 28.5 0 0 4 0 0.00 1.20 33.70
2 FURY II Miss Olivia Busby 0 0 31.8 0 0 0 0 0.00 3.60 35.40
3 MABONMONOBLI Miss Holly Rigden 0 0 33 0 0 4 0 0.00 0.00 37.00
4 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 0 30.3 0 2 4 0 0.00 4.40 38.70
5 FARAH SARCO Miss Sophie Sykes 0 0 27.8 0 0 8 0 0.00 4.40 40.20
6 CARRA FLASHY LADY Mrs Nicky Rippon 0 0 40.8 0 0 0 0 0.00 0.00 40.80
7 MY MATE MAX Mr Stephen Wilkinson 0 0 29.5 0 0 8 1 0.00 2.80 41.30
8 FAIRHILL VIEW Miss Victoria Ann Talbot 0 0 29.3 0 0 8 0 0.00 4.80 42.10
9 CHARAMBA Miss Hayley Mayer 0 0 26 0 0 0 1 0.00 15.20 42.20
10 WHITEHAWK PENNY BEA Miss Gabrielle Baldock 0 0 30.5 0 0 8 0 0.00 7.60 46.10
11 GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 0 28.5 0 0 8 0 0.00 9.60 46.10
12 REDINAGH CLOVER Mrs Georgina Hodson 0 0 35.8 0 0 0 0 0.00 11.20 47.00
13 PINBALL WIZARD II Mrs Julia Edwards 0 0 31.3 0 0 0 0 0.00 16.80 48.10
14 CLINTONSTOWN ROCKO Miss Ella Parkinson 0 0 38 0 0 0 0 0.00 14.00 52.00
15 LITTLE MO III Miss Anna Welland 0 0 34.8 0 0 0 0 0.00 19.20 54.00
16 SPRINGLEBEE FROU FROU BOUNTY Miss Natalie Dean 0 0 30 0 0 8 2 0.00 24.40 64.40
17 SAULTYS SKIP TO THE SEA Miss Rosalyn Morrison 0 0 40.8 0 0 12 2 0.00 24.80 79.60
18 SHAMUS III Miss Rebecca Morris 0 0 32 0 0 0 0 20.00 40.80 92.80
19 LUNAR ECLIPSE V Miss Hettie Macfarlane 0 0 34 0 0 20 23 60.00 42.40 179.40
W DESERT TANGO Mrs Rebecca Gleave 0 0 W 0 0 W
W ARGENTO Ms Sue O'leary 0 0 W 0 0 W
W BARRONTOP PENNY Miss Madison Heath 0 0 W 0 0 W
W GOTTA CATCH ME Mrs Sue Jackson 0 0 W 0 0 W
W KERAYASI Miss Lauren Crouch 0 0 W 0 0 W
W OLLERSET JULIET Mrs Kayleigh Nicholls 0 0 34.3 0 0 W W W
W CHAMPAGNE CHARLEE Miss Teresa Jones 0 0 37.5 0 0 20 6 W W W
W DIESEL IV Mrs Helen Carroll 0 0 W 0 0 W
R JENSEN Z Mr Darren Hegan 0 0 22.8 0 0 R R R
E PROPER CHARLIE Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 36.3 0 0 4 0 E E E
E SAINT PIERRE ROCHE Miss Annie May Hitchen 0 0 38.8 0 0 4 0 E E E
E BAZAARS VIEWPOINT Miss Beverley Snaith 0 0 34 0 0 12 12 E E E
E AR DANCING JOKER Miss Freia Carlton-reditt 0 0 28.3 0 0 4 18 E E E AR
E UR SUPERMAC Mr Robert Wild 0 0 30 0 0 8 0 E E E UR
W SIXTH PROPOSAL Mrs Samantha Smith 0 0 31.8 0 0 12 0 W W W
R BILLYS CONNOISSEUR Miss Molly Downie 0 0 38.8 0 0 12 0 R R R
Optimum XC Time - 05.33
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HOPE CLASSY CHASSI Mrs Sally Flockett 0 8 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
2 KENOBE STAR Miss Chloe Pearson 0 7 30.5 0 0 4 0 0.00 0.00 34.50
3 TINRAHER LIAM Miss Margaret Cole 0 6 30.5 0 0 0 0 0.00 4.80 35.30
4 ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 5 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
5 UNCLE MONTY Miss Emma Shaw 0 4 36.3 0 0 0 0 0.00 2.80 39.10
6 NIGHTS ON BROADWAY Miss Phoebe Cashmore 0 3 37.3 0 0 0 1 0.00 2.80 41.10
7 D S SHADOWS MOONLIGHT Miss Bailey-mai Harrison 0 2 37.8 0 0 4 2 0.00 0.00 43.80
8 GRANDIOOS Miss Molly Fletcher 0 0 40 0 0 4 0 0.00 0.00 44.00
9 ITS ABOUT TIME III Miss Bonnie Fishburn 0 0 40.5 0 0 8 0 0.00 0.00 48.50
10 LIL ROCK Miss Charlotte Morten 0 0 40.8 0 0 4 0 0.00 8.00 52.80
11 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 1 42.5 0 0 0 0 0.00 11.60 54.10
12 PJS PRINCE Miss Charlotte Hampton 0 0 34.5 0 0 0 0 20.00 0.00 54.50
13 CARRICK DIAMOND HARP Miss Vicky Mosley 0 0 26 0 0 4 0 20.00 7.20 57.20
14 CARA SPIRIT Miss Kathryn Wilding 0 0 48.8 0 0 16 2 0.00 0.00 66.80
15 WESTSIDE DOWNING ST Miss Heidi O'brien 0 0 37.5 0 0 8 0 20.00 4.40 69.90
16 BALLYFASKIN COCO Miss Alex Herring 0 0 48 0 0 4 0 20.00 0.00 72.00
17 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 0 35.5 0 2 0 0 40.00 26.40 101.90
18 TERRYS CHOICE Mrs Holly Shann 0 0 30.8 0 0 4 0 40.00 28.80 103.60
19 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 30.3 0 0 0 5 80.00 32.00 147.30
HC LOLESCA Miss Nancy Collin 0 0 38.8 0 0 4 0 0 0 42.80
HC DAVINCI I Miss Jeanette Brakewell 0 0 25.3 0 0 0 0 0 0 25.30
R SNOW STORM II Mrs Angela Rowberry 0 0 34.8 0 0 12 10 R R R
W FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 0 29.3 0 0 20 7 W W W
W LIONESS RAMPANT Dr Rachel Liebelt 0 0 33.3 0 0 W W W
E TINKERS BOY Miss Hannah Parr 0 0 28.8 0 0 E E E
W BOND GIRL II Mrs Ally Cope 0 0 35.5 0 0 4 0 W W W
W PRIME TIME LAD Miss Lucy Hughes 0 0 W 0 0 W
E R3 BALLINVELLA JOE Ms Janice Edwards 0 0 37 0 0 0 3 E E E R3
W BRYNITHON RED CLOVER Mrs Julie Powell 0 0 W 0 0 W
E AR REX LATINUS Mrs Natasha Halliday 0 0 42.3 0 0 0 0 E E E AR
E R3 HEJ MAR LENE Miss Heidi O'neill 0 0 34.3 0 0 0 0 E E E R3
E UR CHEQUIDAM Z Miss Louise Webb 0 0 33.5 0 0 0 0 E E E UR
W PICTUS DURIAN Mrs Sarah Kranz 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.33
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 8 29 0 0 0 0 0.00 0.00 29.00
2 ARLEYS GOLDMINE Miss Abigail Clare 0 7 27.5 0 0 0 0 0.00 3.60 31.10
3 DELINSKY Miss Gemma Rees 0 6 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
4 BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 5 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
5 LORD LUCAS Miss Lucy Greenfield 0 4 33.8 0 0 0 0 0.00 0.00 33.80
6 TISRARA CHIPPISON Mr Tom Fray 0 3 34.5 0 0 0 0 0.00 4.40 38.90
7 MILL HOUSE KANN EYE Miss Kirstie Wright 0 2 32.8 0 0 8 0 0.00 0.00 40.80
8 WHOOPY PERLA Mr Steven Barker 0 0 38.5 0 0 0 3 0.00 0.80 42.30
9 MAGIC IDOL Miss Lizzy Jackson 0 0 33.3 0 0 8 0 0.00 1.20 42.50
10 GRAF PORTIA Miss Victoria Jones 0 0 29.8 0 0 0 0 20.00 0.00 49.80
11 AFON Miss Charlotte Ward 0 0 34 0 0 8 0 0.00 9.20 51.20
12 SANDLANDS MISCHIEF Miss India Richardson 0 0 37 0 0 0 0 20.00 0.00 57.00
13 CAIRNVIEW CHARLIE Mrs Philippa Heler 0 0 32.8 0 0 0 0 20.00 4.40 57.20
14 HIGHFIELD MASTER Miss Laura Williams 0 0 31.5 0 0 8 1 0.00 19.20 59.70
15 LIGHTNING LASS Mrs Helen Peel 0 0 30 0 0 8 0 20.00 13.20 71.20
16 DAVINCI DIAMOND Miss Charlotte Salisbury 0 0 35.5 0 0 16 0 20.00 2.40 73.90
17 BLUE BELL CASANOVA Miss Claire Campbell 0 0 31 0 0 12 11 20.00 13.60 87.60
18 SUNRANO Mrs Becky Knight 0 0 37.3 0 0 0 0 40.00 10.40 87.70
19 RICHMONDLEA TERENCE Miss Chloe Pearson 0 0 33 0 0 8 6 40.00 0.80 87.80
20 CASINO CHIP Miss Amy Green 0 0 35.8 0 0 4 0 40.00 19.20 99.00
21 INDIGO K VANT KETTENHEYE Z Mrs Emma Tarry 0 0 32.3 0 0 12 0 60.00 21.60 125.90
HC GERBERA Mrs Sian Davies-cooke 0 0 W 0 0 0
R ROSS JOEY Miss Georgina Reece 0 0 42 0 0 8 0 R R R
E CR SCOTS BOY Miss Heidi O'brien 0 0 36.5 0 0 E E E CR
W CHAKIRA Miss Lauren Ulyett 0 0 W 0 0 W
E R3 ALAW HAWKS CRUISE Miss Ella Stephenson 0 0 32.5 0 0 E E E R3
W EMBLA TOPNOTCH Mrs Helen P Gale 0 0 W 0 0 W
E R3 LILLY LANGTREY Mrs Nicola King-Salter 0 0 43.3 0 0 12 0 E E E R3
R SAPPHIRE NOIR Miss Emma Broughton 0 0 38 0 0 R R R
E UR CELTIC BRAVE Dr Lyle Skains 0 0 39.8 0 0 0 0 E E E UR
R FIRST CLASS MAIL Mr Louie Atkinson 0 0 31.5 0 0 4 2 R R R
Optimum XC Time - 05.33
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JONATHAN BLUE Miss Chloe Pearson 0 8 27.3 0 0 0 0 0.00 0.00 27.30
2 BARTHOLEMEW BLUNT Mrs Charlotte Czerpak 0 7 24.8 0 0 4 0 0.00 0.00 28.80
3 ARLEYS TOYBOY Miss Georgia Cathcart 0 6 25.8 0 0 4 0 0.00 0.00 29.80
4 GARRY KNIGHT Miss Victoria Jones 0 5 26.3 0 0 4 0 0.00 0.00 30.30
5 CLONFAD HIGHLAND PACINO Miss Lisa Freckingham 0 4 25 0 0 4 0 0.00 1.60 30.60
6 LYMEBROOKS MASTER RUBY Miss Rebecca Morrey 0 3 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
7 PENTARAN EASTER GOLD Miss Lisa Cadman 0 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
8 JESMOND JASMINE Mr Hugh Train 0 0 27.3 0 0 0 4 0.00 3.60 34.90
9 KNOCKANS TOM Miss Camilla Martin 0 1 34.3 0 0 0 0 0.00 0.80 35.10
10 HEJ ROOBIKKS KUBA Miss Vikki Horsfield 0 1 36.3 0 0 0 0 0.00 0.00 36.30
11 COIS LOAI KATIE Miss Lucy Jones 0 0 29.3 0 0 4 0 0.00 4.00 37.30
12 ROMEO Miss Lesley Mitton 0 0 27.3 0 0 8 0 0.00 9.20 44.50
13 CORILLO Miss Sian Phipps 0 1 41 0 2 0 0 0.00 5.20 46.20
14 IVORY RED Mr Oscar Morris 0 0 31 0 0 0 0 20.00 0.40 51.40
15 UPSALLS GEORGA Miss Danni Nicholson 0 0 33.5 0 0 0 0 20.00 0.00 53.50
16 ALDER ROOTS MR GREY Mr Paul Lander 0 0 28.5 0 0 4 8 0.00 14.00 54.50
17 ROYAL TANGO Miss Donna Aldridge 0 0 33 0 0 12 15 20.00 25.20 105.20
18 HARLEQUINS DREAM Miss Sydney Thompson 0 0 27.3 0 0 0 9 80.00 30.00 146.30
HC FADOLEIN Mr Scott Wallace 0 0 W 0 0 0
HC INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 0 0 W 0 0 0
E CAECOLLEY PARSONS POWER Mrs Rosie Williams 0 0 E 0 0 8 0 E
W KILMAINE PRIDE Miss Sophie Sellers 0 0 W 0 0 W
W SILKEN FORSURE Miss Lucy Pemberton 0 0 W 0 0 W
W FIRST CLASS LADY Mrs Gill Toogood 0 0 W 0 0 W
E UR GREY ENTERPRISE Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 28.5 0 0 4 0 E E E UR
W LEVERAGE Mrs Helen Jackson 0 0 29.5 0 0 W W W
W STARS BOY Mrs Sarah Fitton 0 0 W 0 0 W
E AR REIFALS INDEPENDENCE DAY Dr Abigail O'rourke 0 0 31.3 0 0 4 3 E E E AR
W THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 36 0 0 W W W
E LOUGHANROE MISS Miss Erin Sommerville 0 0 33.8 0 0 4 0 E E E
E MC PARCO PETE Mrs Amanda Hemming 0 0 29.3 0 0 0 0 E E E
E UR LITTLE LORD Z Miss Lucy Dennis 0 0 32.3 0 0 0 1 E E E UR
Optimum XC Time - 05.33
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FINE ARIZONA Mrs Verity Catterall 0 8 24.5 0 0 0 1 0.00 0.00 25.50
2 EDEN III Miss Abigail Unwin 0 7 28.8 0 0 0 0 0.00 1.20 30.00
3 LLWYNGWILYM FRANKIE Mrs Annie Robertson 0 6 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
4 MAX IX Miss Sydney Thompson 0 5 31.8 0 0 4 0 0.00 3.20 39.00
5 MILLER MILO Miss Amy Morris 0 4 35.5 0 0 4 0 0.00 2.80 42.30
6 MASTER CLASS TWO Mrs Joanna Bushell 0 3 33.8 0 0 8 0 0.00 1.20 43.00
7 LONEOAKSPYGMALION Miss Anna Mitchell 0 0 32.5 0 0 8 0 0.00 3.20 43.70
8 MULLAMARA ERNEST DREAM TIME Mr Harry Holmes 0 0 37 0 0 8 0 0.00 0.00 45.00
9 LANDSBROOK LAW Dr Vicki Waring 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 14.40 51.20
10 SPORTSFIELD COOKIE Miss Alice Parton 0 0 34.3 0 0 0 0 20.00 0.00 54.30
11 MILL HOUSE CARPE DIEM Miss Kirstie Wright 0 0 30.8 0 0 4 0 20.00 0.00 54.80
12 ARDLOUGHER'S PRIDE Miss Sian Bates 0 0 38 0 0 12 0 0.00 6.40 56.40
13 ELITE DIAMOND Miss Anniken Styth 0 0 35.5 0 0 0 2 0.00 24.80 62.30
14 NESSA Mr Michael Maxwell 0 0 39.8 0 0 4 0 20.00 0.00 63.80
15 KNOCKALLA HAPPINESS Miss Ella Grace Dowber 0 0 25.5 0 0 4 3 20.00 24.00 76.50
16 FRENCH CLOVER Miss Sammie Webb 0 0 36.3 0 0 4 0 20.00 16.80 77.10
17 SCOONER Miss Emmie Richmond-wood 0 0 38.8 0 0 12 0 20.00 9.60 80.40
18 CLASSICAL CS II Miss Sophie Smith 0 0 28.3 0 0 4 0 40.00 22.40 94.70
19 WARMINGTON BENFREE Miss Emma Freeman 0 0 36.3 0 0 4 0 60.00 17.20 117.50
HC SECRET BRITANNIA Mr Alex Hua Tian 0 0 W 0 0 0
HC MISERDEN ROYAL OCCASION Mr Scott Wallace 0 0 28 0 0 4 0 0 0 32.00
E CARNSDALE TOYTOWN Miss Liz Fear 0 0 36.5 0 0 4 4 E E E
W HANA Mrs Claire Tracey 0 0 34.5 0 2 4 0 W W W
W COOLARNE ECHO Miss Emma Jones 0 0 W 0 0 W
W RED HILL AIMEE Miss Rachel Hughes 0 0 W 0 0 W
W MISS TWIGGS Mrs Lisa Wootton 0 0 W 0 0 W
W SADLERS MELODY Miss Keira Fell 0 0 W 0 0 W
W JAMES B VERDE Mr Harry Moran 0 0 W 0 0 W
W MASTER FINNIGAN Miss Dannii Wilkes 0 0 34.3 0 0 12 0 W W W
E AR POYNSTOWN CHARLIE Miss Megan Rudge 0 0 32.3 0 0 4 9 E E E AR
E AR HOLME PARK KUDOS Ms Katherine Ann Smith 0 0 30.3 0 0 0 0 E E E AR
Optimum XC Time - .
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A JOHNNY'S LADY Miss Abigayle Spurrell 0 0 0 0 A
A WESTERLAKE BUTTONWEED Miss Alice Salwey 0 0 0 0 A
A ICE ORCHID Miss Zoe Hill 0 0 0 0 A
A FOXISLE RAMBO Miss Florence Butler 0 0 0 0 A
A ROSE DIAMOND Miss Matilda Allport 0 0 0 0 A
A WILLOW LEAF Dr Ali Berry 0 0 0 0 A
A AMETHYST Miss Cajsa Isgren 0 0 0 0 A
A MEIRIGS DREAM Miss Joanne Morland 0 0 0 0 A
A MATILDA BLUE MONDAY Miss Lucinda Glassbrook 0 0 0 0 A
A BALLYFORE LUISA Mr Sam Bennett 0 0 0 0 A
A SIR MONTAGUE Mrs Penny Coe 0 0 0 0 A
A RILEY II Dr Philip Dale 0 0 0 0 A
A INVITO Miss Lydia De Gioia 0 0 0 0 A
A SILVER CORLAND Miss Lauren Sproston 0 0 0 0 A
A FERODO Mr Bradley Allsopp 0 0 0 0 A
A MIDNIGHT GALAXY Mr Ben Way 0 0 0 0 A
A WHISPER XXVII Miss Madeleine Bowles 0 0 0 0 A
A GALAHAD ELM Mrs Elizabeth Albert 0 0 0 0 A
A COUNTRY RIOCA Miss Rebecca Clark 0 0 0 0 A
A MR FINNTASTIC Miss Elizabeth Parton 0 0 0 0 A
A CALCOURT RED BULL Miss Venetia Hamilton 0 0 0 0 A
A FRANK IN TOUCH Mr Mathew Maskill 0 0 0 0 A
A THE DEVIL WEARS PRADA II Miss Mouse Robinson 0 0 0 0 A
A UPTONS DELI CAROUSEL Miss Alice Salwey 0 0 0 0 A
A ISNT IT SPECIAL Mr Oliver Lofthouse 0 0 0 0 A
A DARTONS ECHO Miss Emily Collins 0 0 0 0 A
A GITANA LADY Miss Charlotte Clewlow 0 0 0 0 A
A NIADONNIE VAN DE MAATJESHOEVE Miss Olivia Wright 0 0 0 0 A
A DISCOURS D UN ROI Mrs Annabel Mccourt 0 0 0 0 A
A AMBERS ECHO Mrs Krissie Ivings 0 0 0 0 A
A JASPERS PEDAL Mrs Emma Hayton-lee 0 0 0 0 A
A FERGIES LADY Mrs Jane Yorke 0 0 0 0 A
A KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 0 0 0 0 A
A MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 0 0 0 A
A WILLOWAY COURT JESTER Miss Samantha Bebbington 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - .
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A EX MISS BOUQUET 2013 Dr Philip Dale 0 0 0 0 A
A IMPERIAL MELODY Mrs Mary Stewart 0 0 0 0 A
A RENKUM CAPITANO Mrs Stella Bunn 0 0 0 0 A
A CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 0 0 A
A LUXS ZEBEDEE Miss Carla Arthur 0 0 0 0 A
A CYNHEIDREFAWR DUSKY DAFYDD Mr Toby Roach 0 0 0 0 A
A DEUFOR DARE TO DREAM Miss Charlotte Clewlow 0 0 0 0 A
A BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 0 0 0 A
A VISION B Mr Daniel Titterton 0 0 0 0 A
A REET PETITE Miss Suzanne Higginson 0 0 0 0 A
A UCS SUBARU Miss Laura Smith 0 0 0 0 A
A GRACE III Mrs Corinne Metcalfe 0 0 0 0 A
A AMOS KEETO Miss Scarlett Scott 0 0 0 0 A
A STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 0 0 0 A
A IMPACT VI Mrs Elise Kidd 0 0 0 0 A
A CARNMORE VILLAGE Miss Faye Durman 0 0 0 0 A
A BEECHMOUNT ALFIE Mrs Nina Aldred 0 0 0 0 A
A OUR MAN FLYNN II Miss Tia Lewis 0 0 0 0 A
A COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 0 0 0 A
A HUGO HUNTING Mrs Wendy Mcgarry 0 0 0 0 A
A LADY MIANELLA Mrs Helen Davis 0 0 0 0 A
A ONE MULLIGAN Mr David Llewellyn 0 0 0 0 A
A BASIL XIV Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 0 0 A
A NOGGUS PRIDE Miss Olivia Stubbs 0 0 0 0 A
A FRANKIE III Miss Emily Phillips 0 0 0 0 A
A AMICITIA Mr Oliver Lofthouse 0 0 0 0 A
A AS YOU WILL Miss Rebecca Graham 0 0 0 0 A
A BAZAARS KAMIKAZE Miss Katie Heath 0 0 0 0 A
A ROOS DEAD RINGER Miss Sammy-jo Clare 0 0 0 0 A
A GATSBY Miss Anna Crowe 0 0 0 0 A
A FERNHILL ON TOUR Miss Jennifer Hall 0 0 0 0 A
A CLOWANCE ESTATE Miss Meghan Eaton 0 0 0 0 A
A BLACK BY THE JACK Miss Tamara Fifield 0 0 0 0 A
A EASY TIGER V Miss Isobel Stockwell 0 0 0 0 A
A IMAGE DU PRE Miss Justina Cook 0 0 0 0 A
A CARROBAUN JOSEY Mrs Laura Turford 0 0 0 0 A
A KELSTERTON COMBAT Miss Bethany Humphries 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - .

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded