Results
Event name: WESTON PARK (2) Date: Oct 12-13 2019 Location: Weston Park, Shifnal, Shropshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.53
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A VOIGHTS ANKY PANKY Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A GRIFFORD PILGRIM Miss Lucy Ormrod 0 0 0 0 A
A GORDANSFIELD ICICLE Mr Alex Smith 0 0 0 0 A
A ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 0 0 0 A
A COOLEY FOXTROT Mr Andrew Downes 0 0 0 0 A
A RV OLIE Dr Hannah Cliffe 0 0 0 0 A
A MAGIC CIRCLE II Miss Katy Holman 0 0 0 0 A
A HAPPY AS LARI Mrs Jo Holding 0 0 0 0 A
A FORTUNITA Miss Lizzie Doolittle 0 0 0 0 A
A WHOOPY PERLA Mr Steven Barker 0 0 0 0 A
A DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 0 0 0 A
A DEADLY MOVE Miss Emily Philp 0 0 0 0 A
A STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 0 0 0 A
A G STAR II Miss Georgina Blackshaw 0 0 0 0 A
A MILWAUKEE 8 Miss Tiana Coudray 0 0 0 0 A
A ARCTIC SNOWCAT Miss Sophie Barlow 0 0 0 0 A
A RETYN FLASH HARRY Miss Emily Dove 0 0 0 0 A
A STERNKOENIE LEILA Miss Sophie Wilson 0 0 0 0 A
A CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 0 0 A
A SILKEN BREW Miss Emily Yeomans 0 0 0 0 A
A BALLY FLAPJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 0 0 A
A OVERTON TILANA'S GOLD Miss Claire Deuten 0 0 0 0 A
A BLUE RIVER III Miss Abby Corlett 0 0 0 0 A
A JAGUAR LAW Mr Andrew Downes 0 0 0 0 A
A DOLLEY SECRET Mr Arthur Pottier 0 0 0 0 A
A SHAMROCK LADY Miss Sarah Healing 0 0 0 0 A
A UNNAMED II Mr Will van Ufford 0 0 0 0 A
A STRANDHILL BOY Mr Fred Powell 0 0 0 0 A
A CAMORKUS Mrs Rachel Curtis 0 0 0 0 A
A GARRYBRITT MURPHY Miss Abby Todd 0 0 0 0 A
A MOTLEY CREW Miss Clara Edwards 0 0 0 0 A
A ARMANI V Miss Victoria Wilson 0 0 0 0 A
A DIAMOND CARTIER Miss Rebecca Fenton 0 0 0 0 A
A PSH HAPPY DAYS Miss Aimee Penny 0 0 0 0 A
A AFON Miss Charlotte Ward 0 0 0 0 A
A MY WELCOME REBEL Miss Myfanwy Powell 0 0 0 0 A
A MILTOWN DAISY Miss Lottie Jones 0 0 0 0 A
A RASTAMAN Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A GREDINGTON GRAFFITI Mr Arthur Duffort 0 0 0 0 A
A LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 0 0 0 A
A HARLEQUIN KING Miss Stephie Bevan 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.53
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A JEEVES II Miss Abi Connor 0 0 0 0 A
A CABARET Miss Tiana Coudray 0 0 0 0 A
A KNOCKANS TOM Miss Camilla Martin 0 0 0 0 A
A SIR EUROMAN Miss Abi Wallis Castle 0 0 0 0 A
A SHIRSHEEN OSCAR Mr Will van Ufford 0 0 0 0 A
A JACARDO Mr Andrew Downes 0 0 0 0 A
A WIDLAKE URKELS LAD Miss Tamara Pickstock 0 0 0 0 A
A LISMULLADUFF CRUISE Miss Laura Williams 0 0 0 0 A
A AMETHYST Miss Cajsa Isgren 0 0 0 0 A
A BOLACREEN LAD Mr Jack Leese 0 0 0 0 A
A PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 0 0 0 A
A HUGO XII Miss Pippa Royle 0 0 0 0 A
A LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 0 0 A
A SPRINGWIND BALOU Mr Arthur Duffort 0 0 0 0 A
A QUARRYFIELD VINTAGE Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A MOHURRY GER Mrs Sara Hunter 0 0 0 0 A
A GORTMORE EMERALD CLOVER Mr Andrew Downes 0 0 0 0 A
A THE SECRET WEAPON II Miss Eleanor Spelman 0 0 0 0 A
A CUSHLAS REVIRO Mr Oliver Lofthouse 0 0 0 0 A
A SUSPICIOUS MIND Mrs Lucy Bexon 0 0 0 0 A
A UNNAMED (SLIPPER) Miss Emily Philp 0 0 0 0 A
A KNOCKMORE ROCK Miss Ffion Robinson 0 0 0 0 A
A LITTLE LORD Z Miss Lucy Dennis 0 0 0 0 A
A HOPES AND DREAMS Miss Kate Moss 0 0 0 0 A
A BRIANS BEST Miss Bethany Humphries 0 0 0 0 A
A LOUGHEHOE NORA Mrs Penny Corbett 0 0 0 0 A
A DALDO Miss Lindsay Morton 0 0 0 0 A
A EMPERORS WARRIOR Mr Josh Haynes 0 0 0 0 A
A THE NIGHT KING Miss Meg Davies 0 0 0 0 A
A BIZZY LIZZY III Miss Elizabeth Thomas 0 0 0 0 A
A NIGHTS ON BROADWAY Miss Phoebe Cashmore 0 0 0 0 A
A BLEWIT Mr Jon Kirby 0 0 0 0 A
A SHANNONDALE SHERLOCK Miss Tina Canton 0 0 0 0 A
A BUGSY VI Miss Niff Whitton 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.53
BE100Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A MIDNIGHT ENGAGEMENT Miss Lottie Royle 0 0 0 0 A
A SPOT THE PINK PANTHER Miss Ellie Martindale 0 0 0 0 A
A LLANSTEPHAN BRENIN Miss Clover Thomas 0 0 0 0 A
A JIMMY TOO SHOES Miss Emily Rucker 0 0 0 0 A
A CASTLE CONTENDER Miss Lottie Stiles 0 0 0 0 A
A LAUGHT FEMSTER Miss Karen Oliver 0 0 0 0 A
A PRIMITIVE LADY II Miss Laura Hanson 0 0 0 0 A
A THE MILLERS TALE Miss Eleanor Binns 0 0 0 0 A
A ABERLLANERCH ONYX Miss Sian Lind 0 0 0 0 A
A ELTON B Miss Rachel Hughes 0 0 0 0 A
A CRAIC A JACK XII Miss Heather Blythe 0 0 0 0 A
A MAGIC MILLIE Mrs. Sarah Tomkins 0 0 0 0 A
A WESTWOOD JOKER Miss Lexie Topping 0 0 0 0 A
A SHADY LANE II Miss Grace Jackson 0 0 0 0 A
A NOBLE REBEL Miss Kitty Taylor 0 0 0 0 A
A SHANNONDALE VENDI Miss Ellen Goodwin 0 0 0 0 A
A BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 0 0 A
A MOHILL GYPSY Mr Archie Tulloch 0 0 0 0 A
A EL CASTAGNO Miss Rebecca Penny 0 0 0 0 A
A CLONEDEN BELLE Miss Deonne Edwards 0 0 0 0 A
A ESCADAY Miss Lucy Corlett 0 0 0 0 A
A THE QUIET MAN Mr James Ecroyd 0 0 0 0 A
A GREAT GUY Mr Harry Finch 0 0 0 0 A
A KILLAHURLER CONNECT Miss Imogen Sutcliffe 0 0 0 0 A
A BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 0 0 0 A
A WISEGUY Miss Eleanor Binns 0 0 0 0 A
A CROSSTOWN DANCING CLOVER Mrs Cath Hall 0 0 0 0 A
A ERINNERUNG U VAN HET JUXSCHOT Miss Samantha Rose 0 0 0 0 A
A RED CASTLE Miss Mary Goodridge 0 0 0 0 A
A LSF LUX GOOD Mr William Bower 0 0 0 0 A
A MOONMONEY Mr William Bower 0 0 0 0 A
A KNIGHTSFORD HIGH LIFE Miss Holly Wylde 0 0 0 0 A
A RICH JUNIOR K Mrs Ruth Rich 0 0 0 0 A
A NONA VAN HET HOBOS Z Miss Amber Woodhouse 0 0 0 0 A
A STENIGOTS RED D'ABLO Miss Georgina Brennan 0 0 0 0 A
A WARHORSE Miss Georgie Brown 0 0 0 0 A
A DOREMI Miss Isabelle Shotton-chambers 0 0 0 0 A
A BALLINTOGHER MACHOMAN Miss Saskia Connor 0 0 0 0 A
A KELLOUGH PRIDE Miss Aisling Stott 0 0 0 0 A
A JB'S HOT SHOT Mr Archie Barlow 0 0 0 0 A
A WICKLOW INTO ORBIT Miss Lucy Richards 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.53
BE100RF - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A DIANCARA VDL Mrs Louise Anderson 0 0 0 0 A
A HILARY Mrs Janine Bowler 0 0 0 0 A
A DILANO Z Ms Victoria Wentworth 0 0 0 0 A
A TIMBERWOLF III Miss Sarah Spearing 0 0 0 0 A
A ELITE DIAMOND Miss Anniken Styth 0 0 0 0 A
A KISSEMMIE MIDNIGHT MAGIC Miss Georgie Toole 0 0 0 0 A
A ROUND BUSH GO GO Miss Joanna Harris 0 0 0 0 A
A DYSART LUX ZED Miss Lucy Blumberg 0 0 0 0 A
A KILCANDRA RAMBO RAY Mrs Justine Fordham 0 0 0 0 A
A NERO THE HERO Miss Sarah L Martin 0 0 0 0 A
A ARDFIELD TOWER Miss Keeva Stott 0 0 0 0 A
A ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 0 0 0 A
A BALLYCOOLAN WOMAN Mrs Sonya Wilson 0 0 0 0 A
A WIZARD IX Miss Millie Toulson-Clarke 0 0 0 0 A
A APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 0 0 A
A BLAINROE BINDY Mrs Yvette Harrison 0 0 0 0 A
A MICKLOWS MASTER PLAN Miss Sophie Brown 0 0 0 0 A
A GREAT JONES Miss Shannon Lewis 0 0 0 0 A
A REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 0 0 0 A
A BALLYSIMON NED Miss Marina Jacobs 0 0 0 0 A
A STAR MIST Miss Jayne Money 0 0 0 0 A
A TREMEER Miss Clare Bosley 0 0 0 0 A
A THE RED CARRIG Miss Isabella Pindur 0 0 0 0 A
A THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 0 0 0 0 A
A PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 0 0 0 A
A CRYSTAL VERT Miss Georgina Vicente 0 0 0 0 A
A SPRINGWIND CATWALK Miss Tayla Brooks 0 0 0 0 A
A MY NOBLE VALENTINE Miss Ricki Riley 0 0 0 0 A
A FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 0 0 0 A
A GEORGES REBEL Mr Michael Jones 0 0 0 0 A
A CRONINS QUOTATION Miss May Blackman-howard 0 0 0 0 A
A AMICITIA Mr Oliver Lofthouse 0 0 0 0 A
A WHISKEY ECHO Mrs Liz Lywood 0 0 0 0 A
A FAIRFIELD CASSIDY Dr Reena Ellis 0 0 0 0 A
A AWMOR CRACKER JAC Miss Lydia Brenton 0 0 0 0 A
A LEGAL GRAFFITI Mr Pietro De Marchi 0 0 0 0 A
A BARNABOY TOMMY Miss Victoria Murray 0 0 0 0 A
A KASTAAR Miss Melissa Searby 0 0 0 0 A
A AMOREAL Miss Lynda Cockrill 0 0 0 0 A
A COOLEY MACATOO Mrs Phip Whitehead 0 0 0 0 A
Optimum XC Time - 05.52
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 POCKET OF SILVER Miss Serena Allery 0 0 26 0 0 0 0 0 0 26.00
2 DUDLEY LIGHT Miss Jayne Money 0 0 25 0 0 0 0 0 1.6 26.60
3 AIOLOS REUBEN Mrs Anna Wills 0 0 26.8 0 0 0 0 0 0 26.80
4 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 0 23 0 0 4 0 0 0 27.00
5 ANNAGH LITTLE ROSEY Miss Charlotte Clewlow 0 0 27 0 0 0 0 0 2 29.00
6 BALLINTESKIN ALL STAR Miss Holly Ridgeway 0 0 31 0 0 0 0 0 0 31.00
7 HEATHERSEDGE HIDE AND SEEK Miss Sarah Birbeck 0 0 31 0 0 0 0 0 0 31.00
8 ERVELOUGH TOMAS Miss Nicola Toomer 0 0 30 0 0 0 0 0 2.4 32.40
9 CUPIDS ARROW Miss Bonnie Fishburn 0 0 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
10 NUTCHERSCOPSE JONATHAN Miss Theresa Bebbington 0 0 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
11 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 0 30.5 0 0 0 0 0 3.6 34.10
12 HUCKLE Miss Emily Bailey 0 0 24.8 0 0 0 0 0 9.6 34.40
13 NOORJE ROOS VANBEEK Mrs Karen Donaghue 0 0 29.3 0 0 4 0 0 2 35.30
14 CEASURS DELIGHT Mrs Louise Snelson 0 0 29.3 0 0 0 1 0 6.4 36.70
15 MACHNO RHODRI Mrs Alexandra Morgan 0 0 28.8 0 0 4 0 0 4 36.80
16 LACKAGH PRIDE Miss Laura Hale 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
17 DRAPEAU D ETTIENNE Miss Alexandra Newcombe 0 0 27.3 0 0 12 0 0 0 39.30
18 ANNAGHDOWN CASTLESIDE Miss Orla Mcevoy 0 0 29.3 0 0 8 0 0 2 39.30
19 REDINAGH CLOVER Mrs Georgina Hodson 0 0 31.8 0 0 4 0 0 3.6 39.40
20 BUFF BEAUTY Mrs Louise Esson 0 0 32.8 0 0 0 0 0 6.8 39.60
21 BALNASHALLOG MAESTRO Miss Grace Barr 0 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
22 TOWER HILLS HATTIE Miss Sally Joynson 0 0 36.5 0 0 4 0 0 0 40.50
23 VALENTINOS QUEST Miss Beth Wood 0 0 30.5 0 0 4 11 0 1.2 46.70
24 DROIM BUACHAILL Mrs Heather Kearns 0 0 33.5 0 0 0 0 0 14.4 47.90
25 PENNY FARTHING VI Mrs Alison Brown 0 0 37.3 0 0 8 0 0 3.6 48.90
26 LOCKSLEYS MILE Miss Molly Bratton 0 0 32 0 0 8 0 0 12 52.00
27 PADDY Miss Katie Dutton 0 0 37.5 0 0 16 0 0 1.2 54.70
28 IRELANDS FIONN Miss Stephanie Clarke 0 0 34.5 0 0 12 18 20 20.8 105.30
W CARNSDALE GHOSTBUSTER Miss Amelia Maycock 0 0 W 0 0 W
W LADY IX Mrs Fiona Youde 0 0 W 0 0 W
W JENSEN Z Mr Darren Hegan 0 0 W 0 0 W
E UR CAPE TOWN CHARLIE Mrs Nicola Simcock 0 0 32.8 0 0 4 0 E E E UR
W COUNTRY JOKER Mrs Lynsey Ward 0 0 31 0 0 W W W
Optimum XC Time - 05.52
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SPICE V Miss Renee Holland 0 0 37.8 0 0 0 0 0 0 37.80
2 OVER IN PARIS Miss Sammy-jo Clare 0 0 39.3 0 0 0 0 0 0 39.30
3 GOLDIES JENSON Mrs Sally Raw-Rees 0 0 32.3 0 0 4 0 0 4.4 40.70
4 DAFFODIL SURPRISE Miss Jenna Willshee 0 0 40.5 0 0 0 0 0 1.2 41.70
5 MARK TWAIN Mrs Rachel Andrews 0 0 35.5 0 0 8 0 0 0 43.50
6 ILLANE SPARK Miss Olivia Mclaughlin 0 0 36.3 0 0 0 0 0 8.8 45.10
7 LYNDHURST BREEZE Miss Renee Holland 0 0 36.5 0 0 4 0 0 8.4 48.90
8 ASHDALE LAKE Mrs Janet Freeman 0 0 37.5 0 0 8 0 0 5.2 50.70
9 TIMELESS BANSHEE Mrs Alison Brown 0 0 35.5 0 0 12 0 0 3.6 51.10
10 EDGANOR TED Mr Andy Silman 0 0 38.3 0 0 8 0 0 7.6 53.90
11 DALCOTES LAKELANDER Mr Jonathan Francis-Scott 0 0 39.5 0 0 8 0 0 8 55.50
12 BOTNEY BAY Miss Hannah Louise Silvester 0 0 34.5 0 0 16 0 0 6 56.50
13 BILLY AALIN Miss Abby Corlett 0 0 45.5 0 0 0 0 0 12.4 57.90
14 BOGGIT Mr Leon Hulse 0 0 37.5 0 0 8 0 0 21.6 67.10
15 CLASSIC SKIPSEA DAISY Miss Niki De Macedo 0 0 37.5 0 0 4 0 20 9.6 71.10
16 THE LITTLE DOTE Miss Jenny Marsh 0 0 34.8 0 0 12 0 20 10.4 77.20
17 PADDYWHACK Mr Dan Gibson 0 0 31.3 0 0 12 0 20 16.8 80.10
18 CONSUELOS COUNTRY GIRL Miss Louise Hemmings 0 0 37.8 0 0 12 0 20 14.8 84.60
19 GALLANT CAVALLERIA Miss Charlotte Campbell 0 0 38 0 0 8 1 40 29.6 116.60
W POPPY DAZHELDEN Miss Charlotte Perry 0 0 42.3 0 0 W W W
E R3 DONCORDE Mrs Erica Murphy 0 0 36 0 0 E E E R3
R GRAN SEBASTIAN Mrs Kerry Jones 0 0 36 0 0 12 0 R R R
E R3 MANSTY STAR Miss Jane Green 0 0 38.5 0 0 E E E R3
W COMMANCHE BOUNCER Dr Jill Barrell 0 0 W 0 2 W
R NOTRUTHINTHERUMOUR Mrs Claire Clifton 0 0 40 0 0 R R R
W LUCKY JIM II Mrs. Sarah Silman 0 0 38.5 0 0 W W W
E UR SISULU Ms Edward Davies-Simpson 0 0 38.8 0 0 E E E UR
W NICELY DONE Miss Maddie Wilson 0 0 39.5 0 0 8 0 W W W
Optimum XC Time - 05.41
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VISION B Mr Daniel Titterton 0 8 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
2 HUMDINGER HBC Miss Terri Danisevich 0 7 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
3 RAYA Miss Emily Dove 0 6 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
4 LANGALLER STARRING WISH Miss Laura Hanson 0 5 29.5 0 0 4 0 0 2 35.50
5 ANNAS DELIGHT Mrs Amy Bevans 0 4 32 0 0 4 0 0 0 36.00
6 MISS SUAVE Ms Andrea Houlbrooke 0 3 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
7 SWEET SUGAR PLUM Miss Grace Campbell 0 2 34.3 0 0 0 0 0 2.8 37.10
8 RATHCOOLE TABASCO Dr Susie Coughlan 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0 38.30
9 CLYDE PRIDE Miss Kathryn Wilding 0 0 33 0 0 4 0 0 3.2 40.20
10 CHURCHBROOKS INDIAN OCEAN Mr Henry Kinchin 0 0 30.3 0 0 8 0 0 2.4 40.70
11 BUNGOWLA BLUE CAVALIER Mrs Zoe Owen 0 1 37.5 0 0 0 0 0 3.2 40.70
12 FOXMERE SMOKEY JOE Mr Steve Crow 0 1 37.8 0 0 0 0 0 4 41.80
13 DEMI MINUTUS Mrs Sarah Rotheram 0 1 34.8 0 0 0 0 0 7.6 42.40
14 COORA ANNE Miss SARAH BROWN 0 0 31 0 0 12 0 0 0 43.00
15 EMPEROR LAUGHTON Mr Denis Matthews 0 0 35.3 0 0 8 0 0 1.6 44.90
16 NEW HOUSE SUNDANCE Mrs Sarah Turner 0 0 33.5 0 0 8 0 0 4.4 45.90
17 IMPERIAL MELODY Mrs Mary Stewart 0 0 32.3 0 0 12 2 0 0 46.30
18 DESERT TANGO Mrs Rebecca Gleave 0 0 42.3 0 0 8 0 0 0 50.30
19 ITS ABOUT TIME III Miss Bonnie Fishburn 0 0 32.5 0 0 0 0 20 1.6 54.10
20 MY MATE MAX Mr Stephen Wilkinson 0 0 32.3 0 0 24 0 0 4.4 60.70
21 MCNEILL RACER Miss Olivia Busby 0 0 35 0 0 4 0 0 22.4 61.40
22 PADDY SAMSON Mrs Judith Shaw 0 0 35 0 0 4 0 20 16 75.00
HC GOLDEN WEDDING Miss Claire Deuten 0 0 32.8 0 0 16 0 0 3.6 52.40
HC FIRST CLASS MAIL Mr Tyler Cassells 0 0 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
HC COOLEY THYME Mr Andrew Downes 0 0 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
HC BATTERSEA Miss Abigail Boulton 0 0 38.5 0 0 20 0 0 0 HC
R PINBALL WIZARD II Mrs Julia Edwards 0 0 32 0 0 8 0 R R R
E BAZAARS VIEWPOINT Miss Beverley Snaith 0 0 33 0 0 4 0 E E E
W TORPENHOW LIA Mrs Sharon Latham 0 0 W 0 0 W
E MARTLETWY EMRYS Ms Trudie Sitser 0 0 35.3 0 0 4 0 E E E
Optimum XC Time - 05.41
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUCKY PURSUIT Mrs Julie Jones 0 8 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
2 HINWOOD SPRINGTIME Mrs Fay C Chivers 0 7 29.3 0 0 0 0 0 1.6 30.90
3 BEE MASTER COBRA Miss Mia Hughes 0 6 32 0 0 0 0 0 0 32.00
4 ON THE BUZZ Miss Rebecca Wood 0 5 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
5 LYMEBROOKS MASTER RUBY Miss Rebecca Morrey 0 4 37.8 0 0 0 0 0 0 37.80
6 CUNNIFFE MASTER CRAFTSMAN Miss Harriet Fox-davies 0 3 34 0 0 4 0 0 0 38.00
7 LADY LOXLEY Ms Nikki Newcombe 0 1 38 0 0 0 0 0 0.4 38.40
8 WICKENHILL WILEY WISP Miss Laura Hanson 0 1 38.5 0 0 0 0 0 0 38.50
9 RED HILL AIMEE Mrs Joanne Hughes 0 1 37.5 0 0 0 0 0 1.6 39.10
10 MR DANDY MAN Mrs. Sarah Loughnane 0 0 32.8 0 0 4 0 0 2.4 39.20
11 STEELY JOHN Miss Olivia Fulton 0 0 34.3 0 0 4 0 0 4.8 43.10
12 STARLINGS SPRING BIRD Miss Eleanor Poole 0 0 35.5 0 0 8 0 0 0 43.50
13 FAIRHILL VIEW Mrs. Victoria Ann Evans 0 1 32.8 0 0 0 0 0 12.4 45.20
14 WILLIAM XVIII Miss Lucy Smith 0 0 30.5 0 0 12 0 0 5.6 48.10
15 ROSE DIAMOND Miss Matilda Allport 0 0 35.5 0 0 12 0 0 1.6 49.10
16 BALLYWILLAN SKY Miss Charlotte Dean 0 0 44.3 0 0 4 0 0 1.6 49.90
17 ALFIE MOON LV Miss Jodie Watts 0 0 35.3 0 0 16 0 0 0 51.30
18 BLUEFORD BIG RIVER Miss Lisa Simpson 0 1 36.5 0 0 0 0 0 14.8 51.30
19 APRIL FOOL Ms Diane Hargrove 0 0 36.8 0 0 4 0 20 0.4 61.20
20 NIGHT WATCHMAN VI Miss Tessa Obrien 0 0 34 0 0 8 3 20 0 65.00
21 ROSSCON MR X MAN Miss Hannah Wilson 0 0 37.8 0 0 4 0 40 12.4 94.20
HC CASTLEKELLY TODD Mr Andrew Downes 0 0 35 0 0 0 0 0 0 35.00
HC STAR BURST Ms Lynne King 0 0 39 0 0 12 0 0 0.8 51.80
W SUMMER CAVALIER Miss Stephanie Coathup 0 0 W 0 0 W
R ROCKTJ Miss Katie Neary 0 0 38.8 0 0 R R 0 R
R LADY MIANELLA Mrs Helen Davis 0 0 41.8 0 0 12 0 R R R
E JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 40.3 0 0 0 0 E E E
W BALLINVELLA JOE Ms Janice Edwards 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.41
BE90Ou18 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 THE JUGGLER III Miss Lily Diggle 0 8 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
2 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 7 32.8 0 0 0 0 0 0.8 33.60
3 LAKELANDS ROBBY Mr twm cernyw 0 6 31 0 0 0 0 0 3.2 34.20
4 GREEN AND WHITE Miss Lucy Rogers 0 5 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
5 MILLER MILO Miss Amy Morris 0 0 27.5 0 0 8 0 0 0 35.50
6 JENGA Miss India Edwards 0 0 25.5 0 0 4 0 0 6.4 35.90
7 BALLYHEERIN BAY DANCER Miss Lucy Bednall 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
8 LITTLE BING BANG Miss Sophie Farndon 0 1 32 0 0 0 0 0 10.8 42.80
9 SHANEY BOY Miss Eleanor Kennedy 0 0 31.3 0 0 4 0 0 9.6 44.90
10 SNOWSTORM II Mr Max Austin 0 0 31.8 0 0 4 0 0 13.6 49.40
11 RED HILL CARIAD Miss Eryn Morris 0 0 35.5 0 0 20 0 0 3.2 58.70
12 MONARTS MINT Miss Freya Boylan 0 0 28 0 0 8 0 20 17.2 73.20
13 WINDALE THUNDER CLOUD Miss Mimi Jones 0 0 32 0 0 8 0 20 16 76.00
14 LOU LOU Miss Emily Jane Pritchard 0 0 31.3 0 0 4 8 20 20 83.30
W WEXFORD STAR Mr Rupert Drew 0 0 W 0 0 W
W GENIA Miss Cosima Curzon 0 0 W 0 0 W
R HOLLYFAST LEXI Miss India Edwards 0 0 33.5 0 0 12 0 R R R
R SHANNONDALE SYLVESTER Miss Zennor Harvey 0 0 28.3 0 0 8 6 R R R
E HONULULU VAN T VLASMEER Miss Helena Thornton 0 0 34.5 0 0 0 0 E E E
W FLAPJACK Miss Freia Carlton-reditt 0 0 W 0 0 W
R LOWHILL FIER AMBASSADOR Miss Ella Lawton-Smith 0 0 29.5 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 05.41
BE90RF - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SILVER CLOUD III Miss Vicki Ardern 0 8 23.3 0 0 0 0 0 0 23.30
2 DOLORES II Ms Lucie Stokoe 0 7 22 0 0 0 0 0 2 24.00
3 THE REAL MCCOY IX Miss Abby Corlett 0 6 25.8 0 0 0 0 0 0 25.80
4 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 5 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
5 HOLNEST FRODO BAGGINS Miss Charlotte Walters 0 4 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
6 WILLY WIZ Miss Amelia White 0 3 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
7 CLEODORE Miss Ellie Savage 0 2 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
8 HIGH VALLEY Mr Jack Walker 0 2 25 0 0 4 0 0 0 29.00
9 CLOWANCE ESTATE Miss Meghan Eaton 0 2 29.5 0 2 0 0 0 0 29.50
10 ARLEYS TOYBOY Miss Georgia Cathcart 0 0 25.5 0 0 4 0 0 0 29.50
11 KILBRICKINS BAILEY Mrs. Claire Griffiths 0 1 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
12 ETASJA Ms Katie Brickman 0 0 26.8 0 0 4 0 0 0 30.80
13 MISS LARA Miss Megan Elphick 0 0 27.3 0 0 4 0 0 0 31.30
14 THE BLUE EYED BOY II sallyanne nicol 0 0 27 0 0 4 0 0 0.4 31.40
15 CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 0 27.8 0 0 4 0 0 0 31.80
16 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 1 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
17 WILLOWAY COURT JESTER Miss Samantha Bebbington 0 1 32.5 0 0 0 0 0 0.4 32.90
18 PRIME TIME LAD Miss Lucy Hughes 0 0 29.3 0 0 4 0 0 0 33.30
19 DONNER SARA B Miss Carrie Childs 0 1 29.8 0 0 0 0 0 3.6 33.40
20 PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 0 29.3 0 0 4 0 0 0.4 33.70
21 CRAFTY WIZARD Miss Heather Urquhart 0 0 28.8 0 0 4 0 0 1.2 34.00
22 EVANS WOOD Mrs Kimberley Marshall 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
23 DIRTY ARI Ms Kate Carson 0 1 26.3 0 0 0 0 0 8.8 35.10
24 CURRAGHGRAIGUE QUEBEC Mrs Caroline Dyer 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
25 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
26 LAUGHTONS LADY THE FIRST Miss Rosemary Campbell 0 1 24.8 0 0 0 0 0 11.2 36.00
27 DONE TIME Miss Hannah Marley 0 0 32.8 0 0 4 0 0 2 38.80
28 BEANT LAN Mrs Linda De Matteo 0 0 31.8 0 0 8 0 0 0 39.80
29 BARRONTOP PENNY Miss Madison Heath 0 0 31.5 0 0 4 0 0 8 43.50
30 LOOK OUT TIGER Mrs Diana Pinney 0 0 32 0 0 8 0 40 20.4 100.40
R LIGHTNING LASS Mrs Helen Peel 0 0 28.5 0 0 4 0 R R R
R PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 26.3 0 0 4 0 R R R
W G DAMASCUS Mrs Joanne Monkman 0 0 W 0 0 0 W
E CLOONAGH SHADOW Miss Caroline Cook 0 0 29 0 0 20 0 E E E
E DANTE XI Miss Rebekah Adshead 0 0 28 0 0 8 0 E E E
E HF MISTER DARCY II Mrs Alexandra Riches 0 0 31.8 0 0 E E E HF
W FARRELLYS BAR CARRIGALLEN Mrs Sue Jackson 0 0 32.3 0 0 8 0 W W W
R RHYDANT DUFFY Miss Jessica McLeod 0 0 24.3 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.41
BE90RF - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BELVILLE CLOVER Miss Elizabeth Page 0 8 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
2 BEAU JANGLES VI Mrs Camilla Hardie 0 7 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
3 SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway 0 6 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
4 KUDU Miss Emma Rarity 0 5 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 BLACK JACK V Ms Katie Brickman 0 4 31 0 0 0 0 0 0 31.00
6 MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 3 30 0 0 0 0 0 1.2 31.20
7 DANESFIELD RODEO Miss Chloe Stevens 0 2 32 0 0 0 0 0 0 32.00
8 CALISTO II VAN DE WINDHEUVEL Z Mr Stephen Rees 0 2 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
9 BONNIE RELEASE THE STARS Miss Laura Hanson 0 2 25.5 0 0 4 0 0 2.8 32.30
10 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 1 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
11 IMPACT VI Mrs Elise Kidd 0 1 34 0 0 0 0 0 0 34.00
12 CHAKIRA Miss Lauren Ulyett 0 0 25 0 0 4 0 0 5.2 34.20
13 COOLBOY CHINOOK Mr Gareth Warburton 0 1 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
14 WESTERN MIRACLE Miss Charlotte Gilderson 0 0 31 0 0 4 0 0 0 35.00
15 GAMBI II Miss Lou Burns 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
16 MC PARCO PETE Mrs Amanda Hemming 0 1 34.3 0 0 0 0 0 2 36.30
17 COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 0 28.8 0 0 8 0 0 0 36.80
18 ARDFIELD BETTY Miss Keeva Stott 0 0 31.3 0 0 4 0 0 1.6 36.90
19 EASY PEASY II Mrs Clare Cottingham 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
20 DOUBLE DASHING Miss Brodie Beveridge 0 1 37 0 0 0 0 0 0 37.00
21 REGAL PRINCE V Mr Dean Price 0 0 29.3 0 0 8 0 0 0 37.30
22 DELINSKY Mrs. Gemma Witter 0 0 32.8 0 0 4 0 0 1.6 38.40
23 JUST CALL ME OLIVE Miss Amy Burbage 0 0 33.5 0 0 4 0 0 2.4 39.90
24 MILL HOUSE CARPE DIEM Miss Kirstie Wright 0 0 33.8 0 0 8 0 0 0 41.80
25 BURNLEA SEA SAFARI Miss Sian Routledge 0 0 31 0 0 8 0 0 4 43.00
26 KASS Miss Tasha De Grave 0 0 35.3 0 0 4 0 0 4 43.30
27 LULU EILE Miss Alexandra Moore 0 0 32.8 0 0 8 0 0 4.4 45.20
28 TINRAHER LIAM Miss Margaret Cole 0 0 35.5 0 0 8 0 0 2 45.50
29 BACKLEY ROLO Miss Timoney Orritt 0 0 30.5 0 0 0 0 20 1.2 51.70
30 TOP GREY Ms Isabel Milner 0 0 35.3 0 0 4 0 0 12.8 52.10
31 BARNABOY PADDY Miss Tilly Marley 0 1 38 0 0 0 0 0 16.4 54.40
32 TALOS II Miss Isabella Jackson 0 0 31 0 0 0 0 20 7.2 58.20
33 OKEEFE Miss Lucinda Lovatt 0 0 36.5 0 0 16 0 20 0 72.50
W FATHERS COMPROMISE Miss Michelle Pritchard 0 0 28.3 0 0 W W W
E UR TROJAN ODYSSEY Mr Jake Tarrant 0 0 27.3 0 0 E E E UR
E BP SILVER Miss Hannah Baker 0 0 33 0 0 4 0 E E E
W PHARLYS CROWN MAVERICK Mrs Lesley Bamforth 0 0 W 0 0 W
E IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 0 25.8 0 0 8 0 E E E
Optimum XC Time - 05.41
BE90RTC - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CLOONELARA SUMMERTIME Mrs Philippa Hendry 0 8 26.3 0 0 0 0 0 0 26.30
2 TARKA IV Miss Hannah Doyle 0 7 26 0 0 0 0 0 0.8 26.80
3 WEXFORD PIMPERNEL Mrs Diana Pinney 0 6 29 0 0 0 0 0 0 29.00
4 GALANDO Miss Jasmine Bigg 0 5 28.8 0 0 0 0 0 0.4 29.20
5 FERRO STAR Miss Giorgia Burns 0 4 25.8 0 0 4 0 0 0 29.80
6 HARELAW APOLLO Miss Jill Slight 0 3 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
7 WACKY SOX Mrs Charlotte Reader 0 2 27.5 0 0 4 0 0 0 31.50
8 HOLY BIZARRE Mrs Louise Craig 0 2 30.5 0 0 0 0 0 1.2 31.70
9 SOLANS SPRINGTIME Miss Judith Hodges 0 2 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
10 RAINSTOWN MICHAEL Mrs Nicki Grayson 0 1 32 0 0 0 0 0 0.4 32.40
11 CAROUSEL LADY Mr Stuart Shaw 0 0 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
12 CIRCUS STANDING OVATION Mrs Penny Clews 0 0 29 0 0 4 0 0 0 33.00
13 MENAI LAURENCE Miss Gabrielle Macdonald 0 1 28.8 0 0 0 0 0 4.8 33.60
14 HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 0 30 0 0 4 0 0 0 34.00
15 MCCOY II Miss Debbie Otterburn 0 1 29.8 0 0 0 0 0 4.4 34.20
16 LAHINCH TEDDY Miss Janine Paterson 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
17 SMITHIES BRIDGE GENT Mrs Catherine Parker 0 0 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
18 SPRING VAYU Ms Jayne Cummins 0 1 31.3 0 0 0 0 0 3.6 34.90
19 TOPWOOD MERLIN Miss Julie Horton 0 0 31 0 0 4 0 0 0 35.00
20 BUCKLAND HAZZARD Mrs Nicola Morrell 0 0 28.8 0 0 8 0 0 0 36.80
21 RINCEOIR ALAINN Mrs Lynda Macey 0 1 35.8 0 0 0 0 0 1.6 37.40
22 RUBECULA Mrs Georgina Wilson 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
23 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 36 0 0 4 0 0 0 40.00
24 SHANACLOUGH CAROL Mrs Helen Hawker 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0.4 40.20
25 SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 33.3 0 0 8 0 0 0 41.30
26 BEAU Miss Angela Palmer 0 1 42 0 0 0 0 0 1.2 43.20
27 CYNHEIDREFAWR CADWALADR CEREDIG Ms. Rebecca Warren 0 0 28 0 0 4 0 0 11.2 43.20
28 AUGHNABROC COOPER Ms Kay Livesey 0 0 31.5 0 0 4 0 0 8 43.50
29 PLATINUM CRACKERS Mrs Shonagh Ann Robb 0 0 30.8 0 0 4 0 0 8.8 43.60
30 CRAIC A JACK Mrs Amanda Shenton 0 0 38.3 0 0 8 0 0 1.6 47.90
31 AUGHNACLIFFE GEM Miss Persia Bhatia 0 0 23.8 0 0 0 0 20 9.6 53.40
32 GOYA LANCER Mrs Cara Clasper 0 0 27.3 0 0 0 0 20 6.4 53.70
33 FRONERTHIG BENDIGEIDFRAN Miss Bethany Cole 0 0 32.5 0 0 0 0 20 10.4 62.90
34 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 0 25.3 0 0 4 0 40 17.2 86.50
35 BIG JOHN Miss Katy Wright 0 0 34.3 0 0 4 0 40 10.8 89.10
W EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 34 0 0 8 0 W W W
R LADY JESSICKA Mrs Julie Middleton-Reid 0 0 33.8 0 0 0 0 R R R
R CASSANOVA KING Mrs Kate Wallett 0 0 36.5 0 0 4 0 R R R
R ZEROS D Mrs Sarah Bowden 0 0 32.8 0 0 8 0 R R R
W RIPCORD Miss Melanie Arnold 0 0 W 0 0 W
Optimum XC Time - 05.23
Optimum XC Time - 05.23
Optimum XC Time - 05.23
ON - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
A DONERAILE Miss Ellie Townend 0 0 0 0 A
A ZELNOVA Miss Rosie Jones 0 0 0 0 A
A QUEENS TOXICA Miss Kitty Taylor 0 0 0 0 A
A GREATOWN Miss Hannah Ward 0 0 0 0 A
A REMI NERO Miss Chloe Rodriguez 0 0 0 0 A
A COOLDIAMOND CRUISE Miss Meggie Gedge 0 0 0 0 A
A HIRONDELLE DE FRIBOIS B Miss Aimee Penny 0 0 0 0 A
A BE ICE COOL Miss Madeleine Taylor 0 0 0 0 A
A LARKINS JAZZ Mr Harry Finch 0 0 0 0 A
A WODAN III Mr Sam Ecroyd 0 0 0 0 A
A THIN ICE Miss Anna Warner 0 0 0 0 A
A UNKNOWN SOLDIER Miss Lottie Royle 0 0 0 0 A
A BRACKENSPA BRAMBLE Miss Imogen Sutcliffe 0 0 0 0 A
A KEC DIGITAL ERA Miss Fern Thomas 0 0 0 0 A
A A TOUCH OPTIMISTIK Mr Oliver Thompson 0 0 0 0 A
A IVE DUN TALKING Miss Hattie Lloyd-Townshend 0 0 0 0 A
A FERNHILL FAIR ENOUGH Miss Lauren Obosi 0 0 0 0 A
A OUTFOXED Miss Stella Benatti 0 0 0 0 A
A CHELSEA MILL Miss Jodie Stokes 0 0 0 0 A
A TJ CHARLENE Miss Emily Gieron 0 0 0 0 A
A CHACOA ROULETTE Miss Eleanor Binns 0 0 0 0 A
A JACK THE GINGER Miss Alice Pearson 0 0 0 0 A
A MY SQUIRE DE REVE Mr Arthur Pottier 0 0 0 0 A
A MOUSE ON A MISSION Miss Lucy Pope 0 0 0 0 A
A DREAM DRAGON Miss Elizabeth Thomas 0 0 0 0 A
A BALLYMITTY MAC Miss Ella Matravers 0 0 0 0 A
A LAWA Miss Katie Bambridge 0 0 0 0 A
A MEXICAN WAVE Miss Daisy Bathe 0 0 0 0 A
A WINDY LAD Mr Albert Horne 0 0 0 0 A
A DOONEY ROCK Mr Tyler Cassells 0 0 0 0 A
A BILLY BORDEAUX Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 0 0 A
A MURPHYS REBELLION Miss Lizzie Doolittle 0 0 0 0 A
A CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 0 0 0 0 A

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded