Results
Event name: WARWICK HALL (2) Date: Jun 16-17 2018 Location: Warwick Hall, Carlisle, Warwick on Eden, Cumbria, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.35
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PALLASGREEN PROMISE Miss Paula Jane Holden 0 16 19 0 0 0 0 0 0 19.00
10 CINDY Mr Daniel Scott 0 2 28.3 0 0 0 0 0 7.6 35.90
11 LORTON BRAVEHEART Miss Amy Idle 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
12 DOUBLED DUCHESS Miss Nicola Rooke 0 0 33 0 0 8 0 0 0 41.00
13 ANGROVE PAINTED PROMISE Miss Kath Yuille 0 0 33.5 0 0 8 0 0 0 41.50
14 MOONMONEY Mr William Bower 0 2 36 0 0 0 0 0 6.4 42.40
15 HUNTCLIFF BLUE MYSTERY Miss Jennifer Gaskell 0 2 39.3 0 0 0 0 0 3.6 42.90
16 PRIVATE AFFAER Miss Abbie Pearson 0 0 29.5 0 0 12 0 0 2 43.50
17 CONNIE XI Miss Alice Spence 0 0 36 0 0 8 0 0 2.8 46.80
18 COOLEY OUTLAW Mr Matthew Wright 0 0 32.3 0 0 4 0 0 11.2 47.50
19 VALSFIRTH Mrs Samantha Baysal 0 0 39.8 0 0 8 0 0 4.8 52.60
2 PRF JAGUAR ELITE Mrs Lucinda Atkinson 0 14 24.8 0 0 0 0 0 1.2 26.00
20 SPRING RUBY Mrs Fiona Kerry 0 0 35.8 0 0 8 6 0 4.4 54.20
21 MILO VII Miss Heather Veitch 0 0 33.5 0 0 12 0 0 10.4 55.90
22 SIOUX DREAMCATCHER Miss Iona Landale 0 0 41.3 0 0 8 18 0 18 85.30
23 FERDI Miss Charlotte Allwood 0 0 38.5 0 0 0 0 40 26.8 105.30
3 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 0 12 25.5 0 0 0 0 0 1.6 27.10
4 DAWSONS DIAMOND Mrs Sian Davies-cooke 0 10 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
5 LORD ASTER Miss Laura Ritchie-bland 0 8 26.5 0 0 0 0 0 1.6 28.10
6 GOTT YOU J Ms Sally V Hutchinson 0 6 25.3 0 0 4 0 0 0.8 30.10
7 STATHAM BAYGO Mr Denis Matthews 0 0 29.5 0 0 4 0 0 0 33.50
8 DANNYS BEST Miss Hannah Raw 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
9 HARRISON IV Miss Morgan Kent 0 2 34.5 0 0 0 0 0 0 34.50
E AR THE ILLUSIONIST III Miss Elliott Atkinson 0 0 33.5 0 0 8 0 E E E AR
R SBT BALLINACREE Miss Alison Kennedy 0 0 36.8 0 0 R R R R R
W THUNDERBALL Mr Tom Clark 0 0 34 0 0 W W W W W
W ROKO ROCK Mr Matthew Wright 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.35
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SPRINGWIND CATWALK Miss Tayla Brooks 0 16 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
10 CENTRE FOLD BELLE Miss Rosie Alcorn 0 2 38.3 0 0 0 0 0 1.2 39.50
11 CORILLION Miss Madeline Sanderson 0 2 37 0 0 0 0 0 5.6 42.60
12 TREFNANT SATISFACTION Miss Hannah Renwick 0 0 26.8 0 0 16 0 0 0 42.80
13 TANGHAN Miss Mabel Crampton 0 0 38.8 0 0 4 0 0 0.4 43.20
14 WHEELAGOWER GUY Miss Alice Spence 0 0 40.3 0 0 4 0 0 0 44.30
15 LOLANTUS H Mrs Jennifer Bowman 0 0 26.8 0 0 0 0 20 0 46.80
16 COOLEY CRAWFORD Miss Katherine Lindsay 0 0 30 0 0 4 0 0 16 50.00
17 STAR BURST Mrs Sian Davies-cooke 0 0 36.8 0 0 4 0 0 9.6 50.40
18 SONNET TO SHANNON Miss Carole Dennis 0 0 36 0 0 8 4 0 4 52.00
19 FERNHILL FLOYD Miss Lizzie Mcfadzean 0 0 33.8 0 0 0 0 20 1.2 55.00
2 CLASS BOOZE CRUISE Mr Matthew Wright 0 14 26.5 0 0 0 0 0 1.2 27.70
20 DADDY BOY Mrs Lorna Mary Bedford 0 0 30.3 0 0 4 0 40 16.4 90.70
21 WETFURROWS WHENEVER Miss Millie Coultherd 0 0 33.3 0 0 16 9 40 6.8 105.10
3 HALCYON CRUISING LADY Miss Sara Bowe 0 12 28 0 0 0 0 0 0 28.00
4 WODKA LIME Miss Imogen Sutcliffe 0 10 32.5 0 0 0 0 0 0.4 32.90
5 TIC TOK TEDDY Miss Lucy Barker 0 8 29 0 0 4 0 0 0 33.00
6 TAKE THE MICKY Miss Corinne Molyneux 0 6 32.8 0 0 0 0 0 1.2 34.00
7 SHOWCASE Miss Leanne Graves 0 0 27.8 0 0 4 0 0 2.4 34.20
8 BALLINGOWAN CARRIE Miss Rose Macpherson 0 2 31.3 0 0 0 0 0 6.8 38.10
9 ANGEL NIGHT Miss Rose Mckie 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
E MISS DAFFY DUCK Miss Ellie Louise Wotherspoon 0 0 39 0 0 E E E E E
E WITHCOTE WARRIOR Miss Lucy Mallinson 0 0 27.8 0 0 E E E E E
HC CRIME SCENE Miss Katie Alison Stephen 0 0 31.3 0 0 W W W W HC
W CLONAKILTY DIAMOND SHADOW Miss Debbie Mcgregor 0 0 W 0 0 W W W W W
W KILBANNON BOY Mrs Lucinda Atkinson 0 0 31.5 0 0 8 0 W W W
W MISS MURPHY II Miss Rosalie Speeckaert 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.35
BE100 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PRIMITIVE LADY II Mr Harry Harding 0 16 27.3 0 0 0 0 0 0.4 27.70
10 WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 2 33.3 0 0 0 0 0 6 39.30
11 WOODVILLE AMBER Miss Jess Bell 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
12 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 2 36.3 0 0 0 0 0 5.2 41.50
13 ROWAN PRINCE Miss Tilly Conder 0 0 37 0 0 4 0 0 5.2 46.20
14 KODAK Miss Sadie Jackson 0 0 33 0 0 8 6 0 0 47.00
15 HEGGLELANE HOUSTON Mr Steven Renton 0 0 29.5 0 0 8 0 20 0 57.50
16 JACK XXIV Miss Breanne Kelso 0 0 35.5 0 0 4 0 20 4 63.50
17 NYMPHS ASCENT Mrs Rebecca Fielding 0 0 30 0 0 4 0 20 11.2 65.20
18 IVY BROWN Miss Katie King 0 0 32.3 0 0 4 0 20 10.8 67.10
19 MILL MAN Miss Charlotte Parkin 0 0 35.5 0 0 12 0 20 0 67.50
2 DUNARD RED KNIGHT Mrs Lorna Hogarth 0 14 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
20 KALLI Miss Abigail Pearse 0 0 35.5 0 0 0 0 40 10.4 85.90
21 JUST IN TIME Mrs Christine Chippendale 0 0 40.5 0 0 8 0 40 12.8 101.30
22 SAHARA BLUE Mrs Alexandra Callander 0 0 34 0 0 0 0 60 14 108.00
3 BONDRIA Miss Emma Lawrie 0 12 29 0 0 0 0 0 0 29.00
4 EDDY SPLASH Dr Erica Hockney 0 10 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 8 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
6 GOOD ENOUGH II Miss Flora Wilson 0 6 31.3 0 0 0 0 0 1.2 32.50
7 BLAINROE BINDY Mrs Yvette Harrison 0 2 32.5 0 0 0 0 0 0.8 33.30
8 LIZZIE B Miss Sarah Bartlett 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
9 BLACK HAWK DOWN Miss Emma Atkins 0 2 32.8 0 0 0 0 0 3.2 36.00
HC DARLING SUREKAN Miss Xanthe De Wesselow 0 0 29.8 0 0 0 0 0 1.2 HC
HC MISTER T II Miss Jenny Cowan 0 0 41.5 0 0 4 0 0 1.6 HC
W COOL SUNRISE Miss Stephanie Lynch 0 0 33.8 0 0 16 0 W W W
W ROBE SUMMER KNIGHT Miss Lydia Turnbull 0 0 W 0 0 W W W W W
W TROOPER NOON Mrs Abigail A Rowland 0 0 W 0 0 W W W W W
W PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.35
BE100 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ROCKTOP REBEL Mr James Sommerville 0 16 23.3 0 0 4 0 0 0 27.30
10 DREAM WOMAN Miss Jo Beattie 0 2 31.8 0 0 0 0 0 4 35.80
11 THE DOUBLE DIP Dr Ellen Singer 0 2 27.3 0 0 0 0 0 8.8 36.10
12 ROYAL WHISPER Mr Harry Harding 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
13 CASTANETTA MIRAH Ms Barbara Palmer 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0 39.80
14 FOXY SILVER LAUGHTON Miss Charlotte Belbin 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0 39.80
15 BYZANTINA FAIR Miss Christine Threlfall 0 2 39 0 0 0 0 0 2.4 41.40
16 DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 33.5 0 0 12 0 0 0 45.50
17 LUCKY XIII Mrs Kerry Armstrong 0 0 34.3 0 0 8 0 0 9.2 51.50
18 KILLAINS FLEUR Ms Kate Cartwright 0 0 38.3 0 0 12 0 0 4.8 55.10
19 CAPTAIN COURAGE Miss Vicky Murdoch 0 0 40 0 0 20 0 0 0 60.00
2 GOLDEN CHANCE REMARK Miss Xanthe De Wesselow 0 14 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
20 MISTIC FANFAERE Miss Victoria Raw 0 0 36 0 0 4 0 20 0 60.00
21 ELITA II Miss Lisanne Henderson 0 0 37.8 0 0 8 0 20 9.2 75.00
22 PRIESTOWN CLOVER Mr William Dunn 0 0 32.8 0 0 0 0 40 35.2 108.00
3 TUBBERSCANAVAN CLOVER Miss Katie Wood 0 12 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
4 MR FOX II Miss Flora Galbraith 0 10 31 0 0 0 0 0 1.6 32.60
5 TOOME NAPOLEON Miss Charlotte Sellers 0 8 34 0 0 0 0 0 0 34.00
6 GOLDIES INDIANA Mrs Nydia Chandler 0 6 30 0 0 4 0 0 0 34.00
7 TRENOUTH Miss Vanessa Hamilton 0 2 33.3 0 0 0 0 0 1.2 34.50
8 AIR ROW Z Mr Steven Renton 0 2 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
9 BE CRYSTAL CLEAR Miss Emma Wake 0 2 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
R KE DOVE GREY Miss Thiane Pohlandt 0 0 40.8 0 0 4 2 R R R
W IGERET IZIDORA Miss Eszter Schaller 0 0 31.3 0 0 4 0 W W W
W RAINTON WOODLANDER Miss Gillian Bassett 0 0 W 0 0 W W W W W
W CHATSWORTH DIAMOND Mr Ian Stark 0 0 32 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.35
BE100Open - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DUNLOUGHAN WHIRLWIND Miss Katie Alison Stephen 0 16 24 0 0 0 0 0 0 24.00
10 SOAR HILL Miss Poppy Drysdale 0 0 43 0 0 4 0 0 0 47.00
11 JENNYANYDOTS Miss Sara Bowe 0 0 36 0 0 8 0 0 12.4 56.40
12 ARDRISTAN LASS Miss Lottie Walsh 0 0 40.3 0 0 4 6 0 7.2 57.50
13 KILLOWEN ECHO Mrs Vicki struthers 0 0 32.8 0 0 8 3 20 0 63.80
2 DHI ZEUS Miss Sara Bowe 0 14 27.3 0 0 0 0 0 0.4 27.70
3 FLASH STEEL Miss Eilidh Whiteford 0 12 33.3 0 0 0 0 0 0.8 34.10
4 GUIDO MH Mr John Thornton 0 2 29.5 0 0 0 0 0 6.8 36.30
5 KILTEALY RHODES Miss Sarah Hislop 0 2 38.8 0 0 0 0 0 0 38.80
6 BEYOND GOLD Miss Daisy Job 0 0 33.5 0 0 4 0 0 2.4 39.90
7 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 2 42 0 0 0 0 0 0 42.00
8 MR PICKLES Miss April Rae 0 2 42.3 0 0 0 0 0 0 42.30
9 PERFECTLY DUN ARDEO Miss Lizzie Mcfadzean 0 0 38.8 0 0 4 0 0 2.4 45.20
E R3 DIONYSUS N Mr Euan Hammersley 0 0 31 0 0 0 0 E E E R3
E UR AUGHABEG CARNIVAL Miss Rose Mckie 0 0 29.3 0 0 4 0 E E E UR
W TAYVALE ECHO Mr Luke Burnett 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 6.08
BE80(T) - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MACCAISLEAN MOR Miss Louise Clark 0 0 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
10 BRING IT ON BAILEY Miss Ruby Cheyenne Smith 0 0 39.5 0 0 4 0 0 2.8 46.30
11 BRUNDISH NICELY DUN Miss Olivia Graham 0 0 32.3 0 0 0 0 0 14.4 46.70
12 SOMEWHERE OVER THE RAINBOW Miss Louise Mcgahan 0 0 37.5 0 0 4 0 0 6 47.50
13 ELLIE II Miss Jade Fyfe 0 0 41.5 0 0 0 0 0 6.4 47.90
14 BALLYCREEN CARYSFORT Mr Thomas Collier 0 0 40.5 0 0 4 0 0 4.4 48.90
15 TOMMY IX Miss Leah Mcluckie 0 0 35.3 0 0 0 0 0 15.2 50.50
16 MAISY V Miss Beth Ibbotson 0 0 36.8 0 0 8 0 0 8 52.80
17 ALLRIGHT Mrs Karen Macmillan 0 0 46.3 0 0 0 0 0 6.8 53.10
18 BREEZE IX Miss Zoe Burgoyne 0 0 32.3 0 0 0 0 20 1.2 53.50
19 MICKEY Miss Ellie Gallacher 0 0 36 0 0 8 0 0 14 58.00
2 ROXY VIII Miss Jenny Christie 0 0 32 0 0 0 0 0 0 32.00
20 ARMS AROUND ME Mrs Cindy J Fisher 0 0 37.3 0 0 8 0 20 1.2 66.50
21 TERRONA BAILEY Miss Catherine Hislop 0 0 38.3 0 0 12 0 20 3.2 73.50
22 FAWDON Mrs Sue Haughie 0 0 49 0 0 4 0 20 7.6 80.60
23 MILO VIII Miss Megan Laurie 0 0 45.3 0 0 0 0 40 6 91.30
24 HUGO XIV Miss Emily Murphy 0 0 34.8 0 0 8 0 60 0 102.80
25 JERONIMOS CONQUEST Miss Alice Moralee 0 0 47.3 0 0 0 0 60 38.8 146.10
26 SERENATA Mrs Jane Dean 0 0 45.8 0 0 4 0 80 33.2 163.00
3 OISIN PRANKSTER Mrs Stephanie Robson 0 0 30.8 0 0 0 0 0 1.6 32.40
4 ANAHERA Mrs Susan Terris-weir 0 0 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
5 ANNA II Miss Chloe Nixon 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
6 BRATTON TOURMALINE Ms Dawn Harrison 0 0 35.5 0 0 0 4 0 0 39.50
7 GRAIGUE PALMAN Mrs Elaine Allan 0 0 38 0 0 0 0 0 3.2 41.20
8 ATHLONE FANTASY Miss Lisa Shuttleworth 0 0 37.5 0 0 4 0 0 0 41.50
9 CALL HIM SUPERMAN Miss Andrea Marshall 0 0 39.5 0 0 4 0 0 1.2 44.70
E RACHAN WESTMINSTER ABBI Miss Jo Swanston 0 0 46 0 0 E E E E E
Optimum XC Time - 6.08
BE80(T) - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUSCIOUS LILY Miss Lottie Walsh 0 0 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
10 TRULLY TEDDY Miss Amy Bell 0 0 38 0 0 0 0 0 2.4 40.40
11 FOXY ROXY Miss Lisa Nicholson 0 0 41.3 0 0 0 0 0 0 41.30
12 NEWSHAM HERBERT Miss Becky Forster 0 0 36.3 0 0 0 0 0 8.4 44.70
13 FSH LUCKI TWISTER Miss Linden Craven 0 0 34 0 0 4 0 0 7.6 45.60
14 CROUPIER CHARM Mrs Stacy Longrigg 0 0 33.3 0 0 4 0 0 8.8 46.10
15 HIGHLAKE LAKE Miss Rose-zena White 0 0 38.8 0 0 0 0 10 0 48.80
16 RINGWOOD BOY Miss Lucy Leighton 0 0 40 0 0 4 0 0 7.2 51.20
17 NOBBER TADA Miss Emily Oakden 0 0 34 0 0 4 0 0 16.8 54.80
18 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 0 0 31 0 0 0 0 0 24.4 55.40
19 ROCHESTOWN CELTIC WARRIOR Mr Howard Pighills 0 0 30 0 0 4 0 0 22 56.00
2 ANTRIM GALAXY Mrs Tracy Carnegie 0 0 32 0 0 0 0 0 0 32.00
20 ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod 0 0 42.3 0 0 4 0 0 12 58.30
21 HARTFELL BARNEY Miss Jessica Todd 0 0 47.8 0 0 0 0 20 0 67.80
22 PLASUCHA DEL BOY 10855 Miss Rachel Gordon 0 0 31.3 0 0 16 0 20 2.4 69.70
23 LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 35.8 0 0 0 0 20 27.6 83.40
24 CONTUCCI Miss Lisa Wallace 0 0 44.3 0 0 4 0 20 16.4 84.70
3 DHI WINSTON OVERCINGES Miss Alice Orange 0 0 31 0 0 0 0 0 1.2 32.20
4 CAHER CHARLIE Dr Sarah Jane Hobbs 0 0 36.3 0 0 0 0 0 0 36.30
5 YAZMIN II Miss Francine Lawson 0 0 35 0 0 0 0 0 2 37.00
6 MIST A BIT Mr David Herron 0 0 37.3 0 0 0 0 0 0 37.30
7 HOLLYWELLS BOY Mr Hamish Peffers 0 0 38.8 0 0 0 0 0 0 38.80
8 RINGOS ARABESQUE Miss Emily Brass 0 0 28.3 0 0 4 0 0 6.8 39.10
9 WESTCEFFYL VICTOR Ms Karen Velleman 0 0 32.3 0 0 8 0 0 0 40.30
E R3 GYPSY V Miss Shona Rhodes 0 0 38 0 0 4 0 E E E R3
W MINNEAPOLIS II Miss Emily Johnston 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 6.08
BE80(T) - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HYTON RUSTIC CHARM Miss Becky Paul 0 0 21.8 0 0 0 2 0 3.6 27.40
10 MUHAMMAD ALI Miss Kelsey Mclachlan 0 0 47.5 0 0 0 0 0 0 47.50
11 LC BLAZE Miss Leah Connor 0 0 39.8 0 0 4 0 0 5.2 49.00
12 KYRA Miss Ellie Tremble 0 0 49.8 0 0 0 0 0 1.6 51.40
13 KILMAINE PRIDE Miss Sophie Sellers 0 0 28.8 0 0 12 0 0 12.8 53.60
14 LETTERLOUGH CORA Miss Lottie Walsh 0 0 44.3 0 0 8 0 0 5.6 57.90
15 BADGER VII Mr Michael Maxwell 0 0 43.5 0 0 12 0 0 4.4 59.90
16 AMORICA RUSTICANA Mrs Robyn Dunn 0 0 38.8 0 0 4 0 20 0 62.80
17 THE KETCHUP KID Mrs Caroline Shield 0 0 34.5 0 0 12 0 20 14 80.50
18 TARNSIDE GLOBETROTTER Miss Emma Simpson 0 0 42.3 0 0 0 0 0 44.4 86.70
19 MOCKBEGGAR NED Miss Verity Sellers 0 0 36.3 0 0 0 0 40 10.8 87.10
2 ACTOR Mrs Sarah Fawcett 0 0 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
3 HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 0 28.5 0 0 0 0 0 4 32.50
4 HUMDINGER HBC Miss Terri Danisevich 0 0 28.3 0 0 8 0 0 0 36.30
5 ANOTHER AVOCA Miss Clare Highfield 0 0 26.5 0 0 0 0 0 11.2 37.70
6 SILVER SATURN Mrs Samantha Runge 0 0 33.8 0 0 0 0 0 6.8 40.60
7 MULLAGH SPIRIT Miss Katie Bell 0 0 34 0 0 4 0 0 5.2 43.20
8 BALHAGARTY PERFECTION Dr Sarah Mills Brown 0 0 30.8 0 0 4 0 0 11.2 46.00
9 HILLSIDE JIM Ms Jen Cassidy 0 0 36.8 0 0 4 0 0 5.6 46.40
E SONNY Miss Joanne Thompson 0 0 42.3 0 0 8 0 E E E
E DEE JAY WELLS Ms Elizabeth Lavender 0 0 31.5 0 0 0 0 E E E
E HF MS APACHES COCO CHANEL Miss Emma Wall 0 0 36 0 0 0 0 E E E HF
E R3 HIGHERSPEN WOODSTER Miss Hannah Bradley 0 0 24.8 0 0 4 0 E E E R3
HC WESTLANDS MISS MONEY PENNY Mrs Kirsty Stark 0 0 30.3 0 0 12 0 R R HC
R GALWAY BLUE LILY Miss Lucy Adams 0 0 41.5 0 0 8 0 R R R
Optimum XC Time - 5.47
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FOREST BAY Mrs Pauline Nield 0 8 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
10 JOHNSTONS KIWI Mrs Chantelle Harris 0 0 32.3 0 0 4 1 0 0 37.30
11 WESTMINSTER RED Mr Nathan Connolly 0 0 25.5 0 0 8 0 0 4.4 37.90
12 HIGH VALLEY Mr Jack Walker 0 0 33 0 0 4 0 0 2 39.00
13 LEGGO Miss Charlotte Allwood 0 0 30.5 0 0 8 0 0 1.2 39.70
14 CUFFSTOWN VILLAGE BOY Miss Sky Otterburn 0 1 40.3 0 0 0 0 0 0 40.30
15 SOUTHGRANGE DOMINATOR Miss Harriet Bagley 0 0 29 0 0 4 2 0 6 41.00
16 BARCLAY THE BANKER Miss Lucy Barker 0 0 32.8 0 0 8 0 0 1.2 42.00
17 KIWI MAGIC NZ Miss Tamara-jane Davis 0 0 32.8 0 0 8 0 0 2 42.80
18 ENTER THE DRAGON Mrs. Jo Fox 0 0 35.3 0 0 8 0 0 0 43.30
19 EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 37.5 0 0 4 0 0 2 43.50
2 GRATINA Mr John Thornton 0 7 30.3 0 0 0 0 0 2.4 32.70
20 HOTSPURS ROYAL FLUSH Miss Rachel Philipps 0 1 38.5 0 0 0 0 0 6.4 44.90
21 BORTHWICKSHIELS FLOYD Mrs Alice Gully 0 0 30.3 0 0 8 0 0 8.8 47.10
22 CRUISE CAPTAIN Miss Suzanne Raine 0 0 31 0 0 16 0 0 1.6 48.60
23 ROCKABILLY RIOT Miss Elizabeth Walker 0 0 32.8 0 0 4 0 0 14 50.80
24 FORTLAND CLOVER Mrs Joyce Greenhorn 0 0 31.8 0 0 0 0 20 0 51.80
25 CHIEFS LOOKING GLASS Major Alan Goodenough 0 0 33.8 0 0 12 7 0 0 52.80
26 ANYA II Mrs Annie Farrimond 0 0 31.8 0 0 0 5 0 16.4 53.20
27 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 0 29.3 0 0 20 0 0 5.2 54.50
28 MATTYS LILAC Miss Samantha Howatson 0 0 34.5 0 0 0 0 20 0 54.50
29 REBEL DUCHESS Miss Lindsey Brown 0 0 44.3 0 0 8 0 0 2.4 54.70
3 MONIVEA BOY Miss Kari Dunlop 0 6 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
30 ATHLONE CHESTNUT LADY Mrs Marion Vernon 0 0 38.3 0 0 0 0 20 2.8 61.10
31 CUMBRIAN FARMER Miss Shona Murdoch 0 0 41.3 0 0 20 0 0 0 61.30
32 BLACK PEPPER Miss Emily Armitage 0 0 40.5 0 0 4 0 0 18.4 62.90
33 EX BONHEUR 2009 Miss Yasmin Hodgson 0 0 44 0 0 16 6 0 2.4 68.40
34 FOXY LAD Miss Ruby Todd 0 0 37 0 0 12 19 0 11.6 79.60
4 COOL KANGAROO Miss Daisy Job 0 5 29.3 0 0 4 0 0 0 33.30
5 MISS LUCKY CAVALIER Miss Henny Cooper 0 4 29.5 0 0 0 0 0 4 33.50
6 DEACON QUE Miss Becky Paul 0 3 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
7 BURNLEA SEA SAFARI Miss Sian Routledge 0 2 29.5 0 0 4 0 0 0.4 33.90
8 RAFFE Miss Katie Macdonell 0 2 27.8 0 0 4 0 0 4.4 36.20
9 MY NOBLE VALENTINE Miss Ricki Riley 0 2 26 0 0 4 1 0 6 37.00
E LISNAUGHT BEEZIES IMP Mrs Emma Holt 0 0 35.8 0 0 12 0 E E E
E BADGER HILL SHADOW Miss Olivia Stratford 0 0 33.8 0 0 E E E E E
R MOREPARK KINGDOM Mr Simon Thomas 0 0 33.3 0 0 8 3 R R R
W IPW MASTER CHARLIE Miss Bronagh Daly 0 0 34 0 0 W W W W W
W BARON BRAEBOURNE Mr Kane Phillips 0 0 W 0 0 W W W W W
W SECRET AFFAER VII Mrs Sarah Clark 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.47
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 8 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
10 DIRECT DISTRACTION Mrs Helen Mitchell-hunter 0 0 30 0 0 4 0 0 4 38.00
11 BIRKHILL BRONWEN Mrs. Jo Fox 0 1 32.5 0 0 0 0 0 8.4 40.90
12 RS FELLEDGE QUINN Miss Holly Charlton 0 0 34.5 0 0 4 5 0 0 43.50
13 STATESMAN VIVENDI Miss Venetia Thompson 0 0 35.8 0 0 4 0 0 6.4 46.20
14 KING OF THE MILL II Mr Mark Baker 0 0 33 0 0 8 0 0 7.2 48.20
15 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Honor Scott 0 1 46.5 0 0 0 0 0 4.8 51.30
16 FLORENCE VIII Dr Mandy Peffers 0 0 31.5 0 0 0 0 20 0 51.50
17 LGS LITTLE LEGEND Mrs Kirsty Hogg 0 0 28.3 0 0 4 0 20 0 52.30
18 LIKE A PUZZLE Miss Signe Riddell 0 0 35.8 0 0 12 2 0 3.6 53.40
19 HESKETH BANK Miss Alison Frary 0 0 40.8 0 0 4 4 0 5.6 54.40
2 RYEHILL PRINCE SAMUEL Ms Rhona Smith 0 7 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
20 HANDY ANDY Miss Jodie Caig 0 0 39.8 0 0 12 2 0 1.2 55.00
21 BILLY CASTILLO Mrs Gabriela Baxter 0 0 31 0 0 0 0 20 5.2 56.20
22 SHOWGIRL V Miss Charis Knipe 0 0 37 0 0 8 0 0 12 57.00
23 VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 0 36 0 0 4 0 20 0.4 60.40
24 KILDROMIN CHAMP Miss Lucy Barker 0 0 34.8 0 0 16 10 0 0 60.80
25 PRIVATE COLLECTOR Mrs Eve Gray 0 0 37 0 0 4 0 20 0 61.00
26 SEECHAUN BOY Miss Hannah Sykes 0 0 34 0 0 8 0 20 1.6 63.60
27 CVS BEL VAN LIEFDE Mrs Penny Spicer 0 0 36.3 0 0 20 5 20 5.6 86.90
3 ARDFIELD CAPTAIN Mrs Dawn Hollinshead 0 6 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
4 MOUNT BATTEN Miss Claire Light 0 5 30 0 0 4 0 0 0.8 34.80
5 COOL KLIPSPRINGER Mrs Delia Job 0 4 29.3 0 0 4 0 0 1.6 34.90
6 AFTER THE BEAT Miss Grace Lumley 0 3 35 0 0 0 0 0 0 35.00
7 HILLSIDE PRESIDENT Miss Henny Cooper 0 2 32 0 0 4 0 0 0 36.00
8 DUNKERRIN PANDORA Miss Henny Cooper 0 2 34.8 0 0 0 0 0 2 36.80
9 DANNY MURPHY Miss Jodie Gray 0 2 37 0 0 0 0 0 0 37.00
E GALLEONS WAY Miss Lorna McElhaney 0 0 35 0 0 0 0 E E E
E JOY V HOF TER BOLLE Z Mrs Julia Mulligan 0 0 37.5 0 0 E E E E E
E AR ALBERN MOON BUZZ Miss Florence Butler 0 0 32.3 0 0 16 15 E E E AR
E R3 KIRKTON COURTNEY Miss Laura Mitchell 0 0 37.5 0 0 0 0 E E E R3
HC MILL FLOWER Mr Simon Middleton 0 0 32.5 0 0 0 0 0 7.6 HC
HC ARCTIC MOUSE Miss Erin Coughlan 0 0 27.8 0 0 0 0 0 3.2 HC
HC GARTHFACH VEX Miss Sara Bowe 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 HC
HC LITTLE JOE III Miss Jessica McKie 0 0 39.3 0 0 0 1 0 4.4 HC
W SIR OLIVER III Miss Nina Clark 0 0 W 0 0 W W W W W
W CAHERADOO EMMA Miss Sarah Hislop 0 0 W 0 0 W W W W W
W DHI WIZ KID Miss Tamara-jane Davis 0 0 W 0 0 W W W W W
W RIMILLIS BOY Miss Abigail Short 0 0 36.5 0 0 12 0 W W W
Optimum XC Time - 5.47
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HOLMSIDE RED ACE Miss Amy Auld 0 8 26 0 0 0 0 0 1.2 27.20
10 COPPERHALL SONNY Miss Dawn Walton 0 0 33.5 0 0 4 0 0 4.4 41.90
11 MANAKIN Mrs Fiona Michaelides 0 0 34 0 0 4 0 0 5.6 43.60
12 HILLTOWER TINKERBELLE Mrs Susan Lawrie 0 0 33.8 0 0 8 0 0 2 43.80
13 SAM V Miss Daisy Hollister 0 0 35 0 0 4 0 0 8 47.00
14 RAMIRO MASTER B Miss Gabrielle Riddell 0 0 37.5 0 0 4 0 0 8.8 50.30
15 ROOKINS DANNY Mrs Deborah Hogg 0 0 37.8 0 0 4 0 0 8.8 50.60
16 SHIVALRIC Miss Joanna Richards 0 1 34.8 0 0 0 0 0 16 50.80
17 CLINTON VAN STAL ROMANO Miss Kelly Mitchell 0 0 31.5 0 0 0 0 20 0.4 51.90
18 BARNEY XVII Mr Thomas Collier 0 0 31.3 0 0 8 0 20 0.4 59.70
19 MEGAN TWO Miss Vibeke Loberg 0 0 39.8 0 0 0 0 20 0 59.80
2 ERNIE THE MILKMAN Miss Rebecca Mann 0 7 29 0 0 0 0 0 2.4 31.40
20 CASTLETOWN KING Miss Lucy Bailey 0 0 37.3 0 0 0 0 20 7.2 64.50
21 AVALON VI Miss Claire Knoery 0 0 49.5 0 0 12 0 0 8.4 69.90
22 URLANMORE SPECIAL Mrs Amanda Burn 0 0 37.8 0 0 8 0 20 7.2 73.00
23 CARRICKATEE LAD Mrs Miska Mascall 0 0 40.3 0 0 16 0 20 11.6 87.90
3 DERBY DUKE Mr Paul Lander 0 6 29.3 0 0 0 0 0 2.4 31.70
4 BORTHWICKSHIELS STEELAWAY Miss Lettie Wareing 0 5 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
5 BONBON ROUGE Miss Kirsty Cordner 0 4 28.8 0 0 0 0 0 3.2 32.00
6 VERMOUNT EARL Miss Libby Gallon 0 3 28.3 0 0 4 0 0 3.2 35.50
7 SOMETHING GOLD II Miss Sarah Bartlett 0 0 30.3 0 0 4 0 0 2 36.30
8 ALWEN DEWIN Miss Hollie Airey 0 0 32.3 0 0 4 0 0 3.2 39.50
9 FERRO STAR Miss Giorgia Burns 0 0 30 0 0 8 0 0 2.8 40.80
E PRIMITIVES HOPE Mr Harry Harding 0 0 45.3 0 0 E E E E E
E UR KNOCKNACREE BENTLEY Miss Linda Faulks 0 0 31.5 0 0 0 0 E E E UR
Optimum XC Time - 5.47
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHEROKEE BRAVE Miss Natalie Ireland 0 8 18.8 0 0 4 0 0 0 22.80
10 RAMIROS LITTLE LANCELOT Miss Emily Macfarlane 0 1 34 0 0 0 0 0 0 34.00
11 CEDARMOUNT CAVALIER Miss Grace Cooper 0 0 29.3 0 0 4 0 0 0.8 34.10
12 BELLES BAY SUPREME Miss Joanne Forster 0 0 27.8 0 0 8 0 0 0 35.80
13 TREMARL DARK HORSE Mrs Sian Davies-cooke 0 0 28 0 0 8 0 0 0 36.00
14 DENOUNCE THE KYTE Mr Harry Harding 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
15 EX NONA Miss Gemma Barker 0 1 35.3 0 0 0 0 0 1.6 36.90
16 ALLANAGH QUELLISSIMA Miss Mary Richardson 0 1 34.8 0 0 0 0 0 2.4 37.20
17 KS JAZZ Miss Alicia Newing 0 1 37.8 0 0 0 0 0 0 37.80
18 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 0 31.5 0 0 4 0 0 3.6 39.10
19 SYVAGERGARDS SASCHA Miss Anna Hope Johnstone 0 1 35 0 0 0 0 0 5.6 40.60
2 BELLINDENE RHUARIDH Miss Jenny Christie 0 7 22 0 0 0 0 0 0.8 22.80
20 DERRYLACKEY FIONN Ms Catherine Shotton 0 0 31.8 0 0 4 0 0 6.8 42.60
21 GOODLUCK Miss Amy Dixon 0 0 35 0 0 8 0 0 0 43.00
22 MANFRED MAN Mr Finlay Marsden 0 1 36.8 0 0 0 0 0 6.4 43.20
23 THIEF OF HEARTS Miss Lisa Smith 0 0 35.8 0 0 8 0 0 0 43.80
24 WILLIAM XXII Miss Claire Hirst 0 1 32.5 0 0 0 0 0 11.6 44.10
25 JACOBITE LEGEND Miss Clare Highfield 0 0 32.5 0 0 12 0 0 0.4 44.90
26 MARISCA II Miss Cara May Riley 0 0 32 0 0 4 0 0 9.2 45.20
27 ROCKY XI Miss Molly Morris 0 0 36.5 0 0 12 0 0 0 48.50
28 GOLDEN FUTURE Miss Susie White 0 0 35 0 0 12 0 0 2 49.00
29 CHEWBACCA IV Miss Katie-beth Everitt 0 0 35.5 0 0 4 0 20 0 59.50
3 COOLAMBER DASH Miss Amy Auld 0 6 27 0 0 0 0 0 1.2 28.20
30 BOLANEY BOY Miss Ava Marsden 0 0 39.5 0 0 12 3 0 8.8 63.30
31 KIRTLE PANZER Mrs Suzanne Yeend 0 0 33.8 0 0 8 0 20 4.8 66.60
4 RUBY RED II Miss Claire Light 0 5 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
5 TARMON TRAVIS Miss Molly Selby 0 4 22 0 0 8 0 0 0 30.00
6 WINSTON XX Miss Grace Botterell 0 3 26.5 0 0 0 0 0 4 30.50
7 LOCKINGE BERTIE Miss Isobel Mactaggart 0 2 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
8 THE EXMOOR PONY Ms Lucy Cowan 0 0 26.5 0 0 4 0 0 2.4 32.90
9 DUNBOG INTUITION Mr James Oakden 0 0 25.3 0 0 4 0 0 4.4 33.70
W GREGALE Miss Emily Johnston 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.47
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LICKEEN RYAN Miss Amber-lily Graham 0 8 25.5 0 0 0 0 0 0 25.50
10 MOSSIES WELL Miss Rowan Henderson 0 1 35.3 0 0 0 0 0 1.6 36.90
11 SORRELCOURT ICONS ILLUSION Miss Katie Rutter 0 0 30 0 0 8 0 0 0 38.00
12 BENTLEY Ms Jane Bolser 0 1 32.8 0 0 0 0 0 5.6 38.40
13 PENTARAN NEW TRICKS Mrs Deborah Smith 0 1 34.5 0 0 0 0 0 4 38.50
14 MADGES LANE SIR Ms Sue Doughty 0 0 35 0 0 4 0 0 0 39.00
15 LOVELY LADY II Miss Claire Light 0 0 32 0 0 8 1 0 0 41.00
16 THE KERRYMAN II Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 1 39.8 0 0 0 0 0 1.6 41.40
17 LEANES ROCK THE NIGHT Miss Sarah Chapman 0 0 34 0 0 4 0 0 4 42.00
18 CROFT ALLURE Miss Amy Brown 0 0 30 0 0 8 0 0 6.4 44.40
19 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 0 41 0 0 4 0 0 0.4 45.40
2 TOUCHDOWN BILLY Miss Holly Stevenson 0 7 25.5 0 0 0 0 0 0 25.50
20 CROSSTOWN SIR LANCELOT Miss Caroline Bateson 0 1 42 0 0 0 0 0 4 46.00
21 JAKKIFOO Miss Samantha Wake 0 1 41.3 0 0 0 0 0 8 49.30
22 GRAZIA STRAORDINARIA Miss Rebecca Chrisp 0 0 39.8 0 0 4 0 0 5.6 49.40
23 MURPHY XVIII Mrs Erin Macleod 0 0 37.3 0 0 4 0 0 9.2 50.50
24 CONSIDER IT DUN III Miss Ella Koole 0 1 39 0 0 0 0 0 12.4 51.40
25 GOODHEYS CAROUSEL Miss Jessica Chapman 0 0 36 0 0 0 0 20 0 56.00
26 DRAGON DU CLOS Mr Cameron Kerr 0 0 39.8 0 0 8 0 20 5.2 73.00
27 INCOGNITO V Mr Steven Renton 0 0 35 0 0 8 0 40 0 83.00
28 SHADOW MOUNTAIN II Mrs Sarah Chambers 0 0 37.8 0 0 8 0 40 2 87.80
29 GHILLI GO LIGHTLY Mrs Claire Mcnay 0 0 31.5 0 0 4 0 60 6 101.50
3 BALLYDONAH REBEL Miss Jessica Murray 0 6 27 0 0 0 0 0 0 27.00
30 LOUGHNATOUSA KYLIE Mr William Bailey 0 0 35 0 0 4 0 60 8 107.00
4 FINN VII Miss Kate Pattinson 0 5 28 0 0 0 0 0 3.2 31.20
5 MR FINNTASTIC Miss Elizabeth Parton 0 4 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
6 BALLYRIC Miss Anna Lancashire 0 3 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
7 MYSTERY MAN Miss Rosie Brickell 0 2 23.3 0 0 4 0 0 7.6 34.90
8 BENVARDEN MUSKIE Miss Kelly Norman 0 2 36 0 0 0 0 0 0 36.00
9 GOULANE SWATCHEY BOY Miss Beckie Cordner 0 0 32.8 0 0 4 0 0 0 36.80
E UR MISS BOOMRELLA Miss Laura Alice Evans 0 0 36.5 0 0 4 0 E E E UR
W MOYCULLEN SYLVIA Miss Caitlin Cox 0 0 33 0 0 W W W W W
W FLOAT VAN TWELVE OAKS Miss Chloe Hagan 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.47
BE90Open - Section N1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FOR VEHLAGE Miss Rio Hall 0 8 24.3 0 0 0 0 0 0 24.30
2 DRAKES DRUM II Mrs Francesca Richardson 0 7 26 0 0 0 0 0 0 26.00
3 LOUGHNATOUSA EDWARD Dr Louise Forty 0 6 31 0 0 0 0 0 3.2 34.20
4 CASTELLA Miss Ruth Farnsworth 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0.4 35.20
5 TIMELESS QUALITY Miss Bridget Duff 0 0 41.8 0 0 4 0 0 0.4 46.20
6 CHILLIE-DIP Mr Duncan Mcfadyen 0 0 41 0 0 4 0 0 8 53.00
7 KENMARE BAY Miss Nicola Cockburn 0 0 39.5 0 0 8 0 0 17.2 64.70
Optimum XC Time - 5.23
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PARTY POP Mrs Carrie Byrom 6 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
10 DIAMOND PIPPIN Miss Lauren Botterell 0 0 29.5 0 0 8 0 0 0 37.50
11 FRANCESCA DU DOMAINE R Mr Tyler Cassells 0 0 31.5 0 0 8 0 0 0 39.50
12 MONEY TRAIN II Mr Luke Burnett 1 39.5 0 0 0 0 0 0 39.50
13 CRIMEWATCH Miss Chloe Bell 0 0 35 0 0 4 0 0 0.8 39.80
14 HIGHWAY II Miss Bella Innes Ker 0 0 28 0 0 4 0 0 9.2 41.20
15 MOUNTHOPES ANGEL Mr Jack Donaldson 0 0 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
16 LULANDA Ms Anne Tattersall 1 35.8 0 0 0 0 0 7.2 43.00
17 HHS EYES ONLY Miss Rose Macpherson 1 31.8 0 0 0 0 0 14 45.80
18 DUTCH JEWEL BS Mrs Andrea Spence 0 0 32.5 0 0 8 0 0 10.8 51.30
19 OODA LOOP Miss Amy Wybergh 0 0 29.8 0 0 0 0 20 4 53.80
2 MACGREGORS COOLEY Mr Wills Oakden 5 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
20 HA PENNY BRIDGE Miss Nicola Rooke 0 0 35 0 0 4 0 0 15.6 54.60
21 BALLYNOECASTLE LYRIA Miss Laura Landale 1 40.5 0 0 0 0 0 18.8 59.30
22 TRETHERN Miss Lucy Grindal 0 0 32.5 0 0 4 0 20 4.8 61.30
23 SEACORAL Miss Dona Williams 0 0 40.8 0 0 4 0 20 0 64.80
24 KILLAWALLA CHESTER Miss Sophie Mcdearmid 0 0 33.3 0 0 0 0 20 16 69.30
3 CRUMLINPARK GENIE Miss Jessica McKie 4 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
4 BURNLEA OVERBOARD Mrs Tanya Buckingham-lloyd 3 30.3 0 0 0 0 0 3.2 33.50
5 FINNIGANS GOLD Ms Elise Bradley 2 30.5 0 0 4 0 0 0 34.50
6 JE TAIME FANDANGO Miss Mary Pearson 1 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
7 POLISHED CLASS Miss Maddie Oliver 0 0 30.5 0 0 4 0 0 2 36.50
8 KILIMAZING QUARTZ Mr Freddie Fawcett 0 0 32.8 0 0 4 0 0 0.4 37.20
9 GRAFIX Mr Daniel Scott 1 37.3 0 0 0 0 0 0 37.30
E R3 JULIEN Miss Helen Berry 0 0 30.5 0 0 4 0 E E E R3
E R3 DARK DIAMOND II Miss Rosalie Speeckaert 0 0 32.3 0 0 8 0 E E E R3
E UR HIGH TIME V Mr Steven Renton 0 0 30.3 0 0 0 0 E E E UR
W JACK BLUE Miss Lily Dickinson 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BOLD IMPULSE Miss Penny Lawn 6 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
10 CITY OF ROME Miss Victoria Smith 0 0 38 0 0 4 0 0 0 42.00
11 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 27.5 0 0 16 0 0 0 43.50
12 GUIDARO Miss Bella Innes Ker 0 0 33.5 0 0 4 0 0 10 47.50
13 ROCKHILL ROCK AND ROLL Mrs Rebecca Robb 0 0 34.3 0 0 12 0 0 2 48.30
14 BEJEWEL Mr James Adams 0 0 30.8 0 0 8 0 0 10 48.80
15 ZORKIN Miss Grace Congreve 0 0 40.3 0 0 8 0 0 2 50.30
16 ETTRICK LILLY Mr James Oakden 0 0 32.8 0 0 4 0 0 14.8 51.60
17 HIGHLIGHT K Mrs Jennifer Bowman 0 0 28.3 0 0 0 0 20 3.6 51.90
18 MAGIC RIVER Mr Peter Laidlaw 0 0 37.3 0 0 4 0 0 12 53.30
19 WATACHANCE Miss Molly Phillips 0 0 35.8 0 0 16 0 0 4.4 56.20
2 FELDA Miss Morgan Kent 5 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
20 SMOOTH OPERATOR IV Mr Matthew Owen 0 0 34.5 0 0 4 0 20 0 58.50
21 CAVALIER CANDY FLOSS Miss Dawn Eddie 0 0 39.8 0 0 0 0 20 7.2 67.00
22 DIARADOS CHEEKY BOY Mr Wills Oakden 0 0 31 0 0 0 0 20 16 67.00
23 DON PERRIER Miss Sarah Clark 0 0 42.3 0 0 20 0 20 20.8 103.10
24 HTS HOBSON DEE Miss Laura Ritchie-bland 0 0 37.8 0 0 8 0 40 35.2 121.00
3 COOLEY CARNEYHAUGH Miss Emily Parker 4 33.8 0 0 0 0 0 1.2 35.00
4 EDOUARD VAN HET CABERNHOL Mr Stephen Rankin 3 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
5 EDISON NJ Miss Carole Dennis 2 36 0 0 0 0 0 0 36.00
6 MYCATHLLY ZILANDO IMAGE Miss Jennifer Gaskell 1 34.8 0 0 0 0 0 1.2 36.00
7 STONEHAVENS REDROCK Mrs Kirsty Hogg 1 38.5 0 0 0 0 0 0 38.50
8 THATSMYLOT Mr Daniel Scott 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
9 QUINARA Mr James Adams 1 37.3 0 0 0 0 0 4 41.30
E UR CELTIC SILVER DREAM Mrs Kelly Cain 0 0 40.3 0 0 4 0 E E E UR
W CASPER Z Miss Eilidh Macaulay 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COVER GIRL COOLEY Miss Emily Parker 6 29 0 0 0 0 0 0 29.00
10 MILLIES LAW Mr Steven Renton 1 41.3 0 0 0 0 0 0 41.30
11 LANGARTH MORGAN LE FAYE Miss Rebecca Patricia Baggs 0 0 40.3 0 0 4 0 0 0 44.30
12 KILIMAZING TOPAZ Miss Jemima Fawcett 1 45.3 0 0 0 0 0 0 45.30
13 LISBOY BUACHAILL Miss Brianna Tweddall 1 43.3 0 0 0 0 0 2.4 45.70
14 WALL STREET Miss Elizabeth Walker 0 0 42 0 0 4 0 0 0 46.00
15 EYE OF THE TIGER Miss Penny Lawn 1 34.3 0 0 0 0 0 14.8 49.10
16 BURLEA BATTLESHIP Mrs Tanya Buckingham-lloyd 1 38.5 0 0 0 0 0 10.8 49.30
17 BILLY ALLSTAR Mr Phil Brown 0 0 34.5 0 0 8 0 0 7.6 50.10
18 CUFFESGRANGE COOLEY Mrs Katherine Hague 1 39.3 0 0 0 0 0 14.8 54.10
19 HERACLES Miss Alysa Spittle 0 0 30.8 0 0 0 0 20 13.2 64.00
2 WIDLAKE BARBIE BLUE Miss Taylor Stewart 5 28.8 0 0 0 0 0 0.4 29.20
20 DJANGO III Miss Rosie Alcorn 0 0 46.5 0 0 8 0 0 10 64.50
21 CARNEYHAUGH HARMONY Mr James Oakden 0 0 24 0 0 16 0 0 27.6 67.60
22 CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 0 33.3 0 0 16 0 20 0 69.30
23 CARRICK DIAMOND WARRIOR Mr Daniel Scott 0 0 37 0 0 8 0 20 8.4 73.40
24 LAWFULL DILEMMA Miss Allana Wilson 0 0 41 0 0 4 0 20 10.8 75.80
25 VORECKY SILVER Miss Hannah Mcgarr 0 0 42.5 0 0 12 2 40 26.8 123.30
3 COOLEY CADBURY Mr Wills Oakden 4 28.3 0 0 4 0 0 1.2 33.50
4 KEC PIXXIE Miss Morven Pringle 3 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
5 FERNHILL INSPECTOR Mr Wills Oakden 2 25 0 0 0 0 0 10.4 35.40
6 DARKWOOD PERI Miss Emily Galbraith 1 33.3 0 0 0 0 0 2.8 36.10
7 MCL PREMIER ROYALE Miss Rachel Gordon 1 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
8 OAK WOOD BUNNY Miss Amelia Hattersley 1 38 0 0 0 0 0 0.4 38.40
9 PB GINGER NINJA Mr Shaun Malpass 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
E LONGMOOR LAD Miss Clare Guest 0 0 25 0 0 4 0 E E E
R ESI FALSTERBO Miss Laura Ritchie-bland 0 0 35.3 0 0 4 0 R R R
R HESPO Mrs Carrie Skelton 0 0 30 0 0 R R R R R
W SUPERIOR SOUND Miss Katie Alison Stephen 0 0 30.8 0 0 20 0 W W W
Optimum XC Time - 5.23
NRF - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COOLEY OFFSHORE Miss Emily Parker 6 36.1 0 0 0 0 0 0 36.10
2 STRIDING EDGE Mr Mark Davidson 5 37.3 0 0 0 0 0 0 37.30
3 DENVER IV Mrs Rebecca Glasson 4 32.1 0 0 4 0 0 2.4 38.50
4 J ADORE SALSA Mr Tyler Cassells 0 0 37.5 0 0 4 0 0 0 41.50
5 ERBENTICO VB Miss Sara Bowe 0 0 30.5 0 0 8 0 0 3.2 41.70
6 SOMETHING CLASSICAL Mr Daniel Scott 0 0 33.9 0 0 12 0 0 0 45.90
7 OZINOCCO Miss Laura Mitchell 0 0 40 0 0 20 0 0 0 60.00
8 PROSPERO IV Miss Nina Smith 0 0 49.1 0 0 20 9 0 1.2 79.30
R MY ZENYATTA Mrs Lucinda Atkinson 0 0 30 0 0 4 0 R R R
W MONBEG MAXIMUS Mr Matthew Wright 0 0 39.6 0 0 8 0 W W W
Optimum XC Time - 5.23
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SPRINGTIME JAZZ Mrs Sam Arthur-Magennis 6 30 0 0 0 0 0 0 30.00
10 SURELY VALENTINE Miss Rebecca Rowell 0 0 37.5 0 0 8 3 0 1.6 50.10
11 CHEZET Miss Nicola Rooke 0 0 38.8 0 0 4 0 0 16.4 59.20
12 DSH LUCKEY TOWN Miss Jennifer Stead 1 45.8 0 0 0 0 0 20.4 66.20
13 MOHILL PIZZICATO Miss Emma Whitaker 0 0 41.5 0 0 0 0 20 7.6 69.10
14 FORTUNUS Miss Jennifer Stead 0 0 34.5 0 0 12 0 20 25.6 92.10
2 CURRABAWN MINX Mr Tyler Cassells 5 31 0 0 0 0 0 0.4 31.40
3 EASY FEELINGS Mr William Bower 4 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
4 ROSSES CAPTAIN Miss Bella Innes Ker 3 27 0 0 0 0 0 6.4 33.40
5 JAVAS SPICE Miss Chloe Bell 1 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
6 DELAIA Mr John Thornton 1 31.8 0 0 0 0 0 5.6 37.40
7 BASIL JINKS Miss Anna Chapman 1 31.5 0 0 0 0 0 7.2 38.70
8 DREWMAIN STAR ATTRACTION Miss Jessica Walton 0 0 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
9 JIGSAW CAVALIER Miss Sarah Moorhouse 1 40.5 0 0 0 0 0 2 42.50
E R3 THEMIS DU MANOIR Miss Elizabeth Allen 0 0 40.8 0 0 4 0 E E E R3
W TARTAN CHILL Miss Katie Alison Stephen 0 0 38 0 0 W W W W W
W FLEETING MEETING Miss Kate Barclay 0 0 W 0 0 W W W W W
W AARAGON Mrs Lindsay Middleton 0 0 29.5 0 0 0 0 W W W
W HILLARY VD BISSCHOP Mr Wills Oakden 0 0 25.3 0 0 W W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded